Jakie działania może podjąć gmina, by przeciwdziałać suszy?

Gmina może wprowadzić zakaz podlewania ogródków, ale wyjątkowo. Czy możne także zakazać koszenia trawników?

Publikacja: 02.07.2024 04:30

Jakie działania może podjąć gmina, by przeciwdziałać suszy?

Foto: Adobe Stock

Niedobory wody w naszym kraju mają przede wszystkim wpływ na rolnictwo. Szczególnie dotkliwe, długotrwałe susze o dużym zasięgu terytorialnym mogą mieć niszczycielskie skutki w postaci znacznych strat i zahamowania wzrostu i produkcji roślin uprawnych. Przekłada się to na utratę dochodów i zmniejszenie produkcji żywności. Z drugiej strony susza zwiększa prawdopodobieństwo występowania pożarów, wpływając na zakres ich intensywności. Jakie działania można podjąć, by temu przeciwdziałać?

Czy można zakazać podlewanie ogródków?

W obecnym stanie prawnym takie ograniczenia mogą nastąpić jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Zgodnie z art. 31 ust. 5 prawa wodnego wojewoda posiada kompetencję do wydania aktu prawa miejscowego wprowadzającego czasowe ograniczenia w korzystaniu z wód. Może to polegać na ograniczeniu zakresu poboru wód lub wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi, a także zmiany sposobu gospodarowania wodą w zbiornikach retencyjnych. Warto podkreślić, że ustawodawca przyznał to uprawnienie wyłącznie w stanie klęski żywiołowej. W konsekwencji gminy są pozbawione takich kompetencji.

Czytaj więcej

Trudno karać kogoś za podlanie własnego ogródka czy napełnianie basenu

Czy gmina może wprowadzić zakaz poboru wody w formie przepisów porządkowych?

Niekiedy jednostki samorządu terytorialnego wydają przepisy porządkowe powołując się uprawnienia z ustawy o samorządzie gminnym. Przepisy te mogą być wprowadzone w zakresie nieuregulowanym w odrębnych ustawach lub innych przepisach powszechnie obowiązujących. Organ gminy powinien kompleksowo ocenić, czy zagrożenie suszą jest na tyle poważne i czy istnieje realna i konieczna potrzeba wprowadzenia takich ograniczeń, czy ograniczenia te są niezbędne i proporcjonalne. Rada gminy może wydawać przepisy porządkowe, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego. W piśmiennictwie przyjmuje się, że dla podjęcia przepisów porządkowych jest konieczne, by naruszenie lub zagrożenie miało szczególny charakter lokalny. Ponadto ustanowione przepisy zawierały nakazy (zakazy) zachowania się, które stanowią bezpośrednią i niecierpiąca zwłoki reakcję na istniejący stan faktyczny. Bezpośredniość ta jest reakcją nagłego zagrożenia. dla jego uchylenia. Porządkowy akt prawa miejscowego musi się charakteryzować pewną tymczasowością.

Jaka odpowiedzialność grozi za złamanie zakazu poboru wody?

Gminy w wydanych przez siebie przepisach porządkowych odsyłają do kodeksu wykroczeń (k.w.). Za podlewanie ogródka czy napełnianie przydomowych basenów wodą z wodociągów, grozi mandat lub grzywna. Zgodnie z art. 54 k.w. kto nie stosuje się do przepisów porządkowych o zachowaniu się w miejscach publicznych, w tym zakazowi podlewania, podlega naganie lub karze grzywny do 500 złotych. Zdaniem Sądu Najwyższego (wyrok SN z 20 kwietnia 2022 r., V KK 9/22) „czynność sprawcza wykroczenia określonego w art. 54 k.w. polega na "wykraczaniu" przeciwko przepisom porządkowym, czyli na takim zachowaniu się sprawcy, które narusza obowiązujący w określonym miejscu publicznym porządek wyznaczony tymi przepisami porządkowymi. Zachowanie się sprawcy musi naruszać przepisy, dotyczące zachowania się w miejscach publicznych, tj. takich, które są ogólnie dostępne dla każdego”. Istotną w udowodnieniu nam winy jest spełnienie wszystkich elementów tego wykroczenia. Jednym ze znamion czynu jest „miejsce publiczne”. W przypadku przydomowych basenów czy ogródków z pewnością nie zaliczają się one do kategorii miejsc ogólnodostępnych.

Czy za koszenie trawników w okresie suszy mogą być kary?

Nie ma przepisów zakazujących koszenia trawy w okresie suszy. Gminy podejmują działania w celu poprawy tzw. małej retencji poprzez ograniczenie ilości koszenia traw czy też utrzymują tzw. łąki kwietne. Obecność trawników powoduje, że mniejsza ilość wody opadowej spływa do sytemu kanalizacji oraz poprawia się wilgotność powietrza. Może zdarzyć się tak, że hałaśliwe koszenie trawy przez jednego z mieszkańców będzie potraktowane jako wykroczenie z art. 51 k.w.: „kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

Zdaniem autorki

Karolina Wierzbicka, adwokatka

Co roku w okresie upalnych dni pojawia się temat przeciwdziałania skutkom suszy. Gminy w aktualnym stanie prawnym, przy braku wprowadzonego stanu klęski żywiołowej, mogą jedynie stosować apele do swoich mieszkańców o ograniczenie poboru wody. Zwiększony pobór wody wiąże się ze zmniejszonym ciśnieniem wody w rurach wodociągowych, a w konsekwencji może wprowadzić przerwy w korzystaniu z wody. Nie ulega wątpliwości, że nie należy negować obecności skutków suszy na terenie Polski. Przy obecnych regulacjach kluczem będzie budowanie świadomego społeczeństwa, racjonalnie podchodzącego do dbałości o zasoby wodne.

Niedobory wody w naszym kraju mają przede wszystkim wpływ na rolnictwo. Szczególnie dotkliwe, długotrwałe susze o dużym zasięgu terytorialnym mogą mieć niszczycielskie skutki w postaci znacznych strat i zahamowania wzrostu i produkcji roślin uprawnych. Przekłada się to na utratę dochodów i zmniejszenie produkcji żywności. Z drugiej strony susza zwiększa prawdopodobieństwo występowania pożarów, wpływając na zakres ich intensywności. Jakie działania można podjąć, by temu przeciwdziałać?

Pozostało 90% artykułu
Sądy i trybunały
Prezydium KRS zwraca się do obywateli ws. sędziów sądów dyscyplinarnych
Materiał Promocyjny
Dodatkowe korzyści dla nowych klientów banku poza ofertą promocyjną?
Sądy i trybunały
Manowska przegrała w sądzie. Prezes SN nie dostanie prawie 400 tys. zł
Zawody prawnicze
Od 4 lipca duże zmiany w pracy prokuratorów. Wykażą się w trakcie procesu
Sądy i trybunały
KRS złoży donos do prokuratury na ministra Bodnara i członków Iustitii
Materiał Promocyjny
Lidl Polska: dbamy o to, aby traktować wszystkich klientów równo
Prawo dla Ciebie
Sąd Najwyższy wrócił do sprawy mandatu Mariusza Kamińskiego. Jest decyzja