„Pikit”: Ile oczek, tyle stworów

Negatywna interakcja, która gwarantuje sporo emocji – oto tajemnica sukcesu gry „Pikit”.

Mariusz Cieślik: Bałkan elektryk

Podróże po Bałkanach mają tę niezaprzeczalną zaletę, że widać tam to, co niektóre media i politycy nazywają „bezprzykładnym sukcesem polskiej transformacji”.

Ta gra nazywa się soccer

30 lat temu Amerykanie byli gospodarzami mistrzostw świata, a za dwa zorganizują kolejne. Teraz goszczą Copa America, za rok przeprowadzą zaś klubowy mundial. Piłka nożna atakuje Stany Zjednoczone.

Leksykon zamordysty

10 lipca minie 30 lat, od kiedy Aleksander Łukaszenko wygrał swe pierwsze wybory prezydenckie na Białorusi. To opowieść o tym, jak „zwykły chłopak ze wsi” pokonał drogę od dyrektora sowchozu do jednego z najdłużej rządzących dyktatorów współczesnego świata. Ubraliśmy ją w formę nietypowego słownika, który musi się zacząć od hasła na literę Z.

Ateizm – intronizacja ludzkiej pychy

Zdolność do kochania, którą stworzył w człowieku Bóg, przekształciła się w siłę wyrażającą sprzeciw wobec Niego. Bóg, którego ateista nienawidzi, jest Bogiem, którego człowiek wierzący kocha.

Zobacz: to się dzieje naprawdę

Ukraiński reżyser Oleg Sencow walczył o Bachmut. Z pierwszego oddziału zginęli prawie wszyscy. On był ranny czterokrotnie. Jego film „Real” miał premierę na festiwalu w Karlowych Warach. To 88 minut armagedonu z okopów.

„Atlas”: Fajerwerki sztucznej inteligencji

„Atlas” to kolejny film, który próbuje opowiadać o zagrożeniach ze strony AI.

Wszystkie twarze Marka Ruttego

Jeśli będzie trzeba, nowy szef NATO dogada się nawet z Donaldem Trumpem. O tym, że nie można się dogadywać z Moskwą, jest za to przekonany od dekady.

„W labiryncie”: Obrazy bliskiej katastrofy

Każda abstrakcja jest formą ucieczki – twierdzi prof. Maciej Świeszewski, malarz, grafik, od dekad związany z gdańską ASP, który w Pinakotece w Gdańsku prezentuje swoje najnowsze prace.

Kapitan

Adam Czerniaków notuje w dzienniku krążący po dzielnicy dowcip: „Optymizm żydowski: dwaj Żydzi stoją pod szubienicą. Jest dobrze, powiada jeden, nie ma dla nas amunicji”.

Paweł Konzal: Uczta populizmu, populizm uczty

Populizm. Populista. Populistyczna. Nieprecyzyjne, słabo zdefiniowane słowa powtarzane codziennie w analizach wyborczych. Obniżają wiarygodność oponenta, pomijając źródła napięć społecznych. Czy pokonanie ekstremizmów wiedzie przez dyskurs klasowy?

Irena Lasota: Onuce

65 proc. ludności Federacji Rosyjskiej uważa barbarzyństwo tortur za normalne. Taka postawa stwarza jednak problemy.

Mięsiste dialogi jak u Tarantino

Cieszę się, że sięgamy do coraz śmielszych gatunków i niewyeksploatowanych tematów z naszej historii. Tak było choćby w serialu „1670” czy filmie „Kos”.

„Arcybiskup. Kim jest Marek Jędraszewski”: Hierarcha, człowiek złamany?

Chcesz polubić abp. Marka Jędraszewskiego? Koniecznie przeczytaj najnowszą książkę Tomasza Terlikowskiego. Ale tylko do piątego rozdziału.

„The Royal Hotel”: Same pośród Australijczyków

Niby nic się nie dzieje w tym thrillerze o dwóch dziewczynach pośród samców, a pod powierzchnią buzuje.

Zakochana w nauce

System nauki należy zreformować w taki sposób, aby szczególnie promować w nim sposób myślenia i funkcjonowania taki, jaki prezentowała Maria Skłodowska-Curie.

Jan Maciejewski: Oto głowa zdrajcy

Nie osuwali się na dno, tam, gdzie ostatecznie skończyli – jedni za granicą, inni na ulicy, jeszcze inni na salonach, racjonalizując sobie swoje skur… filozoficznymi wywodami o determinizmie dziejów. Na tym etapie byli już wypruci, bezradni jak zeżarty syfilisem libertyn. Tu jeszcze fruną wysoko, z poczuciem, że przemawia przez nich coś większego od historii, od człowieka, od Polski.

Przemysław Batorski: Męki polityki historycznej

W najnowszym „Plusie Minusie” przyglądamy się mękom polityki historycznej.