Premier Węgier Viktor Orbán Komentarze

Anna Słojewska: Niebezpieczna misja Viktora Orbána w Moskwie

Viktor Orbán spotyka się z Władimirem Putinem. To nie tylko prowokacja, ale też sygnał ośmielający tych, którzy chcą wycofania bezwarunkowego poparcia dla Ukrainy.

Mariusz Cieślik: Bałkan elektryk

Podróże po Bałkanach mają tę niezaprzeczalną zaletę, że widać tam to, co niektóre media i politycy nazywają „bezprzykładnym sukcesem polskiej transformacji”.

Paweł Konzal: Uczta populizmu, populizm uczty

Populizm. Populista. Populistyczna. Nieprecyzyjne, słabo zdefiniowane słowa powtarzane codziennie w analizach wyborczych. Obniżają wiarygodność oponenta, pomijając źródła napięć społecznych. Czy pokonanie ekstremizmów wiedzie przez dyskurs klasowy?

Irena Lasota: Onuce

65 proc. ludności Federacji Rosyjskiej uważa barbarzyństwo tortur za normalne. Taka postawa stwarza jednak problemy.

Marek Kozubal: Komu służy zamieszanie wokół budżetu MON, czyli kolejny kryzys

Pokaż kawałek dokumentu, nie wiadomo czy prawdziwego, a następnie na tej podstawie nakręć własną narrację - nieważne, czy prawdziwą. Prosty mechanizm? Prawda? Ale dlaczego daliśmy się złapać na tak prymitywny zabieg?

W Małopolsce partia postawiła się Jarosławowi Kaczyńskiemu. Czy porażkę można przekuć w sukces?

Po tygodniach sporów, zawieszeniu członków PiS, za szóstym razem udało się wybrać marszałka sejmiku województwa małopolskiego. PiS obnażyło swoją słabość, pokazało podziały i teraz próbuje odwrócić kota ogonem, starając się z problematycznej sytuacji uczynić sukces.

Tomasz P. Terlikowski: Watykan w istocie pomaga agresorom

Aż dziw, że sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej nie jest w stanie zrozumieć, komu służy odrzucenie teorii wojny sprawiedliwej.

Michał Szułdrzyński: Technologie sprzyjają rozwojowi. Również cwaniactwa i przestępczości

Historia Rafała Brzoski i Omeny Mensah pokazuje, jak technologia przynosi nie tylko postęp, ale i nowe zagrożenia. Od fałszywych maili po internetowych koników. Czy państwo jest w stanie skutecznie chronić obywateli przed cyfrowymi zagrożeniami?

Piotr Ciepiela: Dlaczego dyskusja o produkcji czipów powinna zacząć się od cyberbezpieczeństwa

Przenoszenie produkcji półprzewodników do Europy i USA niesie wiele wyzwań, zwłaszcza w kontekście cyberbezpieczeństwa. Dotychczasowa koncentracja produkcji czipów w jednym regionie pozwalała na ścisłą kontrolę nad łańcuchem dostaw.

Witold Spirydowicz: Dyplomacja III RP – interes partyjny ponad wszystko

Nie mogę się zgodzić z przesadnie negatywnym obrazem polskiej dyplomacji w latach 2016–2023, czyli za rządów PiS. Dyplomacja III RP zawsze była związana z obozem partyjnym – dyplomata polemizuje z szefem służby zagranicznej.

Teresa Siudem: Prawo karne ratunkiem dla wierzyciela

Zdarza się, postępowanie egzekucyjne jest nieskuteczne, bo np. dłużnik ukrył majątek. Są sposoby, przewidziane w prawie karnym, które mogą zmobilizować go do zwrotu należności.

Celia Belin, Paweł Zerka: Czy zwycięstwo Zjednoczenia Narodowego we Francji wstrząśnie pomocą dla Ukrainy?

Z rządem Jordana Bardelli w Paryżu i zwycięstwem Donalda Trumpa w USA z pewnością dojdzie do zmiany podejścia Francji do Rosji. .Jak w Unii Europejskiej można zachować konsensus w sprawie Ukrainy w obliczu możliwego przejęcia władzy przez Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen?

Rochowicz: Podatkiem nie zawsze można odzwyczaić od nałogów. Ale minister Leszczyna tego nie wie

Apelując do ministra finansów, by ten podwyższył podatki na alkohole i tytoń, minister zdrowia Izabela Leszczyna wyważa otwarte drzwi.

Tomasz Pietryga: Wejście Bodnara do KRS. Sędziowie „dobrej zmiany” dostali ostrzeżenie

Skoro policja mogła wejść do Pałacu Prezydenckiego, dlaczego nie może wejść do Krajowej Rady Sądownictwa? Sędziowie „dobrej zmiany” dostali ostrzeżenie od Adama Bodnara, że mimo immunitetów nie są wcale nietykalni.

Sulina Connal: Google będzie licencjonować treści wydawców w Polsce

Po wdrożeniu unijnej dyrektywy o prawie autorskim, będziemy licencjonować treści polskich wydawców na takich samych zasadach jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej - pisze Sulina Connal, Managing Director, News Partnerships, Google EMEA

Michał Szułdrzyński: Czego nie rozumieją historycy za plecami Tuska

Część liberalnej inteligencji, w przeciwieństwie do Donalda Tuska, jest pozbawiona społecznego słuchu.

Bogusław Chrabota: Dlaczego media protestują?

Ten protest to walka o równe prawa twórców treści z platformami na rynku cyfrowym. Odpowiadają za to politycy.

Mateusz Smoter: Niewidoczne bariery dla osób z niepełnosprawnością

Osoby z niepełnosprawnością pracują znacznie rzadziej niż osoby bez niej. Często są wykluczane już na etapie rekrutacji, zanim nawet będą mogły zaprezentować pracodawcy swoje umiejętności. Co zrobić, by uniknąć takich sytuacji?

Joanna Kalinowska: Mało czasu na firmowe regulacje o sygnalistach

Na wdrożenie zasad zgłaszania naruszeń prawa i ich rozpatrywania wewnątrz organizacji przedsiębiorcy mają czas do 24 września br.