Teresa Siudem: Prawo karne ratunkiem dla wierzyciela

Zdarza się, postępowanie egzekucyjne jest nieskuteczne, bo np. dłużnik ukrył majątek. Są sposoby, przewidziane w prawie karnym, które mogą zmobilizować go do zwrotu należności.

Rochowicz: Podatkiem nie zawsze można odzwyczaić od nałogów. Ale minister Leszczyna tego nie wie

Apelując do ministra finansów, by ten podwyższył podatki na alkohole i tytoń, minister zdrowia Izabela Leszczyna wyważa otwarte drzwi.

Tomasz Pietryga: Wejście Bodnara do KRS. Sędziowie „dobrej zmiany” dostali ostrzeżenie

Skoro policja mogła wejść do Pałacu Prezydenckiego, dlaczego nie może wejść do Krajowej Rady Sądownictwa? Sędziowie „dobrej zmiany” dostali ostrzeżenie od Adama Bodnara, że mimo immunitetów nie są wcale nietykalni.

Sulina Connal: Google będzie licencjonować treści wydawców w Polsce

Po wdrożeniu unijnej dyrektywy o prawie autorskim, będziemy licencjonować treści polskich wydawców na takich samych zasadach jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej - pisze Sulina Connal, Managing Director, News Partnerships, Google EMEA

Joanna Kalinowska: Mało czasu na firmowe regulacje o sygnalistach

Na wdrożenie zasad zgłaszania naruszeń prawa i ich rozpatrywania wewnątrz organizacji przedsiębiorcy mają czas do 24 września br.

Tomasz Pietryga: Oddajmy Trybunał Konstytucyjny wyborcom

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego powinni być wybierani w wyborach powszechnych. To da im silny demokratyczny mandat do obrony ustawy zasadniczej, którego nikt nie ośmieli się podważać.

Ewa Łętowska: Podział władz wyzwala wiele pokus

Trzecia władza musi szanować własne narzędzia i własny obowiązek przyzwoitego ich używania. Formalizm rozumowań czy widoczna hipokryzja uzasadnień oznaczają klęskę wizerunkową i brak społecznej akceptacji.

Tomasz Pietryga: Po co nam sędziowie?

Jeżeli notariusze i urzędnicy tak łatwo mogą zastąpić sędziów przy rozwodach, może też zastąpią ich w innych sprawach, np. karnych czy majątkowych. Będzie szybciej, taniej i bezstresowo.

Łukasz Guza: O prasie, ale nie prywata

Nowelizacja prawa autorskiego może wzmocnić niezależne media albo je pogrzebać.

Michał Bieniak: Rozwody. Kapitulacja ministra sprawiedliwości

Ostatnio prawniczy świat zelektryzował pomysł na rozwody u notariusza. Oznacza w praktyce prywatyzację wymiaru sprawiedliwości na kształt dawnych zajazdów.

Joanna Parafianowicz: Od czego lub kogo adwokat jest wolny?

Rola adwokata w procesie nie ogranicza się do przekazywania wniosków klienta.

Karina Knorps-Tuszyńska: Aborcja, rejestr i klauzula sumienia

Nie będzie wykazu szpitali, w których nie unika się aborcji. Potwierdza to Ministerstwo Zdrowia.

Mikołaj Małecki: Są paragrafy na plażowe parawany

Zbyt ekspansywne rezerwowanie miejsc na plaży (tzw. parawaning), z pokrzywdzeniem innych wczasowiczów może być potraktowane jako wykroczenie.

Jarosław Gwizdak: Pocztówka z wakacji 2029 r.

Spróbujmy wyobrazić sobie, jak za pięć lat celebrujemy sukces przywrócenia praworządności.

Jacek Dubois: …I sprawiedliwość dla wszystkich

Zdarza się, że po porannym procesie chcemy obrazić sędziego, w południe mamy poczucie tryumfu prawa, a o czternastej - że sprawy toczą się po prostu zwyczajnie.

Michał Zacharski: Finanse cyfrowe – narzędzie przestępców czy oaza wolności?

Walka z praniem brudnych pieniędzy, podobnie jak z każdym innym przestępstwem, nie może odbywać się poprzez nadmierną ingerencję w prawa i wolności obywateli.

Jacek Kurczewski: Praworządność jako zadanie

Praworządność nie jest – wbrew potocznemu dyskursowi prawników i polityków – czymś stałym i zamkniętym. W jej wzmocnieniu mogą pomóc informacje, jak sami Polacy postrzegają spór m.in. o status sędziów i czy im ufają. Oto wyniki.

Katarzyna Batko-Tołuć: Media, a nie tuby

Projekt wdrażający rozporządzenie EMFA jest jak światełko w tunelu. Być może rządzący zauważyli, że nie da się już wymigiwać od rozwiązania problemu prasy samorządowej.