Radosna twórczość legislacyjna Polski 2050 wokół składki zdrowotnej

Polski Ład użyźnił glebę pod radosną twórczość legislacyjną, której przykładem jest projekt rzekomej naprawy składki zdrowotnej autorstwa Polski 2050 – Trzeciej Drogi.

Gra o kosmos: czy Polska wykorzysta szansę?

W Europie nie ma i nie będzie większych programów dotyczących kosmosu niż obserwacje Ziemi. Najbliższe pięć lat to dla Polski czas na długofalowe decyzje.

Piotr Ciepiela: Dlaczego dyskusja o produkcji czipów powinna zacząć się od cyberbezpieczeństwa

Przenoszenie produkcji półprzewodników do Europy i USA niesie wiele wyzwań, zwłaszcza w kontekście cyberbezpieczeństwa. Dotychczasowa koncentracja produkcji czipów w jednym regionie pozwalała na ścisłą kontrolę nad łańcuchem dostaw.

Mateusz Smoter: Niewidoczne bariery dla osób z niepełnosprawnością

Osoby z niepełnosprawnością pracują znacznie rzadziej niż osoby bez niej. Często są wykluczane już na etapie rekrutacji, zanim nawet będą mogły zaprezentować pracodawcy swoje umiejętności. Co zrobić, by uniknąć takich sytuacji?

Witold M. Orłowski: Naddunajska zagadka

Węgry zadziwiają świat, wciąż entuzjastycznie wspierając polityka oskarżanego o zapędy dyktatorskie.

Wojciech Warski: CPK ante portas

Decyzja o uruchomieniu budowy części lotniskowej projektu CPK jest o sześć–dziesięć lat za wczesna. Wart wiele miliardów złotych problem z CPK stworzyli animatorzy tego projektu w poprzednim rządzie.

Adam Roguski: Rynek mieszkaniowy daleki od stabilizacji

Rynek wynajmu i sprzedaży mieszkań w ostatnich latach podlega ogromnym wstrząsom. Trudno cokolwiek kalkulować, a przecież chodzi o życiowe decyzje.

Sergiusz Prokurat: „Kredyt na start” to szkodliwa rządowa zrzutka na mieszkania

Subsydiowanie popytu na rynku nieruchomości, przy zablokowanej podaży, to przykład działań niekorzystnych społecznie.

Profesor Andrzej Wojtyna: Płomienna polemika to obrona status quo w NBP

Bez odwołania prezesa NBP czeka nas kilka lat dalszej instytucjonalnej degradacji banku centralnego. Dlatego trzeba podjąć prace nad docelowym lepszym modelem NBP, a wcześniej nad nowelizacją ustawy, która ograniczy upolitycznione działania jego organów.

Paweł Rożyński: Jak sfinansować CPK? Zamknąć Okęcie i zaprosić kapitał prywatny

Dużo mówi się o tym, jak CPK ma wyglądać czy jak go połączyć z kolejami dużych prędkości, ale niewiele słychać o finansowaniu projektu. Bo diabeł właśnie tkwi w tym „szczególe”.

Witold M. Orłowski: Czekając na cud

Gospodarka potrzebuje gruntownych zmian, jeśli znów ma szybko i stabilnie się rozwijać.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Zamknięcie Okęcia to sabotaż

Podpis pana prezydenta pod ustawą o budowie centralnego portu lotniczego uruchamia formalnie ten kontrowersyjny projekt, który idzie w poprzek interesom Warszawy.

Prof. Bogdan Góralczyk: Wizyta Andrzeja Dudy w Chinach przyniosła raczej mizerne rezultaty

Prawdziwe rezultaty wizyty prezydenta Andrzeja Duda w Chinach, od głośnego powrotu polskich kurczaków na chiński rynek począwszy, wydają się być raczej mierne – nie było żadnego przełomu, ogłoszenia nowych wielkich inwestycji czy wspólnych przedsięwzięć.

Bogusław Chrabota: Donald Tusk pogrzebie czy podaruje CPK Polakom?

Dziś decyzja w sprawie przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego. Eksperci się spodziewają, że rząd Donalda Tuska zdecyduje o kontynuacji projektu CPK, ale urealni kwestie jego finansowania i terminarz prac.

Anna Cieślak-Wróblewska: Dziura w finansowaniu zdrowia. Ją też politycy spróbują przemilczeć?

Rząd Donalda Tuska dostał w spadku po PiS finanse publiczne w opłakanym stanie. Co gorsza, tak jak poprzednicy, również politycy KO jak ognia unikają debaty na każdy temat, który może się kojarzyć z wysiłkiem czy społecznymi wyrzeczeniami.

Hubert A. Janiszewski: Po co nam tyle spółek Skarbu Państwa?

Zbyt duży udział państwa w gospodarce zwykle się źle kończył, zwłaszcza dla samych jego spółek, które topiła niekompetencja partyjnych nominatów oraz wątpliwej jakości strategie oparte na kalkulacjach politycznych.

Bogusław Chrabota: Wyrwać Polska Press z rąk polityków

Jeśli prezes Orlenu Ireneusz Fąfara naprawdę chce sprzedać Polska Press, to jest to jeden z lepszych newsów dla rynku medialnego, tak jak kilka lat temu decyzja o zakupie Polska Press była jednym z najgorszych.

Jerzy Hausner: Morawieckiemu nie chodzi o Europę

Polityka klimatyczna to współczesne oblicze welfare state. Nie 500+, tylko dbanie o dobrostan i zdrowie ludzi. Ktoś, kto przeciwstawia się polityce klimatycznej, powinien mieć świadomość konsekwencji dla ludzi – twierdzi ekonomista prof. Jerzy Hausner.