Mariusz Cieślik: Bałkan elektryk

Podróże po Bałkanach mają tę niezaprzeczalną zaletę, że widać tam to, co niektóre media i politycy nazywają „bezprzykładnym sukcesem polskiej transformacji”.

Paweł Konzal: Uczta populizmu, populizm uczty

Populizm. Populista. Populistyczna. Nieprecyzyjne, słabo zdefiniowane słowa powtarzane codziennie w analizach wyborczych. Obniżają wiarygodność oponenta, pomijając źródła napięć społecznych. Czy pokonanie ekstremizmów wiedzie przez dyskurs klasowy?

Irena Lasota: Onuce

65 proc. ludności Federacji Rosyjskiej uważa barbarzyństwo tortur za normalne. Taka postawa stwarza jednak problemy.

W Małopolsce partia postawiła się Jarosławowi Kaczyńskiemu. Czy porażkę można przekuć w sukces?

Po tygodniach sporów, zawieszeniu członków PiS, za szóstym razem udało się wybrać marszałka sejmiku województwa małopolskiego. PiS obnażyło swoją słabość, pokazało podziały i teraz próbuje odwrócić kota ogonem, starając się z problematycznej sytuacji uczynić sukces.

Bogusław Chrabota: Bunt PiS w Krakowie się skończył. Czy wygrał Jarosław Kaczyński?

Każda góra lodowa, nawet największa, topnieje. Topnieją lodowce w Alpach, a nawet w Himalajach. Czyżby prezes Jarosław Kaczyński o tym nie wiedział?

Tomasz P. Terlikowski: Watykan w istocie pomaga agresorom

Aż dziw, że sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej nie jest w stanie zrozumieć, komu służy odrzucenie teorii wojny sprawiedliwej.

Michał Szułdrzyński: Jarosław Kaczyński upokorzony w Krakowie. Bunt w PiS i walka o Małopolskę

W Małopolsce PiS unika przedterminowych wyborów, ale cena sukcesu jest wysoka. Jarosław Kaczyński zmuszony jest ustąpić przed lokalnym buntem, wycofując kandydata na marszałka województwa po pięciu nieudanych głosowaniach. Dlaczego politycy PiS upokorzyli prezesa?

Michał Szułdrzyński: Technologie sprzyjają rozwojowi. Również cwaniactwa i przestępczości

Historia Rafała Brzoski i Omeny Mensah pokazuje, jak technologia przynosi nie tylko postęp, ale i nowe zagrożenia. Od fałszywych maili po internetowych koników. Czy państwo jest w stanie skutecznie chronić obywateli przed cyfrowymi zagrożeniami?

Estera Flieger: Dlaczego Polacy odrzucają już niemiecką soft power

Historyczny aspekt sporu o reparacje interesuje wąską grupę wyborców. A część wyborców Koalicji Obywatelskiej przyjmie ze spokojem oświadczenie, że temat jest zamknięty. Ale godność wyrażana szacunkiem na arenie międzynarodowej stała się ważna dla Polek i Polaków nie tylko o poglądach prawicowych.

Witold Spirydowicz: Dyplomacja III RP – interes partyjny ponad wszystko

Nie mogę się zgodzić z przesadnie negatywnym obrazem polskiej dyplomacji w latach 2016–2023, czyli za rządów PiS. Dyplomacja III RP zawsze była związana z obozem partyjnym – dyplomata polemizuje z szefem służby zagranicznej.

Celia Belin, Paweł Zerka: Czy zwycięstwo Zjednoczenia Narodowego we Francji wstrząśnie pomocą dla Ukrainy?

Z rządem Jordana Bardelli w Paryżu i zwycięstwem Donalda Trumpa w USA z pewnością dojdzie do zmiany podejścia Francji do Rosji. .Jak w Unii Europejskiej można zachować konsensus w sprawie Ukrainy w obliczu możliwego przejęcia władzy przez Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen?

Michał Szułdrzyński: Czego nie rozumieją historycy za plecami Tuska

Część liberalnej inteligencji, w przeciwieństwie do Donalda Tuska, jest pozbawiona społecznego słuchu.

Bogusław Chrabota: Dlaczego media protestują?

Ten protest to walka o równe prawa twórców treści z platformami na rynku cyfrowym. Odpowiadają za to politycy.

Daniel Jankowski: III Rzeczpospolita to wspólna odpowiedzialność prawicy i lewicy

Musimy dziś określić nowy cel dla Polski, bo nasza historia nie skończyła się w 2004 r. wraz z wejściem do Unii. Młodzi chcą Polski ambitnej, stąd tak głośno o CPK. Bo to dziś się decyduje, w jakim kraju będą żyły kolejne pokolenia.

Michał Matlak: Epoka brexitu się kończy. Czas na rewolucję w relacjach Unii z Wielką Brytanią

Unia Europejska powinna zaproponować Wielkiej Brytanii szerokie partnerstwo, które mogłoby wzmocnić obie strony wobec poważnych zagrożeń: imperialnej Rosji, silnych i niekoniecznie przyjaznych Europie Chin, ale też w związku z wyzwaniami migracyjnymi i klimatycznymi.

Robert Gwiazdowski: Ani reparacji, ani biznesu

„Reparacje” to złe słowo. Przypomina o klęsce, z powodu której ma się je płacić. Nie służyło więc uzyskaniu czegokolwiek, tylko mobilizacji elektoratu. Okazało się jednak, że elektorat bardziej zmobilizowało słowo „praworządność”.

Jędrzej Bielecki: Żądanie reparacji wojennych od Niemiec to życie w alternatywnej rzeczywistości

80 lat od końca II wojny światowej mamy nową wojnę w Europie: w Ukrainie. I to ta ostatnia powinna być priorytetem w naszych relacjach z Niemcami. Błędy, jakie popełnił kanclerz Olaf Scholz w Warszawie, nie powinny przekreślić bliższej współpracy.

Paweł Łepkowski: Niemcy muszą zapłacić. Znacie te niemieckie marki? Poznajcie ich ponurą historię

Żaden polski rząd ani żadna partia nie ma prawa zrzec się w imieniu swoich wyborców należnych wszystkim Polakom reparacji wojennych od Niemiec. Przyjrzyjmy się, do czyich majątków trafiły zrabowane dobra naszych przodków i dla kogo harowali Polacy łowieni niczym zwierzęta w czasie łapanek. A lista jest długa.