Zdrowy rozsądek i doświadczenie życiowe w zamówieniach publicznych Administracja

Zdrowy rozsądek i doświadczenie życiowe w zamówieniach publicznych

Korzystanie ze zdrowego rozsądku i doświadczenia życiowego w zamówieniach publicznych może zwiększyć konkurencyjność postępowań dla zamawiających, a wykonawcom dać szansę na realizację publicznych kontraktów.

Teresa Siudem: Logika i doświadczenie w zamówieniach

Nie wszystko można zapisać w ustawie. Czasem, podejmując decyzję, trzeba sięgnąć do doświadczenia życiowego lub odwołać się do zdrowego rozsądku. Także w zamówieniach publicznych.

Praca w Unii Europejskiej – jak przygotować się do testów EPSO?

Pierwszy test dla kandydatów na stanowiska unijne jest najważniejszy i najtrudniejszy. Odsiewa on na wstępie znaczną część osób – mówi dr hab. Bartosz Żukowski, profesor z Uniwersytetu Łódzkiego.

Gmina nie może nakazać mieszkańcom walki z gryzoniami

Norma kompetencyjna nie obejmuje upoważnienia rady gminy do określenia podmiotów zobligowanych do przeprowadzenia deratyzacji.

Sprzedaż nieruchomości dotychczasowemu użytkownikowi wieczystemu nie podlega VAT

Czynność przeniesienia własności gruntów, dla których użytkowanie ustanowiono przed 1 maja 2004 r., na dotychczasowego wieczystego użytkownika, nie podlega podatkowi VAT.

Za pozbawienie szans w przetargu przysługuje odszkodowanie

Krajowe przepisy nie mogą pozbawiać oferenta, który został bezprawnie wykluczony z postępowania przetargowego, odszkodowania za szkodę poniesioną w wyniku utraty możliwości udziału w tym postępowaniu – orzekł TSUE.

Program finansowania zadań nie musi być szczegółowy

Uchwała może wskazywać ogólne zasady związane z finansowaniem programu opieki nad zwierzętami, mające na celu zapewnienie jego właściwej realizacji.

Środkami z dotacji można sfinansować naukę nauczycieli

Niepubliczna szkoła podstawowa może pokryć z dotacji koszty specjalnych kursów i szkoleń dla nauczycieli jako formę doskonalenia zawodowego, gdy jest to związane z pracą z uczniami.

Zmiana lasu w użytek rolny to wyjątek

To właściciel lasu musi wykazać spełnienie przesłanek warunkujących jego zmianę w użytek rolny. Organy administracji nie mogą go w tym zastępować.

Przyjmowanie uchwał to stanowienie prawa, a nie radosna twórczość

Najczęściej spotykanymi błędami jest niedostatecznie precyzyjne ustalenie zakresu swobody prawodawczej i w konsekwencji uchwalenie przepisów albo bez właściwej podstawy prawnej, albo sprzecznie z obowiązującym prawem – mówi prawnik Grzegorz P. Kubalski, zastępca dyrektora biura w Związku Powiatów Polskich, teoretyk i praktyk samorządu terytorialnego.

Prawo głosu mają także organizacje, które nie działają na terenie placówki

W składzie komisji konkursowej, która ma wyłonić dyrektora szkoły, powinni się znaleźć przedstawiciele wszystkich organizacji związkowych, nawet jeśli ich członkowie nie są zatrudnieni w tej placówce.

Korygowanie zobowiązań podatkowych może wywołać komplikacje

Jeśli podatnik przed upływem terminu przedawnienia składa korektę deklaracji, w której wykazuje zwrot VAT, to uznanie, że fiskus musi go dokonać, byłoby absurdalne.

Unijne środki wesprą inwestycje w kolej miejską

Samorządy od 28 czerwca 2024 r. mogą ubiegać się o dotacje na kolej miejską. Udział w miliardowym budżecie zapewni projekt, który zakłada wspieranie mobilności i budowanie nowoczesnych systemów transportowych dostosowanych do codziennych potrzeb mieszkańców.

Tylko faktyczny brak opłaty parkingowej uzasadnia karę

Ocena konieczności obciążenia kierowcy opłatą dodatkową powinna się opierać na faktach, a nie na stwierdzeniu, że dowód opłaty nie zawiera numeru rejestracyjnego lub numer ten jest błędny.

Po terminie urzędnicy nie muszą działać jak automat

Upływ przedawnienia nie wyklucza postępowania i wypowiedzenia się przez fiskusa co do zasadności skorygowania deklaracji i wykazania zwrotu VAT.

KPO dla szpitali powinno być nakierowane na współpracę placówek

Powinniśmy dostarczyć mechanizmy współpracy jednostek systemu ochrony zdrowia, które na dalszy plan odsuną kwestie własnościowe, a będą promować wynagradzanie za wynik leczenia – mówi prof. Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

Wyrok ETPC: obywatel ma prawo do ochrony przed zmianami klimatycznymi

Nowe regulacje z zakresu ESG są źródłem obowiązków, których naruszenie może prowadzić do sporów sądowych. Najnowsze orzecznictwo dotyczące Europejskiej Konwencji Praw Człowieka potwierdza, że obowiązki związane z ochroną klimatu „należy traktować poważnie”.

Zasada konkurencyjności w perspektywie finansowej 2021–2027

Wytyczne kwalifikowalności 2021–2027 w sposób jednoznaczny rozstrzygają w jaki sposób należy szacować wartość zamówień częściowych realizowanych w ramach projektu o dofinansowanie.

Czy wójt odpowie za poręczenie bez upoważnienia?

Naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest zaciągnięcie lub zmiana zobowiązania bez upoważnienia określonego ustawą budżetową, uchwałą budżetową lub planem finansowym albo z przekroczeniem zakresu tego upoważnienia lub z naruszeniem przepisów dotyczących zaciągania lub zmiany zobowiązań przez jednostkę sektora finansów publicznych.