Syndyk upadłego konsumenta ma prawo zaskarżyć interpretację. Ważne orzeczenie Podatki

Syndyk upadłego konsumenta ma prawo zaskarżyć interpretację. Ważne orzeczenie

Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej wszelkie postępowania sądowe i administracyjne dotyczące masy upadłości mogą być wszczęte i dalej prowadzone jedynie przez syndyka lub przeciwko niemu. To on ma prawo wystąpić o interpretację i ją zaskarżyć.

Prawo pracy

Biedronka i Dino pod lupą UOKiK. Chodzi o zmowę na rynku pracy

Emisja obligacji – obowiązki emitenta i zasady księgowania

Emisja obligacji polega na przekazaniu kapitału podmiotom gospodarczym przez inwestorów (obligatariuszy). Jest to popularny sposób uzyskiwania dodatkowego finansowania na działalność tych podmiotów i na konkretne projekty.

Wynajem lokalu przez fundację rodzinną – czy zawsze bez podatku

Przychody (dochody) uzyskiwane przez fundację rodzinną z najmu nieruchomości lub lokali wchodzących w jej skład co do zasady nie są opodatkowane. W pewnych przypadkach fundacja zapłaci jednak CIT według stawki 19 proc. lub 25 proc.

Czy od budki z goframi trzeba płacić podatek od nieruchomości

Z początkiem wakacji przedsiębiorcy stawiają w miejscowościach letniskowych nowe tymczasowe obiekty z pamiątkami i gastronomią. Powraca jednocześnie temat ich opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Sprzedaż przedsiębiorstwa w restrukturyzacji nie podlega VAT

Zarządca, który zbywa przedsiębiorstwo na mocy postanowienia sądu powszechnego, które zostało wydane w toku postępowania sanacyjnego, dokonuje czynności pozostającej poza zakresem opodatkowania podatkiem towarów i usług (VAT).

Jak rozliczyć VAT od usług chmurowych

Nabycie usług chmury obliczeniowej zazwyczaj będzie się opodatkowane na zasadach odwrotnego obciążenia. Na usługobiorcy będą więc ciążyć obowiązki podatkowe, w szczególności obliczenia i zapłaty należnego VAT.

Już nie tylko handel. Także inne branże chcą niedzielnych ograniczeń w pracy

Marcin Stanecki, główny inspektor pracy: jest mnóstwo skarg, w których pracownicy innych branż domagają się, żeby ograniczenia w handlu w niedzielę stosować do kolejnych gałęzi gospodarki.

Rozliczasz stratę? Skarbówka chce zakończenia sprawy

Firma, która została okradziona i chce zaliczyć stratę do kosztów uzyskania przychodu, musi mieć prawomocne postanowienie o zakończeniu postępowania karnego.

Założenie firmy „na kogoś innego” nie zawsze oznacza firmanctwo

Korzystanie z pomocy innych osób przy prowadzeniu działalności gospodarczej nie jest nadzwyczajną okolicznością i nie może być poczytane jako wyzbycie się samodzielności i odpowiedzialności za czynności podejmowane przy prowadzeniu firmy, czyli firmanctwo.

Sprawozdanie finansowe za 2023 r. trzeba złożyć w rejestrze do 15 lipca

Obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych dotyczy firm, które muszą prowadzić księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz firm, które dobrowolnie wybrały ich prowadzenie.

Otrzymany rabat pośredni skutkuje obowiązkiem korekty kosztów

Otrzymanie tzw. rabatu pośredniego skutkuje obowiązkiem zmniejszenia wysokości kosztów uzyskania przychodów w CIT poprzez korektę w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca, a w przypadku braku faktury – inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.

Julita Karaś-Gasparska: Działalność sezonowa, podatek cały rok

Wykorzystywanie nieruchomości do działalności gospodarczej tylko przez część roku nie ma wpływu na zmianę stawek podatku.

Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik

Sezon urlopowy w pełni! Piaszczyste plaże, górskie pasma i mazurskie jeziora – o tym myślą pracownicy zamykając laptopy ostatniego dnia przed urlopem. Zanim jednak wszyscy udadzą się na zasłużony wypoczynek i zakupią przewodniki po atrakcyjnych destynacjach na całym świecie, zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem po urlopie.

Firma nie mogła wybrać czy opodatkować CIT wsparcie otrzymane w pandemii

Dofinansowanie z tarcz pomocowych w pandemii na ochronę miejsc pracy co do zasady było przychodem w CIT. I nie ma znaczenia, że podatnik z własnej woli nie zaliczył takiego wydatku do kosztu podatkowego.

Zakaz amortyzacji nie dotyczy mieszkań kupionych na firmowe biuro

Zakaz odpisów amortyzacyjnych nie ma zastosowania, gdy nabyte przed 1 stycznia 2022 r. mieszkanie służy prowadzonej działalności jako siedziba spółki i pełni jedynie funkcje biurowe.

Tajemnica przedsiębiorstwa i know-how – jak je chronić?

Skuteczna ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa i know-how, zastosowana obok ochrony własności przemysłowej, pozwala jeszcze lepiej zabezpieczyć inwestycje poczynione przez przedsiębiorcę w jego działalność gospodarczą, w tym nowe technologie.

Zmiany w prawie ważne dla sektora produktów bateryjnych

Na podstawie nowych przepisów producenci dostarczający na rynek państwa członkowskiego baterie są objęci rozszerzoną odpowiedzialnością. Zobowiązani są do pokrycia kosztów związanych z selektywną zbiórką, transportem, przetwarzaniem zużytych baterii oraz informowaniem o zarządzaniu odpadami.

Dyrektywa DAC-7 – platformy muszą udostępnić dane sprzedawców

1 lipca 2024 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Ma ona przeciwdziałać zjawiskom uchylania się od opodatkowania w przestrzeni cyfrowej oraz zwiększyć dostępność danych dla administracji podatkowych o dochodach podatników uzyskiwanych ze sprzedaży prowadzonej za pośrednictwem platform cyfrowych.

Jak zaplanować aplikowanie o finansowanie publiczne?

Każdy konkurs charakteryzuje się innymi wymaganiami i zasadami. Do najbardziej skomplikowanych należą konkursy o dotacje na projekty B+R. Istotne jest więc odpowiednio wcześniejsze zaplanowanie przebiegu prac nad wnioskiem aplikacyjnym.