Emisja obligacji – obowiązki emitenta i zasady księgowania Rachunkowość

Emisja obligacji – obowiązki emitenta i zasady księgowania

Emisja obligacji polega na przekazaniu kapitału podmiotom gospodarczym przez inwestorów (obligatariuszy). Jest to popularny sposób uzyskiwania dodatkowego finansowania na działalność tych podmiotów i na konkretne projekty.

Podatki

Wynajem lokalu przez fundację rodzinną – czy zawsze bez podatku

Jak rozliczyć VAT od usług chmurowych

Nabycie usług chmury obliczeniowej zazwyczaj będzie się opodatkowane na zasadach odwrotnego obciążenia. Na usługobiorcy będą więc ciążyć obowiązki podatkowe, w szczególności obliczenia i zapłaty należnego VAT.

Rozliczasz stratę? Skarbówka chce zakończenia sprawy

Firma, która została okradziona i chce zaliczyć stratę do kosztów uzyskania przychodu, musi mieć prawomocne postanowienie o zakończeniu postępowania karnego.

Założenie firmy „na kogoś innego” nie zawsze oznacza firmanctwo

Korzystanie z pomocy innych osób przy prowadzeniu działalności gospodarczej nie jest nadzwyczajną okolicznością i nie może być poczytane jako wyzbycie się samodzielności i odpowiedzialności za czynności podejmowane przy prowadzeniu firmy, czyli firmanctwo.

Sprawozdanie finansowe za 2023 r. trzeba złożyć w rejestrze do 15 lipca

Obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych dotyczy firm, które muszą prowadzić księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz firm, które dobrowolnie wybrały ich prowadzenie.

Otrzymany rabat pośredni skutkuje obowiązkiem korekty kosztów

Otrzymanie tzw. rabatu pośredniego skutkuje obowiązkiem zmniejszenia wysokości kosztów uzyskania przychodów w CIT poprzez korektę w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca, a w przypadku braku faktury – inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.

Julita Karaś-Gasparska: Działalność sezonowa, podatek cały rok

Wykorzystywanie nieruchomości do działalności gospodarczej tylko przez część roku nie ma wpływu na zmianę stawek podatku.

Jak rozliczyć kwoty wypłacone byłemu pracownikowi w ramach ugody

Wypłacone pracownikowi – na podstawie ugody sądowej – świadczenie stanowiące rekompensatę za pracę w godzinach nadliczbowych stanowi przychód ze stosunku pracy, który podlega opodatkowaniu. Jego istotą jest bowiem przywrócenie korzyści, którą pracownik mógłby osiągnąć, gdyby do rozwiązania umowy nie doszło. Wypłacona przez pracodawcę kwota nie korzysta ze zwolnienia podatkowego.

Zastosowanie wyrobu zdecyduje o stawce VAT

W odniesieniu do sprzedaży rękawiczek nitrylowych zarówno preferencyjna 8-proc. stawka VAT, jak i podstawowa 23-proc. stawka mogą się okazać prawidłowe. Zależy to od deklaracji producenta oraz posiadanych dokumentów.

Jak amortyzować domek kempingowy, kajak i rower

Ośrodki wczasowe oraz wypożyczalnie sprzętu sportowo-rekreacyjnego sezonowo wykorzystują składniki majątku takie jak jachty, łodzie motorowe, rowery wodne, skutery śnieżne, sanki, narty itp. Wydatki na ich nabycie są rozliczane w kosztach uzyskania przychodów w szczególny sposób.

Rata leasingu operacyjnego nie jest kosztem finansowania dłużnego

W przypadku leasingu operacyjnego z opłaty leasingowej nie wyodrębnia się części odsetkowej. Taki podział jest ustalany wyłącznie w zakresie umów leasingu finansowego.

Julita Karaś-Gasparska: Ustalenie stawki VAT może nie być proste

O zastosowaniu preferencji w opodatkowaniu VAT może decydować przeznaczenie wyrobu albo sposób, w jaki zostaje oferowany klientom.

Ciastko na wynos z preferencją podatkową

Fiskus uznaje, że kod PKWiU potwierdza, jaka stawka podatku powinna mieć w danym przypadku zastosowanie. Sądy mają na ten temat inne zdanie.

Odszkodowanie od ubezpieczyciela jest przychodem przedsiębiorcy

Jeśli poszkodowany przedsiębiorca otrzyma od ubezpieczyciela odszkodowanie za utracony w wyniku pożaru czy powodzi firmowy majątek, to kwota ta będzie dla niego przychodem z działalności gospodarczej.

Nakłady na energię do produkcji też są objęte decyzją o wsparciu

Wydatki na budynki, maszyny i urządzenia służące wytwarzaniu energii stanowią koszt kwalifikowany i są związane z inwestycją, której dotyczy decyzja o wsparciu. Wytwarzana energia ma bowiem służyć głównej działalności spółki.

Czy korekty cen transferowych wpływają na rozliczenia VAT

O tym czy korekta cen transferowych wywołuje skutki w VAT decyduje to, czy polega ona tylko na urealnieniu cen na potrzeby urynkowienia poziomu dochodowości, czy prowadzi do zmian wynagrodzenia za towary lub usługi.

Definicja budowli do zmiany

W związku z ubiegłorocznym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ustawodawca musi zmienić definicję budowli w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Ma na to czas do 31 grudnia br.

Czy sprzedaż firmy bez podatku jest możliwa

Sprzedaż przedsiębiorstwa nie podlega przepisom ustawy o VAT, ale w takim przypadku powstanie przychód do opodatkowania.

Czy szybka kontrola to… zła kontrola

Nie zawsze krótki czas trwania kontroli powinien nas cieszyć. Zwykle bowiem nie wróży jej pozytywnego zakończenia.