Firma nie mogła wybrać czy opodatkować CIT wsparcie otrzymane w pandemii

Dofinansowanie z tarcz pomocowych w pandemii na ochronę miejsc pracy co do zasady było przychodem w CIT. I nie ma znaczenia, że podatnik z własnej woli nie zaliczył takiego wydatku do kosztu podatkowego.

Zakaz amortyzacji nie dotyczy mieszkań kupionych na firmowe biuro

Zakaz odpisów amortyzacyjnych nie ma zastosowania, gdy nabyte przed 1 stycznia 2022 r. mieszkanie służy prowadzonej działalności jako siedziba spółki i pełni jedynie funkcje biurowe.

Dyrektywa DAC-7 – platformy muszą udostępnić dane sprzedawców

1 lipca 2024 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Ma ona przeciwdziałać zjawiskom uchylania się od opodatkowania w przestrzeni cyfrowej oraz zwiększyć dostępność danych dla administracji podatkowych o dochodach podatników uzyskiwanych ze sprzedaży prowadzonej za pośrednictwem platform cyfrowych.

Biznes proponuje reformę podatkową. Fiskalna biurokracja nie będzie kraść czasu firmom?

Biznes przygotował kompleksową reformę systemu podatkowego. Ministerstwo Finansów jest otwarte na rozmowy.

W kosztach rozliczymy konia dla pracowników. Dla przedsiębiorcy nie?

Właściciel firmy może rozliczyć w kosztach tylko część wydatków na wierzchowca, który służy do relaksu i odpoczynku.

Co przysługuje pracownikom w upały? Czy rodzi to obowiązki podatkowe i składkowe?

Letnie upały w firmie rodzą obowiązki po stronie pracodawców. Wiąże się to z koniecznością regulowania należności podatkowych i składkowych. Co przysługuje pracownikom w związku z upałami? Napoje, posiłki energetyczne? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania w tym temacie.

Fiskus ostrzega przed robieniem na siłę z pracowników biznesmenów

Przerzucenie pracowników z etatu na działalność gospodarczą pachnie optymalizacją podatkową. Nie możemy na to pozwalać – uprzedzają urzędnicy.

Kontrowersyjny zakaz ponownej korekty deklaracji po kontroli celno-skarbowej

Podatnicy powinni mieć możliwość wycofania się z korekty deklaracji, w której zgodzili się z ustaleniami kontroli celno-skarbowej. Niestety, fiskus tego zabrania – mówi dr Radosław Bulejak, radca prawny, doradca podatkowy, senior associate w kancelarii Axelo Prawo i Podatki.

Inaczej rury, inaczej kable, czyli nowy świat pojęć w budowlach

Opodatkowanie budowli ma być bardziej przejrzyste, choć nowe przepisy stworzą duże pole do interpretowania na niekorzyść podatnika kwestii, co jest budowlą.

NSA: czy pośrednictwo w PPK korzysta ze zwolnienia z VAT?

Usługi pośrednictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych, m.in. doprowadzenie do zawarcia pierwszej umowy z zakładem pracy, mogą korzystać ze zwolnienia z VAT.

Jedna sprzedaż w Internecie i trafisz do raportu dla fiskusa. Trudniej będzie unikać podatków

Przepisy o raportowaniu handlu w sieci już obowiązują. I wystarczy sprzedaż jednej droższej rzeczy przez portal internetowy czy pojedyncze wynajęcie mieszkania, żeby trafić do raportu przesyłanego do skarbówki.

Zatrudnienie u zagranicznego pracodawcy – a co z PIT i PPK

Zagraniczne firmy niejednokrotnie napotykają trudności odnośnie do realizacji wynikających z polskiego prawa obowiązków związanych z zatrudnianiem polskich pracowników do pracy zdalnej.

Trybunał Sprawiedliwości UE o należytej staranności podatnika

TSUE podkreśla, że dla podatników ważne jest gromadzenie dokumentacji dotyczącej transakcji i kontrahentów, a także wprowadzanie odpowiednich procedur tak, aby w razie kontroli możliwe było wykazanie działania w dobrej wierze.

Jubileusz dla pracowników w kosztach firmy

Wydatki na imprezę rocznicową dla pracowników zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów. Z innymi gośćmi będzie problem.

Fiskus: herbata w paczce to nie napój, będzie więc podatek

Woda mineralna dla pracownika jest bez PIT. Herbata z automatu też. Jeśli jednak dostanie ją w opakowaniu, ma przychód, od którego pracodawca musi pobrać podatek.

Aktywność w sieci pod lupą fiskusa. Co zakłada unijna dyrektywa DAC7?

Przepisy o raportowaniu handlu w sieci już obowiązują. A do skarbówki trafią dane o transakcjach już zrealizowanych.

Jak rozliczyć kwoty wypłacone byłemu pracownikowi w ramach ugody

Wypłacone pracownikowi – na podstawie ugody sądowej – świadczenie stanowiące rekompensatę za pracę w godzinach nadliczbowych stanowi przychód ze stosunku pracy, który podlega opodatkowaniu. Jego istotą jest bowiem przywrócenie korzyści, którą pracownik mógłby osiągnąć, gdyby do rozwiązania umowy nie doszło. Wypłacona przez pracodawcę kwota nie korzysta ze zwolnienia podatkowego.

Zastosowanie wyrobu zdecyduje o stawce VAT

W odniesieniu do sprzedaży rękawiczek nitrylowych zarówno preferencyjna 8-proc. stawka VAT, jak i podstawowa 23-proc. stawka mogą się okazać prawidłowe. Zależy to od deklaracji producenta oraz posiadanych dokumentów.