Założenie firmy „na kogoś innego” nie zawsze oznacza firmanctwo

Korzystanie z pomocy innych osób przy prowadzeniu działalności gospodarczej nie jest nadzwyczajną okolicznością i nie może być poczytane jako wyzbycie się samodzielności i odpowiedzialności za czynności podejmowane przy prowadzeniu firmy, czyli firmanctwo.

Tajemnica przedsiębiorstwa i know-how – jak je chronić?

Skuteczna ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa i know-how, zastosowana obok ochrony własności przemysłowej, pozwala jeszcze lepiej zabezpieczyć inwestycje poczynione przez przedsiębiorcę w jego działalność gospodarczą, w tym nowe technologie.

Spółka europejska bez udziału pracowników

Wstąpienie spółki europejskiej w prawo jedynego udziałowca innej spółki nie wymaga partycypacji przedstawicieli pracowników.

Nowa ustawa rządu w ogniu krytyki. Wymusi na firmach milionowe wydatki

Nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa wymusi na firmach wydatki idące w miliony złotych i zaburzy konkurencję. Budzi też wątpliwości konstytucyjne.

Incydenty i cyberzagrożenia – jak sobie z nimi radzić na gruncie DORA?

Do dnia 17 stycznia 2025 roku podmioty finansowe, w tym banki, domy maklerskie, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, dostawcy usług finansowania społecznościowego czy tzw. zewnętrzni dostawcy usług ICT, zobowiązane są do dostosowania swojej działalności do wymogów wynikających z Rozporządzenia DORA.

Julita Karaś-Gasparska: Sygnaliści – nowe obowiązki dla firm

Wreszcie jest. Po kilku latach opóźnienia Sejm uchwalił, a prezydent podpisał zapowiadaną od dawna ustawę o sygnalistach.

Sygnalista zgłosi naruszenia bezpieczeństwa w firmie

Katalog naruszeń, które mogą być przedmiotem zgłoszenia sygnalisty, nie obejmuje łamania prawa pracy, w tym zasad bhp. Takie przypadki mogą być jednak objęte procedurą sygnalizowania naruszeń, którą firmy mają prawo u siebie ustalać.

Prawa pokrewne a prawo autorskie – różnice i konstrukcje

Prawo autorskie chroni nie tylko eksploatację utworów, ale także przedmiotów praw pokrewnych. Wśród nich należy wymienić prawa do: artystycznych wykonań, fonogramów, wideogramów, nadań, wydań krytycznych, wydań naukowych.

Co trzeba wiedzieć o reklamie wyrobów medycznych w mediach społecznościowych

Reklamy publikowane w mediach społecznościowych dostępne są dla otwartego kręgu osób, a nie tylko dla profesjonalistów. Dlatego trzeba pamiętać o ich oznaczeniu poprzez zamieszczenie odpowiednich ostrzeżeń i informacji.

Wątpliwa reprezentacja spółki przez pełnomocnika-menedżera

Niedawny wyrok Sądu Najwyższego wskazuje na liberalne podejście orzecznictwa do reprezentacji spółki kapitałowej w umowie z członkiem zarządu. Zastosowanie tej interpretacji w praktyce może się jednak nie obronić, a z pewnością nie można go rozszerzyć na reprezentację spółki w sporze z członkiem zarządu.

Czy szybka kontrola to… zła kontrola

Nie zawsze krótki czas trwania kontroli powinien nas cieszyć. Zwykle bowiem nie wróży jej pozytywnego zakończenia.

Raportowanie ESG – nowy obowiązek także dla małych i średnich firm

Niektóre firmy pierwsze raporty o zrównoważonym rozwoju (ESG) - na podstawie nowych przepisów - będą musiały opublikować już w 2025 roku. W przyszłości obowiązek przygotowania raportu o zrównoważonym rozwoju obejmie również wybrane małe i średnie jednostki MŚP.

Fundacja rodzinna – 10 najważniejszych pytań i odpowiedzi

Decyzja o założeniu fundacji rodzinnej powinna być dobrze przemyślana, podyktowana długofalową strategią dotyczącą majątku rodzinnego, a nie tylko doraźnymi korzyściami podatkowymi. Nie jest to jednak projekt tylko dla „wybranych”.

Kiedy likwidacja spółki osobowej nie jest konieczna mimo zakończenia jej działalności?

Przepisy przewidują możliwość uzgodnienia przez wspólników innego sposobu zakończenia działalności spółki niż likwidacja. Tego typu porozumienie powinno zawierać m.in. decyzję co do podziału majątku spółki oraz warunki spłaty ewentualnych zobowiązań.

Logo Lidla i Biedronki w reklamie u konkurencji? Eksperci mają wątpliwości

Delikatesy Centrum zachęcają do udziału w promocji, posługując się w swoim spocie logo Lidla i Biedronki. Eksperci przypominają, że aby reklama porównawcza była zgodna z prawem, obowiązuje ją szereg obwarowań. Inaczej to działanie na granicy prawa.

Pomysł na biobójczą żywicę dla szpitali i laboratoriów najlepszym startupem

BioBarrier - startup, który zamierza zawojować rynek ekologiczną biobójczą żywicą, zastał zwycięzcą programu mentoringowego Innovations Hub, którego celem jest wspieranie startupów założonych przez osoby poniżej 30. roku życia. Patronat nad wydarzeniem objęła "Rzeczpospolita".

Teresa Siudem: Zmiana właściciela lub władz spółki

Każda zmiana niesie za sobą jakieś ryzyko. Zasada ta działa również w biznesie, ale są sposoby, by to ryzyko ograniczyć.

Pięć pułapek fundacji rodzinnej

Po roku stosowania ustawy o fundacji rodzinnej, zarówno treść jej przepisów, jak i praktyka organów podatkowych pozostawia wiele do życzenia. Mimo tego, popularność fundacji rodzinnej nie słabnie. Na co zwracać uwagę zakładając i prowadząc fundację rodzinną? Jak uniknąć problemów?