Emisja obligacji – obowiązki emitenta i zasady księgowania

Emisja obligacji polega na przekazaniu kapitału podmiotom gospodarczym przez inwestorów (obligatariuszy). Jest to popularny sposób uzyskiwania dodatkowego finansowania na działalność tych podmiotów i na konkretne projekty.

Sprawozdanie finansowe za 2023 r. trzeba złożyć w rejestrze do 15 lipca

Obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych dotyczy firm, które muszą prowadzić księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz firm, które dobrowolnie wybrały ich prowadzenie.

Audyty otwarcia – czym są i jakie przynoszą korzyści dla firm?

Nowe kierownictwo może nie wiedzieć, jakie decyzje, których skutki mogą objawić się w przyszłości, podejmowali jego poprzednicy. Informacje dostępne w sprawozdaniach finansowych lub innych sformalizowanych dokumentach często nie wystarczają do pełnego zrozumienia sytuacji. Przeprowadzenie audytu otwarcia staje się zatem kluczowym elementem w takich sytuacjach.

Jak powinna wyglądać współpraca kasy rejestrującej z terminalem płatniczym (cz. 2)

Nieprowadzenie – pomimo takiego obowiązku – ewidencji na kasie fiskalnej naraża podatników na kary pieniężne. Korzystanie, także z więcej niż jednego urządzenia, daje prawo do ulgi na jej zakup. Czynności te mają swoje konsekwencje także w ewidencji księgowej.

ESG ponownie w centrum uwagi

Już od lipca br. mają obowiązywać nowe ramy dla systemu raportowania danych dotyczących zrównoważonego rozwoju. Krąg podmiotów zobowiązanych do ujawniania tych danych będzie stopniowo poszerzany.

Koszty uzyskania przychodów są potrącane w roku ich poniesienia

Dokument potwierdzający poniesienie kosztu uzyskania przychodu nie musi być ujęty w pkpir w miesiącu, w którym został wystawiony. Może być zaksięgowany dopiero po otrzymaniu go przez przedsiębiorcę bądź przekazaniu do biura rachunkowego.

Rozrachunki z kontrahentami

Z umowami handlowymi kupna-sprzedaży wiążą się kary umowne oraz kompensaty wzajemnych rozrachunków. Ich rozliczenie wymaga stosownego ujęcia w księgach rachunkowych.

Graniczny podatek węglowy – nowe obowiązki

Przepisy dotyczące granicznego podatku węglowego (Carbon Border Adjustment Mechanism) są kolejnym elementem unijnej polityki ochrony środowiska, mającym na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Rozrachunki z kontrahentami

Na rozrachunki z kontrahentami składają się należności i zobowiązania handlowe powstałe wskutek zawarcia transakcji kupna-sprzedaży. Wymagają one odpowiedniego zaksięgowania.

Podpisywanie sprawozdań finansowych w pytaniach i odpowiedziach

Przygotowane sprawozdanie finansowe należy opatrzyć podpisem. Przedstawiamy kluczowe informacje, które będą pomocne w procesie podpisywania takiego sprawozdania.

Kluczowe elementy planowania projektu i potencjalne źródła finansowania

Jaki jest zakres kluczowych odpowiedzialności menedżera wyznaczonego do zaplanowania procesu implementacji projektu otwarcia sieci sklepów.

Julita Karaś-Gasparska: JPK_CIT już niebawem

Przed nami kolejny etap cyfryzacji w rozliczeniach podatkowych. Część podatników CIT, których rok podatkowy rozpocznie się po 2024 r., będzie musiała raportować skarbówce dane z ksiąg rachunkowych już za 2025 r.

Czy członkowie grup VAT muszą przesyłać organom podatkowym dodatkową ewidencję?

Jeżeli podmioty zdecydują się na utworzenie grupy VAT, wówczas koniecznym stanie się prowadzenie elektronicznej ewidencji czynności wewnątrzgrupowych przez każdego z jej członków oraz obowiązek comiesięcznego raportowania ewidencji w postaci JPK GV do organów podatkowych.

Podstawowe zasady bilansowe

Zasady bilansowe obejmują zestaw powszechnie obowiązujących reguł, wytycznych i procedur w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania i prezentacji na ich podstawie sprawozdań finansowych. Celem tak zdefiniowanych zasad bilansowych jest dostarczanie informacji na temat kondycji majątkowej podmiotów gospodarczych oraz generowanych przez nie wyników finansowych w sposób rzetelny, jasny, pełny i użyteczny.

Wyceny na potrzeby rachunkowe w cenach transferowych

Jednym z kluczowych elementów dokumentacji cen transferowych, i tym samym najbardziej czasochłonnym oraz trudnym do przygotowania, jest analiza cen transferowych. Polskie przepisy wskazują pięć standardowych metod, które mogą zostać zastosowane w celu weryfikacji cen transferowych.

Opłaty za niewłaściwe parkowanie przychodem kasowym

Przychód z tytułu otrzymanych opłat dodatkowych za naruszenie regulaminu parkingowego powinien być rozpoznawany przez podatnika w momencie zaksięgowania wpłaty na rachunku bankowym, tj. w dniu otrzymania zapłaty.

Podstawowe zasady bilansowe (cz. 1)

Zasady bilansowe obejmują zestaw powszechnie obowiązujących reguł, wytycznych i procedur w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania i prezentacji na ich podstawie sprawozdań finansowych. Celem tak zdefiniowanych zasad bilansowych jest dostarczanie informacji na temat kondycji majątkowej podmiotów gospodarczych oraz generowanych przez nie wyników finansowych w sposób rzetelny, jasny, pełny i użyteczny.

Ogłoszenie upadłości wpływa na obowiązki księgowe

Czasami przedsiębiorcy, którzy popadli w tarapaty finansowe, nie mogą zamknąć firmy z powodu powstałych długów. Wtedy wyjściem staje się ogłoszenie upadłości. Jak wpływa to na obowiązki księgowe?