Emisja obligacji – obowiązki emitenta i zasady księgowania

Emisja obligacji polega na przekazaniu kapitału podmiotom gospodarczym przez inwestorów (obligatariuszy). Jest to popularny sposób uzyskiwania dodatkowego finansowania na działalność tych podmiotów i na konkretne projekty.

Sprawozdanie finansowe za 2023 r. trzeba złożyć w rejestrze do 15 lipca

Obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych dotyczy firm, które muszą prowadzić księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz firm, które dobrowolnie wybrały ich prowadzenie.

Jak zaplanować aplikowanie o finansowanie publiczne?

Każdy konkurs charakteryzuje się innymi wymaganiami i zasadami. Do najbardziej skomplikowanych należą konkursy o dotacje na projekty B+R. Istotne jest więc odpowiednio wcześniejsze zaplanowanie przebiegu prac nad wnioskiem aplikacyjnym.

Transakcje M&A – wymogi organów antymonopolowych

W ostatnich latach przepisy antymonopolowe coraz intensywniej wpływają na dynamikę procesów przeprowadzania transakcji M&A. Nowe regulacje mnożą wymogi uzyskania zgód regulacyjnych, a praktyka organów antymonopolowych i orzecznictwo sądów stawiają przedsiębiorcom coraz większe i bardziej złożone wyzwania w nawigowaniu transakcjami z perspektywy antymonopolowej.

Jak prawo karne może pomóc wierzycielowi odzyskać należności?

Obowiązek naprawienia szkody przez dłużnika lub inne środki przewidziane w kodeksie karnym – to alternatywne sposoby na zaspokojenie roszczeń wierzyciela.

Prawnik rozliczy w kosztach dwa samochody

W kancelarii adwokackiej przyda się zarówno duży SUV do dłuższych tras, jak i mniejsze auto do jazdy po mieście.

Teresa Siudem: Prawo karne ratunkiem dla wierzyciela

Zdarza się, postępowanie egzekucyjne jest nieskuteczne, bo np. dłużnik ukrył majątek. Są sposoby, przewidziane w prawie karnym, które mogą zmobilizować go do zwrotu należności.

Obowiązek naprawienia szkody – zagrożenia dla zarządów spółek

Sąd karny może orzec wobec członka zarządu obowiązek naprawienia, w całości albo w części, szkody wyrządzonej przestępstwem albo zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, stosując przy tym przepisy prawa cywilnego.

Kiedy darowizna może być objęta skargą pauliańską

To, że przed ogłoszeniem upadłości została zawarta umowa darowizny nieruchomości, nie zawsze oznacza, że doszło do pokrzywdzenia wierzycieli w wyniku czynności nieodpłatnej.

Odszkodowanie od ubezpieczyciela jest przychodem przedsiębiorcy

Jeśli poszkodowany przedsiębiorca otrzyma od ubezpieczyciela odszkodowanie za utracony w wyniku pożaru czy powodzi firmowy majątek, to kwota ta będzie dla niego przychodem z działalności gospodarczej.

Nakłady na energię do produkcji też są objęte decyzją o wsparciu

Wydatki na budynki, maszyny i urządzenia służące wytwarzaniu energii stanowią koszt kwalifikowany i są związane z inwestycją, której dotyczy decyzja o wsparciu. Wytwarzana energia ma bowiem służyć głównej działalności spółki.

Czy szybka kontrola to… zła kontrola

Nie zawsze krótki czas trwania kontroli powinien nas cieszyć. Zwykle bowiem nie wróży jej pozytywnego zakończenia.

Fundacja rodzinna – 10 najważniejszych pytań i odpowiedzi

Decyzja o założeniu fundacji rodzinnej powinna być dobrze przemyślana, podyktowana długofalową strategią dotyczącą majątku rodzinnego, a nie tylko doraźnymi korzyściami podatkowymi. Nie jest to jednak projekt tylko dla „wybranych”.

Nadużycia finansowe w projektach unijnych

Na beneficjentach realizujących projekty dofinansowane ze środków europejskich ciążą liczne obowiązki związane z wydatkowaniem tych środków. Jednym z nich jest obowiązek przeciwdziałania tzw. nadużyciom finansowym. Czym są owe nadużycia finansowe i czym różnią się od „zwykłej” nieprawidłowości?

Kiedy likwidacja spółki osobowej nie jest konieczna mimo zakończenia jej działalności?

Przepisy przewidują możliwość uzgodnienia przez wspólników innego sposobu zakończenia działalności spółki niż likwidacja. Tego typu porozumienie powinno zawierać m.in. decyzję co do podziału majątku spółki oraz warunki spłaty ewentualnych zobowiązań.

Wydatki na hotele w kosztach firmy

Jeśli wyjazdy zleceniobiorców i podwykonawców są związane z działalnością spółki, może zaliczyć opłaty za ich noclegi do kosztów uzyskania przychodów.

Korzyści i wyzwania budżetowania od zera (ang. zero based budgeting)

Budżetowanie od zera (ang. zero based budgeting, ZBB) to technika, dzięki której firma tworzy budżet na nowo każdego roku, zaczynając od zera. Aby zastosować ją do nowego przedsięwzięcia, najpierw musimy przeanalizować cel, jaki chcemy osiągnąć.

Nowy ruch na rynku po orzeczeniu TSUE ws. wykluczonych z przetargów

Koniec 2024 r. i początek 2025 r. będzie czasem prób dochodzenia przez wykonawców odszkodowań z tytułu utraconej szansy – mówi radca prawny Agnieszka Suchecka.