Biedronka i Dino pod lupą UOKiK. Chodzi o zmowę na rynku pracy

Czy sieci Dino i Biedronka razem z firmami transportowymi umówiły się nielegalnie, że nie będą podbierać sobie kierowców? To zamierza sprawdzić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające.

Już nie tylko handel. Także inne branże chcą niedzielnych ograniczeń w pracy

Marcin Stanecki, główny inspektor pracy: jest mnóstwo skarg, w których pracownicy innych branż domagają się, żeby ograniczenia w handlu w niedzielę stosować do kolejnych gałęzi gospodarki.

Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik

Sezon urlopowy w pełni! Piaszczyste plaże, górskie pasma i mazurskie jeziora – o tym myślą pracownicy zamykając laptopy ostatniego dnia przed urlopem. Zanim jednak wszyscy udadzą się na zasłużony wypoczynek i zakupią przewodniki po atrakcyjnych destynacjach na całym świecie, zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem po urlopie.

Co przysługuje pracownikom w upały? Czy rodzi to obowiązki podatkowe i składkowe?

Letnie upały w firmie rodzą obowiązki po stronie pracodawców. Wiąże się to z koniecznością regulowania należności podatkowych i składkowych. Co przysługuje pracownikom w związku z upałami? Napoje, posiłki energetyczne? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania w tym temacie.

Diety bez składek tylko przy podróży służbowej

Specyfika przebywania na terytorium Niemiec przez ubezpieczoną (długie, regularne pobyty) wykluczają możliwość uznania, że były to podróże służbowe. Wywołuje to kontrowersje odnośnie do wypłacanych diet z tytułu podróży służbowych i ich oceny w aspekcie wliczania do wynagrodzenia za pracę lub wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia oraz ich zaliczania do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Nie ma podstaw, aby uznać, że składnik wynagrodzenia zleceniobiorcy nazwany dietą, w sytuacji, gdy zleceniobiorca nie wykonywał podróży służbowych, w sposób oczywisty był wyłączony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Nieuzasadniona zwłoka w poinformowaniu o L-4 uzasadni dyscyplinarkę

Pracownik powinien z własnej inicjatywy w sposób wiarygodny i bez nieuzasadnionej zwłoki powiadomić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie trwania swej nieobecności w pracy, a niewywiązanie się z tego obowiązku wskutek winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa pracownika stanowi ciężkie naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego. W świetle ustaleń faktycznych sprawy, nie doszło do sytuacji, w której powód nie zwlekał z usprawiedliwieniem swojej nieobecności. Wręcz przeciwnie, mimo upływu dwóch dni, skarżący nie skontaktował się z pracodawcą, nie podał przyczyny nieobecności i nie usprawiedliwił absencji. Próby nawiązania z powodem kontaktu okazały się bezskuteczne.

Joanna Kalinowska: Mało czasu na firmowe regulacje o sygnalistach

Na wdrożenie zasad zgłaszania naruszeń prawa i ich rozpatrywania wewnątrz organizacji przedsiębiorcy mają czas do 24 września br.

Za spóźnienia do pracy czeka niższa pensja i kara porządkowa

Za czas nieprzepracowany z powodu spóźnianie się do pracy pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Dodatkowo szef może nałożyć na niego karę porządkową, w tym pieniężną.

Organizacje związkowe muszą potwierdzić swój status

Każda zakładowa organizacja związkowa musi do 10 lipca poinformować pracodawcę, u którego działa, o liczbie swoich członków według stanu na 30 czerwca. Inaczej straci swoje uprawnienia.

Wdrożenie systemu zgłoszeń wewnętrznych powinno być kompleksowe

Przedsiębiorca może wykorzystać nowe obowiązki jako szansę na udoskonalenie systemu kontroli wewnętrznej. W tym celu powinien regulacje whistleblowing’owe w rozumieniu niedawno przyjętej ustawy o ochronie sygnalistów wkomponować w firmowe DNA.

Niewłaściwy reprezentant skutecznie wypowie umowę

Gdy osoba rozwiązująca umowę o pracę działa bez umocowania pracodawcy, dokonana czynność będzie wadliwa. Nie powoduje to jednak braku skuteczności wręczonego wypowiedzenia.

Odrzucenie wypowiedzenia zmieniającego nie pozbawia odprawy

Jeśli odmowa pracownika zgody na nowe warunki zatrudnienia wynika z bardzo niekorzystnej propozycji, jej przyczyna leży wyłącznie po stronie pracodawcy. Pracownik ma więc prawo do odprawy.

Jak legalizować pracę i pobyt Ukraińców w Polsce od 1 lipca 2024 r.?

Co się stanie, jeżeli firma nie dochowa skróconego do 7 dni terminu na złożenie w urzędzie pracy powiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy? Do kiedy ważne jest powiadomienie o zatrudnieniu Ukraińca? Czy stronom grożą jakieś konsekwencje w związku z niedopełnieniem obowiązków w związku z uzyskaniem przez Ukraińca zezwolenia na pobyt czasowy i pracę? Jak legalizować pracę i pobyt Ukraińców w Polsce od 1 lipca 2024 r.?

Spółka europejska bez udziału pracowników

Wstąpienie spółki europejskiej w prawo jedynego udziałowca innej spółki nie wymaga partycypacji przedstawicieli pracowników.

„Zapis” do PPK osoby 55+ tylko na jej wniosek

Podmiot zatrudniający ma obowiązek poinformować pracownika starszego niż 55 lat, ale młodszego niż 70 lat, że uczestnikiem PPK może on zostać tylko z własnej inicjatywy.

Ostatni dzień roku szkolnego bez pracy ponadwymiarowej

Zwyczajowo przyjęło się, że nauczyciel, który ma zaplanowane godziny zajęć ponadwymiarowych w dniu zakończenia roku szkolnego (piątek), nie może domagać się wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.

Ochrona sygnalistów: tylko trzy miesiące na wdrożenie firmowych zasad

Przedsiębiorcy zatrudniający co najmniej 50 osób mają czas do 24 września 2024 r. na wprowadzenie reguł zgłaszania naruszeń prawa oraz ich rozpatrywania wewnątrz organizacji.

Zatrudnienie u zagranicznego pracodawcy – a co z PIT i PPK

Zagraniczne firmy niejednokrotnie napotykają trudności odnośnie do realizacji wynikających z polskiego prawa obowiązków związanych z zatrudnianiem polskich pracowników do pracy zdalnej.