Diety bez składek tylko przy podróży służbowej ZUS

Diety bez składek tylko przy podróży służbowej

Specyfika przebywania na terytorium Niemiec przez ubezpieczoną (długie, regularne pobyty) wykluczają możliwość uznania, że były to podróże służbowe. Wywołuje to kontrowersje odnośnie do wypłacanych diet z tytułu podróży służbowych i ich oceny w aspekcie wliczania do wynagrodzenia za pracę lub wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia oraz ich zaliczania do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Nie ma podstaw, aby uznać, że składnik wynagrodzenia zleceniobiorcy nazwany dietą, w sytuacji, gdy zleceniobiorca nie wykonywał podróży służbowych, w sposób oczywisty był wyłączony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Prawo pracy

Nieuzasadniona zwłoka w poinformowaniu o L-4 uzasadni dyscyplinarkę

Organizacje związkowe muszą potwierdzić swój status

Każda zakładowa organizacja związkowa musi do 10 lipca poinformować pracodawcę, u którego działa, o liczbie swoich członków według stanu na 30 czerwca. Inaczej straci swoje uprawnienia.

Wdrożenie systemu zgłoszeń wewnętrznych powinno być kompleksowe

Przedsiębiorca może wykorzystać nowe obowiązki jako szansę na udoskonalenie systemu kontroli wewnętrznej. W tym celu powinien regulacje whistleblowing’owe w rozumieniu niedawno przyjętej ustawy o ochronie sygnalistów wkomponować w firmowe DNA.

Jak legalizować pracę i pobyt Ukraińców w Polsce od 1 lipca 2024 r.?

Co się stanie, jeżeli firma nie dochowa skróconego do 7 dni terminu na złożenie w urzędzie pracy powiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy? Do kiedy ważne jest powiadomienie o zatrudnieniu Ukraińca? Czy stronom grożą jakieś konsekwencje w związku z niedopełnieniem obowiązków w związku z uzyskaniem przez Ukraińca zezwolenia na pobyt czasowy i pracę? Jak legalizować pracę i pobyt Ukraińców w Polsce od 1 lipca 2024 r.?

Niewłaściwy reprezentant skutecznie wypowie umowę

Gdy osoba rozwiązująca umowę o pracę działa bez umocowania pracodawcy, dokonana czynność będzie wadliwa. Nie powoduje to jednak braku skuteczności wręczonego wypowiedzenia.

„Zapis” do PPK osoby 55+ tylko na jej wniosek

Podmiot zatrudniający ma obowiązek poinformować pracownika starszego niż 55 lat, ale młodszego niż 70 lat, że uczestnikiem PPK może on zostać tylko z własnej inicjatywy.

Odrzucenie wypowiedzenia zmieniającego nie pozbawia odprawy

Jeśli odmowa pracownika zgody na nowe warunki zatrudnienia wynika z bardzo niekorzystnej propozycji, jej przyczyna leży wyłącznie po stronie pracodawcy. Pracownik ma więc prawo do odprawy.

Spółka europejska bez udziału pracowników

Wstąpienie spółki europejskiej w prawo jedynego udziałowca innej spółki nie wymaga partycypacji przedstawicieli pracowników.

Ostatni dzień roku szkolnego bez pracy ponadwymiarowej

Zwyczajowo przyjęło się, że nauczyciel, który ma zaplanowane godziny zajęć ponadwymiarowych w dniu zakończenia roku szkolnego (piątek), nie może domagać się wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.

Joanna Kalinowska: Polski Kodeks pracy ma już pół wieku

Kolejne nowelizacje prawa pracy są propracownicze. Ale koszt takiego podejścia państwo przerzuciło na pracodawców.

Kontrola trzeźwości. Kiedy i jak wolno badać stan pracowników?

Czy pracownik może odmówić poddania się badaniu na poziom alkoholu? Kiedy i kto może przeprowadzić kontrolę trzeźwości? Czy szef ma pole manewru, gdy wynik badania jest wyższy niż zero, ale niższy niż ustawowy poziom?

50 lat Kodeksu pracy. Początek i kierunek polskich regulacji

Od 46-godzinnego tygodnia pracy, przez coraz wyższy wymiar urlopu wypoczynkowego, podniesienie limitu godzin nadliczbowych, aż do elastycznej organizacji pracy, rozszerzania uprawnień rodzicielskich, pracy zdalnej i jawności wynagrodzeń – czy po tych zmianach w kodeksie pracy pracownikom i pracodawcom współpracuje się lepiej niż 50 lat temu? Czego możemy spodziewać się dalej?

Ołów i rtęć w czynnikach groźnych na stanowiskach pracy

Znowelizowany przepis kodeksu pracy zobowiązuje pracodawców, aby chronili pracowników również przed narażeniem na czynniki reprotoksyczne.

Osoby zgłaszające naruszenia będą miały silną pozycję w sądzie

W zakresie podniesienia roszczeń związanych z działaniem odwetowym wobec sygnalisty będzie działał odwrócony ciężaru dowodu. Istnieje także możliwość, że sądy będą udzielać im zabezpieczenia.

Siedem praw przysługujących ojcom

Dzień Ojca to idealna okazja, aby zwrócić uwagę na prawa, które ojcom przysługują. W Polsce mogą korzystać z wielu uprawnień, które pozwalają im aktywnie uczestniczyć w wychowywaniu dzieci i wspierać partnerki w pierwszych miesiącach życia potomstwa.

Joanna Kalinowska: Z sygnalistą lepiej nie spotkać się w sądzie

To pracodawca będzie musiał się bronić przed zarzutami, licząc się jednocześnie z tym, że sąd zablokuje zwolnienie sygnalisty na kilka lat.

Praca sezonowa. Kogo można zatrudnić i ile to będzie kosztować?

Jaki typ umowy na lato będzie dla firmy najkorzystniejszy? Czy lepiej przyjąć młodocianego, studenta, a może emeryta? Jakie ma znaczenie to, że chodzi o pracę przy zbiorach, a nie w gastronomii? Okres wakacyjny to dla wielu branż czas, kiedy znacznie wzrasta zapotrzebowanie na pracę. Choć praca sezonowa jest często postrzegana jako prosty sposób na szybki zarobek, warto zwrócić uwagę na jej prawne aspekty. Znajomość przepisów regulujących pracę sezonową pozwoli uniknąć potencjalnych problemów zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.

Długa niezdolność do pracy może zablokować późniejszy urlop

W orzecznictwie są argumenty zarówno za, jak i przeciw temu, że przed urlopem wypoczynkowym po długotrwałej chorobie konieczne są badania kontrolne. Ostatecznie to pracodawca musi o tym zdecydować.

Wypowiedzenie umowy nie pozbawia prawa do bonusu rocznego

Sam fakt, że wypłata premii przypada po rozwiązaniu stosunku pracy, nie może być powodem odmowy jej przyznania. Dotyczy to także nagrody. W obu przypadkach brak wypłaty może zostać uznany za naruszenie zasady równego traktowania.