Kto ma reprezentować miasto lub powiat w sprawie o alimenty Zadania

Kto ma reprezentować miasto lub powiat w sprawie o alimenty

Trójka sędziów SN skierowała na skład siódemkowy pytania o reprezentację miejskich (powiatowych) ośrodków pomocy społecznej w sprawach o roszczenia alimentacyjne.

Czy od budki z goframi trzeba płacić podatek od nieruchomości

Z początkiem wakacji przedsiębiorcy stawiają w miejscowościach letniskowych nowe tymczasowe obiekty z pamiątkami i gastronomią. Powraca jednocześnie temat ich opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Katarzyna Batko-Tołuć: Media, a nie tuby

Projekt wdrażający rozporządzenie EMFA jest jak światełko w tunelu. Być może rządzący zauważyli, że nie da się już wymigiwać od rozwiązania problemu prasy samorządowej.

Tory biegną przez nieruchomość. Czy trzeba płacić za użytkowanie wieczyste?

Użytkownicy wieczyści gruntów, na których zlokalizowana jest infrastruktura kolejowa, mogą liczyć na obniżenie lub nawet całkowite zniesienie opłat z tytułu użytkowania wieczystego. Jakie warunki trzeba spełnić?

W jakiej formie oświadczenie o sporządzeniu projektu technicznego?

Czy istnieje wzór oświadczenia projektanta o sporządzeniu projektu technicznego przy zawiadomieniu o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych?

Teresa Siudem: Logika i doświadczenie w zamówieniach

Nie wszystko można zapisać w ustawie. Czasem, podejmując decyzję, trzeba sięgnąć do doświadczenia życiowego lub odwołać się do zdrowego rozsądku. Także w zamówieniach publicznych.

Gmina nie może nakazać mieszkańcom walki z gryzoniami

Norma kompetencyjna nie obejmuje upoważnienia rady gminy do określenia podmiotów zobligowanych do przeprowadzenia deratyzacji.

Przydomowe schrony budowane jedynie na zgłoszenie. Ruszyły prace w Sejmie

Eksperci mają wątpliwości co do skuteczności przydomowych schronów. Osoby, które nie zdecydują się na ich budowę, będą mogły się ukryć w schronach w publicznie dostępnych budynkach. Zapłacą za nie samorządy, które z czasem otrzymają na to wsparcie finansowe.

System kaucyjny zacznie obowiązywać bez opóźnienia

Samorządowcy chcieliby przesunięcia terminu wejścia w życie systemu kaucyjnego w naszym kraju. Obawiają się, że przez mniejszą liczbę plastiku dotkną ich kary za nieosiągnięcie poziomów recyklingu odpadów komunalnych.

Sprzedaż nieruchomości dotychczasowemu użytkownikowi wieczystemu nie podlega VAT

Czynność przeniesienia własności gruntów, dla których użytkowanie ustanowiono przed 1 maja 2004 r., na dotychczasowego wieczystego użytkownika, nie podlega podatkowi VAT.

Za pozbawienie szans w przetargu przysługuje odszkodowanie

Krajowe przepisy nie mogą pozbawiać oferenta, który został bezprawnie wykluczony z postępowania przetargowego, odszkodowania za szkodę poniesioną w wyniku utraty możliwości udziału w tym postępowaniu – orzekł TSUE.

Program finansowania zadań nie musi być szczegółowy

Uchwała może wskazywać ogólne zasady związane z finansowaniem programu opieki nad zwierzętami, mające na celu zapewnienie jego właściwej realizacji.

Piotr Iwicki: Ustawa jak ser dziurawa

Nowo wybrani lokalni włodarze muszą ponosić konsekwencje błędów poprzedników.

Przyjmowanie uchwał to stanowienie prawa, a nie radosna twórczość

Najczęściej spotykanymi błędami jest niedostatecznie precyzyjne ustalenie zakresu swobody prawodawczej i w konsekwencji uchwalenie przepisów albo bez właściwej podstawy prawnej, albo sprzecznie z obowiązującym prawem – mówi prawnik Grzegorz P. Kubalski, zastępca dyrektora biura w Związku Powiatów Polskich, teoretyk i praktyk samorządu terytorialnego.

Prawo głosu mają także organizacje, które nie działają na terenie placówki

W składzie komisji konkursowej, która ma wyłonić dyrektora szkoły, powinni się znaleźć przedstawiciele wszystkich organizacji związkowych, nawet jeśli ich członkowie nie są zatrudnieni w tej placówce.

Unijne środki wesprą inwestycje w kolej miejską

Samorządy od 28 czerwca 2024 r. mogą ubiegać się o dotacje na kolej miejską. Udział w miliardowym budżecie zapewni projekt, który zakłada wspieranie mobilności i budowanie nowoczesnych systemów transportowych dostosowanych do codziennych potrzeb mieszkańców.

Tylko faktyczny brak opłaty parkingowej uzasadnia karę

Ocena konieczności obciążenia kierowcy opłatą dodatkową powinna się opierać na faktach, a nie na stwierdzeniu, że dowód opłaty nie zawiera numeru rejestracyjnego lub numer ten jest błędny.

KPO dla szpitali powinno być nakierowane na współpracę placówek

Powinniśmy dostarczyć mechanizmy współpracy jednostek systemu ochrony zdrowia, które na dalszy plan odsuną kwestie własnościowe, a będą promować wynagradzanie za wynik leczenia – mówi prof. Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

Zasada konkurencyjności w perspektywie finansowej 2021–2027

Wytyczne kwalifikowalności 2021–2027 w sposób jednoznaczny rozstrzygają w jaki sposób należy szacować wartość zamówień częściowych realizowanych w ramach projektu o dofinansowanie.