Czy od budki z goframi trzeba płacić podatek od nieruchomości

Z początkiem wakacji przedsiębiorcy stawiają w miejscowościach letniskowych nowe tymczasowe obiekty z pamiątkami i gastronomią. Powraca jednocześnie temat ich opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Tory biegną przez nieruchomość. Czy trzeba płacić za użytkowanie wieczyste?

Użytkownicy wieczyści gruntów, na których zlokalizowana jest infrastruktura kolejowa, mogą liczyć na obniżenie lub nawet całkowite zniesienie opłat z tytułu użytkowania wieczystego. Jakie warunki trzeba spełnić?

Sprzedaż nieruchomości dotychczasowemu użytkownikowi wieczystemu nie podlega VAT

Czynność przeniesienia własności gruntów, dla których użytkowanie ustanowiono przed 1 maja 2004 r., na dotychczasowego wieczystego użytkownika, nie podlega podatkowi VAT.

Program finansowania zadań nie musi być szczegółowy

Uchwała może wskazywać ogólne zasady związane z finansowaniem programu opieki nad zwierzętami, mające na celu zapewnienie jego właściwej realizacji.

Unijne środki wesprą inwestycje w kolej miejską

Samorządy od 28 czerwca 2024 r. mogą ubiegać się o dotacje na kolej miejską. Udział w miliardowym budżecie zapewni projekt, który zakłada wspieranie mobilności i budowanie nowoczesnych systemów transportowych dostosowanych do codziennych potrzeb mieszkańców.

Tylko faktyczny brak opłaty parkingowej uzasadnia karę

Ocena konieczności obciążenia kierowcy opłatą dodatkową powinna się opierać na faktach, a nie na stwierdzeniu, że dowód opłaty nie zawiera numeru rejestracyjnego lub numer ten jest błędny.

KPO dla szpitali powinno być nakierowane na współpracę placówek

Powinniśmy dostarczyć mechanizmy współpracy jednostek systemu ochrony zdrowia, które na dalszy plan odsuną kwestie własnościowe, a będą promować wynagradzanie za wynik leczenia – mówi prof. Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

Zasada konkurencyjności w perspektywie finansowej 2021–2027

Wytyczne kwalifikowalności 2021–2027 w sposób jednoznaczny rozstrzygają w jaki sposób należy szacować wartość zamówień częściowych realizowanych w ramach projektu o dofinansowanie.

Czy wójt odpowie za poręczenie bez upoważnienia?

Naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest zaciągnięcie lub zmiana zobowiązania bez upoważnienia określonego ustawą budżetową, uchwałą budżetową lub planem finansowym albo z przekroczeniem zakresu tego upoważnienia lub z naruszeniem przepisów dotyczących zaciągania lub zmiany zobowiązań przez jednostkę sektora finansów publicznych.

Kto jest płatnikiem podatku u źródła – jednostka budżetowa czy gmina?

Zdarza się, że gminne jednostki organizacyjne nabywają od podmiotów zagranicznych usługi, w odniesieniu do których powstaje obowiązek poboru tzw. podatku u źródła. Z przepisów nie wynika czy płatnikiem podatku jest w takim przypadku jednostka dokonująca wypłaty należności czy gmina. Na kim zatem ciąży ten obowiązek?

W jaki sposób samorząd może udzielić pomocy finansowej uczelni?

Brak jest podstaw do podejmowania przez radnych miejskich specjalnej uchwały w sprawie pomocy finansowej dla uczelni wyższej. Dla udzielenia dotacji podstawą będzie jedynie właściwe zaplanowanie wydatku w ramach uchwały budżetowej, z uwzględnieniem adekwatnej klasyfikacji budżetowej.

Nagrody od gminy dla uczniów bez podatku

Upominki przyznane na zakończenie roku uczniom, ufundowane przez gminę, nie stanowią podstawy opodatkowania ani podatkiem dochodowym, ani podatkiem od spadków i darowizn.

Gmina ma szerokie możliwości badania wykorzystania dotacji

W uchwale dotacyjnej dla niepublicznych przedszkoli mogą być rozbudowane przepisy związane z kontrolą wykorzystania dotacji, w tym w zakresie wystąpień pokontrolnych i kwestii z tym związanych.

Projektowanie towarów i usług z myślą o starzejącym się społeczeństwie

Uczelnie, instytuty badawcze, samorządy oraz stowarzyszenia firm i pracodawców mogą włączyć się w realizację projektów uświadamiających na czym polega projektowanie uniwersalne i jaka jest jego rola.

Ile czasu ma gmina na dostosowanie rozliczeń VAT w zakresie OZE i azbestu?

Dostosowanie przez jednostki samorządu terytorialnego rozliczeń VAT w zakresie OZE i azbestu zależy od okoliczności faktycznych danego projektu. Minister finansów przewidział w interpretacji ogólnej różne podejścia do tego zagadnienia.

Ponad miliard złotych na projekty wodno-ściekowe w miastach

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przypomina o możliwości ubiegania się o dotacje na budowę lub rozbudowę sieci kanalizacyjnej. Na wnioski czeka do 1 lipca.

Gmina nie odliczy VAT, gdy działa jako organ władzy publicznej

Gmina, która działając jako członek grupy VAT realizuje inwestycję przebudowy drogi publicznej, wykonuje zadania własne nałożone odrębnymi przepisami i nie ma prawa do odliczenia podatku od towarów i usług.

Projekt uchwały ws. wydzielonych rachunków placówek oświatowych

Co powinno się znaleźć w projekcie uchwały ws. wydzielonych rachunków placówek oświatowych? Jakie uprawnienia ma wójt? - Wójt planuje wprowadzić w życie za kilka miesięcy nowe rozwiązanie dla placówek oświatowych – umożliwiające gromadzenie dochodów na specjalnych wydzielonych rachunkach. Przygotowano już projekt uchwały ale pojawiły się wątpliwości, czy można wprowadzić zapis o otwartym katalogu dochodów/ wydatków gromadzonych na tych rachunkach? Byłoby to rozwiązania elastyczne i pragmatyczne ale czy legalne?