Kto ma reprezentować miasto lub powiat w sprawie o alimenty

Trójka sędziów SN skierowała na skład siódemkowy pytania o reprezentację miejskich (powiatowych) ośrodków pomocy społecznej w sprawach o roszczenia alimentacyjne.

Zdrowy rozsądek i doświadczenie życiowe w zamówieniach publicznych

Korzystanie ze zdrowego rozsądku i doświadczenia życiowego w zamówieniach publicznych może zwiększyć konkurencyjność postępowań dla zamawiających, a wykonawcom dać szansę na realizację publicznych kontraktów.

Jakie działania może podjąć gmina, by przeciwdziałać suszy?

Gmina może wprowadzić zakaz podlewania ogródków, ale wyjątkowo. Czy możne także zakazać koszenia trawników?

W jakiej formie oświadczenie o sporządzeniu projektu technicznego?

Czy istnieje wzór oświadczenia projektanta o sporządzeniu projektu technicznego przy zawiadomieniu o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych?

Teresa Siudem: Logika i doświadczenie w zamówieniach

Nie wszystko można zapisać w ustawie. Czasem, podejmując decyzję, trzeba sięgnąć do doświadczenia życiowego lub odwołać się do zdrowego rozsądku. Także w zamówieniach publicznych.

Gmina nie może nakazać mieszkańcom walki z gryzoniami

Norma kompetencyjna nie obejmuje upoważnienia rady gminy do określenia podmiotów zobligowanych do przeprowadzenia deratyzacji.

System kaucyjny zacznie obowiązywać bez opóźnienia

Samorządowcy chcieliby przesunięcia terminu wejścia w życie systemu kaucyjnego w naszym kraju. Obawiają się, że przez mniejszą liczbę plastiku dotkną ich kary za nieosiągnięcie poziomów recyklingu odpadów komunalnych.

Za pozbawienie szans w przetargu przysługuje odszkodowanie

Krajowe przepisy nie mogą pozbawiać oferenta, który został bezprawnie wykluczony z postępowania przetargowego, odszkodowania za szkodę poniesioną w wyniku utraty możliwości udziału w tym postępowaniu – orzekł TSUE.

Prawo głosu mają także organizacje, które nie działają na terenie placówki

W składzie komisji konkursowej, która ma wyłonić dyrektora szkoły, powinni się znaleźć przedstawiciele wszystkich organizacji związkowych, nawet jeśli ich członkowie nie są zatrudnieni w tej placówce.

Unijne środki wesprą inwestycje w kolej miejską

Samorządy od 28 czerwca 2024 r. mogą ubiegać się o dotacje na kolej miejską. Udział w miliardowym budżecie zapewni projekt, który zakłada wspieranie mobilności i budowanie nowoczesnych systemów transportowych dostosowanych do codziennych potrzeb mieszkańców.

Tylko faktyczny brak opłaty parkingowej uzasadnia karę

Ocena konieczności obciążenia kierowcy opłatą dodatkową powinna się opierać na faktach, a nie na stwierdzeniu, że dowód opłaty nie zawiera numeru rejestracyjnego lub numer ten jest błędny.

KPO dla szpitali powinno być nakierowane na współpracę placówek

Powinniśmy dostarczyć mechanizmy współpracy jednostek systemu ochrony zdrowia, które na dalszy plan odsuną kwestie własnościowe, a będą promować wynagradzanie za wynik leczenia – mówi prof. Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

W jaki sposób samorząd może udzielić pomocy finansowej uczelni?

Brak jest podstaw do podejmowania przez radnych miejskich specjalnej uchwały w sprawie pomocy finansowej dla uczelni wyższej. Dla udzielenia dotacji podstawą będzie jedynie właściwe zaplanowanie wydatku w ramach uchwały budżetowej, z uwzględnieniem adekwatnej klasyfikacji budżetowej.

Czy rada miasta może narzucić mieszkańcom rodzaj pojemnika na odpady?

Rada miasta ma prawo określić w uchwale obowiązek stosowania wyłącznie pojemników do wskazanego rodzaju odpadów – wynika z wyroku WSA w Gdańsku.

Od 1 lipca Strefa Czystego Transportu w Warszawie. Starsze auta nie wjadą bez nalepki

Od 1 lipca 2024 r. w Warszawie zaczyna działać pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu, a więc także nowa naklejka na szybę uprawniająca samochody spalinowe do wjazdu do takich stref. Za jej brak kierowcom grozi spory mandat. Kto musi wykupić specjalną naklejkę, a kto jej nie potrzebuje?

Mieszkańcy centrum Krakowa mają dość. Gmina pozwana za nocne ekscesy imprezowiczów

Mieszkańcy zabytkowego centrum Krakowa mają dość zakłócania ciszy nocnej i ekscesów imprezowiczów. Do sądu okręgowego wpłynął pozew przeciwko gminie, od której domagają się radykalnych działań.

Nagrody od gminy dla uczniów bez podatku

Upominki przyznane na zakończenie roku uczniom, ufundowane przez gminę, nie stanowią podstawy opodatkowania ani podatkiem dochodowym, ani podatkiem od spadków i darowizn.

Gmina ma szerokie możliwości badania wykorzystania dotacji

W uchwale dotacyjnej dla niepublicznych przedszkoli mogą być rozbudowane przepisy związane z kontrolą wykorzystania dotacji, w tym w zakresie wystąpień pokontrolnych i kwestii z tym związanych.