Przepisy w sprawie schronów są już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Chodzi o projekt nowelizacji prawa budowlanego i niektórych innych ustaw, czyli tzw. małą ustawę o schronach, przygotowaną przez Lewicę. Ma zapewniać doraźne rozwiązania związane z ochroną ludności jeszcze przed wejściem w życie przygotowywanej ustawy o obronie cywilnej. Przewiduje obowiązek budowy miejsc ukrycia w nowo budowanych budynkach użyteczności publicznej, garażach podziemnych, metrze i w budynkach zakładów pracy stanowiących infrastrukturę krytyczną.
Przydomowe schrony. Samorządom wzrosną koszty
Nowe przepisy przewidują, że samorządy przy budowie budynków użyteczności publicznej będą musiały uwzględnić stworzenie w nich miejsc ochronnych, co będzie oznaczało dodatkowe koszty. W uzasadnieniu wskazano, że szacowane wydatki (do 4%) nie są na tyle wysokie, aby istotnie uszczuplić budżety samorządów terytorialnych.
Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza zwraca jednak uwagę, że procedowany jest równocześnie wspomniany wcześniej projekt ustawy o ochronie ludności, który przewiduje, że budowa, modernizacja, remonty i utrzymanie budowli ochronnych, w tym inwestycje realizowane przez samorządy mają być dofinansowywane przez państwo.
Przydomowy schron bez pozwolenia, ale na zgłoszenie
Omawiany projekt umożliwia też budowę przydomowych schronów lub miejsc ukrycia jedynie na zgłoszenie, bez pozwolenia na budowę.
Rafał Zarzycki, wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa podkreśla, że nie ma obecnie przepisów odnoszących się wprost do wymogów technicznych i zasad użytkowania schronów i obiektów ochronnych. Przy ich budowie można jedynie posiłkować się przepisami związanymi z normami budowlanymi. Jak zauważa, dotychczas nie było także przepisów dotyczących budowy schronów przydomowych, ale zagrożenie wojną wzrasta i mieszkańcy zastanawiają się jak przy budowie domu uwzględnić schron. Ustawodawca zdecydował się więc na uregulowanie tej kwestii.