Syndyk upadłego konsumenta ma prawo zaskarżyć interpretację. Ważne orzeczenie

Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej wszelkie postępowania sądowe i administracyjne dotyczące masy upadłości mogą być wszczęte i dalej prowadzone jedynie przez syndyka lub przeciwko niemu. To on ma prawo wystąpić o interpretację i ją zaskarżyć.

Dyrektywa DAC-7 – platformy muszą udostępnić dane sprzedawców

1 lipca 2024 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Ma ona przeciwdziałać zjawiskom uchylania się od opodatkowania w przestrzeni cyfrowej oraz zwiększyć dostępność danych dla administracji podatkowych o dochodach podatników uzyskiwanych ze sprzedaży prowadzonej za pośrednictwem platform cyfrowych.

Jedna sprzedaż w Internecie i trafisz do raportu dla fiskusa. Trudniej będzie unikać podatków

Przepisy o raportowaniu handlu w sieci już obowiązują. I wystarczy sprzedaż jednej droższej rzeczy przez portal internetowy czy pojedyncze wynajęcie mieszkania, żeby trafić do raportu przesyłanego do skarbówki.

Aktywność w sieci pod lupą fiskusa. Co zakłada unijna dyrektywa DAC7?

Przepisy o raportowaniu handlu w sieci już obowiązują. A do skarbówki trafią dane o transakcjach już zrealizowanych.

Nie będzie dodatkowego PCC przy zakupie mieszkania od flippera

Sejm odrzucił projekt Lewicy nakładający wyższy podatek na kupujących mieszkania od flipperów.

Fundacja może wynajmować pokoje na godziny bez podatku

Nic nie stoi na przeszkodzie, by fundacja rodzinna prowadziła krótkoterminowy najem lokali.

Mniejsza ulga w PIT na dopłaty do wakacji

Dofinansowanie do letniego wyjazdu pracownika i jego dzieci może być zwolnione z podatku. Ale kwota ulgi jest mniejsza niż w poprzednich latach.

Ważne zmiany dla handlujących w Internecie. Czy DAC7 dotyczy też osób fizycznych?

Co zakłada dyrektywa DAC7? Jakie obowiązki nakłada dyrektywa na platformy sprzedażowe, a jakie na sprzedawców? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dot. dyrektywy DAC7, raportowania danych i kontrolowania nieprawidłowości.

Interpretacja ogólna po indywidualnej: tylko znacząca różnica pozbawi ochrony

Żeby po wydaniu interpretacji ogólnej wygasić tę indywidualną, fiskus musi wykazać, że istnieje między nimi niezgodność, która jest istotna.

Fotowoltaika i VAT: Jak uniknąć pułapek

Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE oraz oparte na nim stanowisko fiskusa wskazują, że nawet osoby, które dotychczas nie były podatnikami VAT, powinny przyjrzeć się swoim rozliczeniom dotyczącym energii elektrycznej z paneli.

Wpłata na umowę deweloperską częściowo ratuje przed podatkiem od darowizny

Wpłata darowizny, która nie załapała się na pełną ulgę dla najbliższej rodziny, na umowę deweloperską, pozwala na skorzystanie z innego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.

Śluby 2024: czy skarbówka może zajrzeć do kopert dla nowożeńców

Prezenty ślubne to darowizny, ale z reguły, ze względu na wysokie limity kwot wolnych od podatku, nie trzeba ich zgłaszać skarbówce. Jednak jeśli rodzice planują przekazać dziecku z okazji wesela znaczniejszą kwotę, lepiej przelać ją na konto.

Uparty obdarowany zapłaci podatek, bo nie chciał pokazać wydruku z konta

Fiskus ma prawo żądać od obdarowanego, który chce skorzystać z pełnego zwolnienia potwierdzenia, że darowizna trafiła na konto. Nie wystarczy, że podatnik w zgłoszeniu wskazuje na przekazanie jej przelewem bankowym.

PIT prawie całkowicie zelektronizowany. Najnowsze dane Ministerstwa Finansów

Elektroniczne rozliczenia PIT są już dziś niemal powszechne. W rozliczeniu za 2023 rok aż 95 procent podatników złożyło zeznania w tej formie.

Robert Gwiazdowski: Jak minister finansów Andrzej Domański stymuluje rynki finansowe

Jest wielka zmiana podatkowa. Jak na wielki rząd przystało. Będzie podwyższenie ryczałtu za najem nieruchomości. Co prawda rząd PO kontynuuje pisowski Ład, bo przecież PiS ten swój Ład nazwa Polskim. Skoro więc PO go przyjęła, to mamy niezbity dowód, że PiS miał rację – Nowy Ład jest Polskim Ładem. No albo PO–PiS-owym Ładem.

Fiskus nie zarobi na porozwodowym zniesieniu współwłasności. Ważny wyrok NSA

Jeśli w wyniku zniesienia współwłasności nieruchomości, np. po rozwodzie, małżonek otrzymuje tylko równowartość udziału darowanego mu wcześniej przez współmałżonka, to takie zbycie jest neutralne podatkowo.

PIT po sprzedaży mieszkania. Paragony na matkę ulgi nie dadzą

Wydatki na nakłady np. remonty, które dają koszty przy opodatkowanej PIT sprzedaży mieszkania muszą być udokumentowane fakturą VAT i to wystawioną na właściciela. Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Marek Isański: Pozbawianie obywateli prawa do sądu w sprawach podatkowych

Bardzo modne ostatnio określenie – „kradzież zgodna z procedurami”, to znak firmowy nie tylko poprzedniej ekipy wykorzystującej publiczne pieniądze do partyjnych i pewnie też prywatnych celów. Takie zjawisko w RP jest powszechne i świadczy o słabości państwa. Jak wiele innych patologii swój początek wzięło z …. sądu administracyjnego. NSA bowiem od lat, ostatnio 04.06.2024 r. w wyroku II FSK 1130/21, pozwala „zgodnie z procedurami” na okradanie zwykłych obywateli przez fiskusa poprzez pozbawienie ich prawa do sądu.