Wakacyjne wyjazdy do pracy za granicę. Jak się przygotować?

Praca w innym kraju w okresie letnim zyskuje na popularności. Niektórzy decydują się jednak na wyjazd za granicę na dłużej niż dwa miesiące. Tłumaczymy formalności i podpowiadamy na co uważać.

Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?

Biuro podróży odwołało wycieczkę lub zmieniło warunki umowy? Doszło do opóźnienia lotu albo problemów z transportem na miejsce? A może biuro podróży ogłosiło upadłość? Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego? Odpowiadamy na najważniejsze pytania w zaczynającym się sezonie wakacyjnym.

Negocjacje cenowe, zadatek, notariusz, podatki. Jak kupuje się dom w Hiszpanii?

Kiedy negocjować cenę nieruchomości i czy można się targować? Jak zabezpieczyć się przed utratą zadatku? Czy procedura u notariusza w Hiszpanii jest podobna do tej polskiej? Jakie koszty, w tym podatkowe, trzeba ponieść po transakcji? Hiszpańscy adwokaci tłumaczą krok po kroku zasady nabycia nieruchomości i wskazują jakich pułapek należy unikać.

Podróżnik z Polski skazany w Kongo na dożywocie. Ruch prezydenta Dudy

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Demokratycznej Republiki Konga w sprawie 52-letniego Polaka Mariusza Majewskiego, który kilka dni temu został w tym kraju skazany na dożywocie za szpiegostwo.

Jak kupić dom w Hiszpanii? Krok po kroku prawne formalności wyjaśnia adwokat

W jaki sposób w Hiszpanii nabywa się nieruchomość od dewelopera, a jak z „drugiej ręki”? Czy i jak płaci się zadatek? Kiedy podpisuje się akt notarialny? Co należy sprawdzić, aby uniknąć dodatkowych kosztów? Hiszpańska adwokat tłumaczy formalności krok po kroku.

Jak kupić dom za granicą? Poradnik. Przepisy i wszelkie formalności w Hiszpanii

Czy szukając domu w Hiszpanii, koniecznie trzeba korzystać z agencji nieruchomości? Na jakie przepisy zwrócić uwagę, wybierając lokalizację? W jakim regionie najłatwiej będzie zdobyć licencję na wynajem mieszkania, a także gdzie najczęściej pojawiają się okupas? I jakie formalności są wymagane przy zawieraniu umowy nabycia nieruchomości w Hiszpanii?

Aktywiści Greenpeace skazani za wtargnięcie do elektrowni. Sąd orzekł grzywnę 80 tys. euro

Sąd w Cherbourgu we Francji skazał aktywistów Greenpeace na grzywnę. Ma to związek ze wdarciem się działaczy organizacji na teren elektrowni jądrowej we Flamanville w 2022 roku.

Spór o warunki zatrudnienia w Muzeach Watykańskich. Pracownicy pójdą do sądu?

Grupa pracowników Muzeów Watykańskich wystąpiła z petycją do władz Stolicy Apostolskiej. Problemem są warunki, w jakich przyszło im pracować. Sprawa, nierozwiązana w procedurze pojednawczej, może trafić do watykańskiego sądu.

Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück

Regulamin obchodów w Ravensbrück zabrania wywieszania symboli, mogących stanowić polityczne oświadczenie - zakaz ten nie dotyczy jednak organizacji zrzeszających byłych więźniów, do jakich należy ZZ NSZ. Mimo to, delegacja została zatrzymana przed bramą muzeum.

Od 1 kwietnia marihuana legalna w Niemczech

Dorośli w Niemczech mogą legalnie posiadać i palić marihuanę. Przełomowe przepisy weszły w życie 1 kwietnia, ale krytyka nie milknie.

Zagraniczne zabawy w śniegu, czyli jak bezpiecznie dojechać na ferie

Zagraniczne drogi mają wiele pułapek. Łamanie przepisów kończy się wysokimi mandatami. Przyjrzyjmy się zasadom ruchu w Austrii, Czechach, Francji i Włoszech. Są one istotne dla wybierających się na ferie zimowe za granicę.

Ścigany przez dwa państwa nie zatrzyma egzekucji w Polsce

Wniosek o wznowienie postępowania, którego efektem było nałożenie podatku, rozpatruje niemiecki sąd, ale to nie jest podstawą do zawieszenia jego egzekucji przez polskich urzędników.

"Okrutne i nieludzkie" - Wielka Brytania zmienia zasady polityki wizowej, rodziny reagują

Tysiące rodzin, których dotykają ostatnie zapowiedzi brytyjskiego rządu o podwyższeniu progu dochodowego dla wiz, zapowiada podjęcie kroków prawnych, które mają uniemożliwić wprowadzenie zmian. Nową politykę migracyjną określają jako "okrutną i nieludzką".

Terroryści z Hamasu mogą być sądzeni jak Adolf Eichmann

Izrael rozważa powołanie specjalnych sądów, które miałyby sądzić terrorystów Hamasu złapanych po 7 października - donosi "The Jerusalem Post". Gazeta zwraca uwagę na swoim portalu, że byłaby to powtórka ze słynnego procesu Adolfa Eichmanna, człowieka obwołanego "architektem Holokaustu".

Sąd Najwyższy o alimentach: dziecko utrzymuje ojciec, matka na nie płaci

Jak długo dziecko jest de facto na utrzymaniu jednego z rodziców, tak długo drugi z nich nie jest zwolniony z obowiązku alimentacyjnego - to sedno orzeczenia Sądu Najwyższego zapadłego w transgranicznym sporze o władzę rodzicielską. Ma też znaczenie dla podobnych sporów krajowych.

Wojna w Izraelu: polski MSZ zamyka lokal wyborczy w Tel Awiwie

Walki w Izraelu wymuszają zamknięcie lokalu wyborczego w Tel Awiwie na nadchodzące wybory parlamentarne.

Turyści do Izraela już nie polecą. Czy mogą liczyć na odszkodowanie?

Wycieczki w związku z wydarzeniami w Izraelu są odwoływane. A co z odpowiedzialnością organizatora?

Wybory 2023. RPO pisze do PKW. Chodzi o liczenie głosów

Liczenie głosów w zagranicznych obwodach wyborczych przed ustaleniem wyniku referendum mogłoby zmniejszyć ryzyko uznania głosowania za niebyłe - uważa rzecznik praw obywatelskich, który skierował w tej sprawie pismo to Państwowej Komisji Wyborczej.