Tory biegną przez nieruchomość. Czy trzeba płacić za użytkowanie wieczyste?

Użytkownicy wieczyści gruntów, na których zlokalizowana jest infrastruktura kolejowa, mogą liczyć na obniżenie lub nawet całkowite zniesienie opłat z tytułu użytkowania wieczystego. Jakie warunki trzeba spełnić?

W jakiej formie oświadczenie o sporządzeniu projektu technicznego?

Czy istnieje wzór oświadczenia projektanta o sporządzeniu projektu technicznego przy zawiadomieniu o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych?

Przydomowe schrony budowane jedynie na zgłoszenie. Ruszyły prace w Sejmie

Eksperci mają wątpliwości co do skuteczności przydomowych schronów. Osoby, które nie zdecydują się na ich budowę, będą mogły się ukryć w schronach w publicznie dostępnych budynkach. Zapłacą za nie samorządy, które z czasem otrzymają na to wsparcie finansowe.

Jak wybudować domu do 70 m2? Jakie formalności, dokumenty, warunki zabudowy

Przepisy dotyczące budowy domów o powierzchni zabudowy do 70 m², pomimo kilku lat obowiązywania, wciąż powodują wątpliwości praktyczne i interpretacyjne. W kontekście ostatnich nowelizacji Prawa budowlanego, mających na celu uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjnego, wyłączenie możliwości wniesienia sprzeciwu do wadliwego zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej obciąża inwestora ryzykiem, z którego często nie zdaje on sobie sprawy.

Definicja budowli do zmiany

W związku z ubiegłorocznym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ustawodawca musi zmienić definicję budowli w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Ma na to czas do 31 grudnia br.

Dom letniskowy i pomost na własnej działce nad jeziorem. Co musisz wiedzieć?

Czy potrzebne jest pozwolenie budowlane na budowę domku letniskowego? Czy w domku letniskowym można się zameldować? Czy mogę ogrodzić moją działkę? Jaki wybudować pomost i czy potrzebne jest na to pozwolenie? Ekspert odpowiada na najważniejsze pytania

Nie będzie dodatkowego PCC przy zakupie mieszkania od flippera

Sejm odrzucił projekt Lewicy nakładający wyższy podatek na kupujących mieszkania od flipperów.

Fundacja może wynajmować pokoje na godziny bez podatku

Nic nie stoi na przeszkodzie, by fundacja rodzinna prowadziła krótkoterminowy najem lokali.

Przepisy o spółdzielniach mieszkaniowych do analizy. Powstał specjalny zespół

Trzeba poprawić m.in. regulacje dotyczące pełnomocników, którzy mogą uczestniczyć w walnym zgromadzeniu – mówi Jan Sułowski, prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Warszawie.

Zmiana lasu w użytek rolny to wyjątek

To właściciel lasu musi wykazać spełnienie przesłanek warunkujących jego zmianę w użytek rolny. Organy administracji nie mogą go w tym zastępować.

Zmiany w procedurze odrolnienia gruntów. Od kiedy?

Przepisy, które weszły w życie we wrześniu ubiegłego roku, uniemożliwiają szybką zmianę przeznaczenia gruntów rolnych klas I-III położonych poza miastem. Szykują się też utrudnienia w odrolnieniu gruntów klas IV-VI.

Teresa Siudem: Milcząca zgoda organu na odrolnienie

Odrolnienie gruntów klas I-III, położonych poza miastem nigdy nie było prostą sprawą. Po wprowadzeniu reformy planistycznej, jeszcze trudniej jest zmienić ich przeznaczenie.

Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?

Jaka budowa wymaga zgłoszenia, a jaka pozwolenia? Co mogę wybudować na posesji lub w ogrodzie bez uzyskania pozwolenia i bez zgłaszania do urzędu? Czy potrzeba pozwolenia na oczko wodne, saunę, pergolę lub garaż? Ekspertka odpowiada

Czy można zasiedzieć służebność pod rzeką? Zdecyduje SN

Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć czy są wyjątki od zasady, że nie można obracać gruntami pod wodami płynącymi obejmującymi instalacje przesyłowe tam umieszczone.

Negocjacje cenowe, zadatek, notariusz, podatki. Jak kupuje się dom w Hiszpanii?

Kiedy negocjować cenę nieruchomości i czy można się targować? Jak zabezpieczyć się przed utratą zadatku? Czy procedura u notariusza w Hiszpanii jest podobna do tej polskiej? Jakie koszty, w tym podatkowe, trzeba ponieść po transakcji? Hiszpańscy adwokaci tłumaczą krok po kroku zasady nabycia nieruchomości i wskazują jakich pułapek należy unikać.

Umowa rezerwacyjna z deweloperem. W jakiej formie, co musi zawierać, jaka opłata?

Przedmiotem umowy rezerwacyjnej z deweloperem jest zobowiązanie do czasowego wyłączenia z oferty sprzedaży lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, który został wybrany przez rezerwującego.

Nakaz rozbiórki może wynikać z bierności właściciela obiektu

Organ nadzoru budowlanego musi nakazać rozbiórkę budynku, gdy obiektywnie nie ma możliwości przeprowadzenia jego remontu, odbudowy lub wykończenia. Równie ważne są jednak zamiary właściciela odnośnie doprowadzenia go do stanu zgodnego z prawem.

Kiedy studnia to wystarczające uzbrojenie terenu dla wydania wuzetki?

Jednym z warunków, jakie powinien spełnić inwestor, aby uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, jest wykazanie, że istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu będzie wystarczające dla planowanego zamierzenia budowlanego. Co to oznacza w praktyce?