Wiele wskazuje na to, że radzenie sobie z deszczówką stanowi dla nas coraz większe wyzwanie. Mogą o tym świadczyć dochodzące co jakiś czas z różnych części Polski informacje o kontrolach kanalizacji. Jeden z najnowszych przykładów dotyczy Jaworzna na Śląsku. Pod koniec wakacji Wodociągi Jaworzno poinformowały, że intensyfikują działania mające na celu wykrycie nielegalnych podłączeń, poprzez które wody deszczowe pochodzące z dachów, powierzchni utwardzonych, czy instalacji drenażowych trafiają do kanalizacji sanitarnej (czyli takiej, która jest przeznaczona tylko na ścieki bytowo-gospodarcze – red.).
Wcześniej media informowały o podobnych akcjach przeprowadzanych w takich miastach jak Żołędowo, Chełm, Lublin, Olsztyn, Kraków, Wadowice, Wodzisław Śląski czy też gmina Lniano. Ostrzeżenia i informacje o ewentualnych kontrolach publikowały także samorządy i spółki wod.-kan. z Łomianek, Kościerzyny, Szydłowca czy Nowego Dworu Gdańskiego. W skali całego kraju takich przykładów było i jest zdecydowanie więcej.
Zasady postępowania z deszczówką i wodami roztopowymi. Za co można dostać karę?
Przepisy, na podstawie których samorządowe spółki wodociągowe sprawdzają, czy woda z opadów nie jest nielegalnie odprowadzana do sieci sanitarnej, znajdują się w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. W myśl art. 9 ust. 1 tej tej ustawy zabronione jest wprowadzanie wód opadowych i roztopowych oraz wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej. Grożą za to surowe kary. Mówi to tym art. 28 ust. 4: „Kto bez uprzedniego zawarcia umowy (…) wprowadza ścieki do urządzeń kanalizacyjnych, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny do 10 000 zł”.
Czytaj więcej
Użytkowanie rodzinnego ogrodu działkowego wiąże się z szeregiem nakazów i obowiązków. Złamanie niektórych zakazów może nawet poskutkować wypowiedzeniem umowy o dzierżawę działki. Których zasad korzystania z ROD należy przestrzegać bezwzględnie?
Jakie są konsekwencje niewłaściwego odprowadzania deszczówki? Zagrożenia
Samorządy, które decydują się na kontrole, tłumaczą, że konsekwencje wykonywania nielegalnych odprowadzeń mogą być naprawdę poważne. Wpuszczanie wód opadowych do kanalizacji sanitarnej zaburza pracę oczyszczalni ścieków. „Zwiększona ilość napływających wód powoduje wzrost kosztów pompowania i oczyszczania ścieków, a tym samym wzrost opłat za energię elektryczną. Wody deszczowe wpływają również na awaryjność i zużywanie się pomp na oczyszczalni oraz na przepompowniach. Wraz z wodą opadową dostają się do kanalizacji kamienie, piasek i inne elementy stałe. Te dostając się na obiekty techniczne zatykają i uszkadzają pompy” – czytamy w informacji opublikowanej przez Wodociągi Jaworzno.