Do jakiego pojemnika wyrzucić tekturowy karton po jajkach?
Tektura jest materiałem, który najłatwiej poddaje się recyklingowi, dlatego mając na uwadze dobro środowiska, warto wybierać jajka sprzedawane właśnie w takich opakowaniach. Do którego pojemnika należy wyrzucić tekturowy karton? Sprawa wydaje się prosta - do niebieskiego pojemnika na papier. Ta zasada dotyczy jednak wyłącznie czystych opakowań, czyli takich, które nie zostały zabrudzone np. rozbitym jajkiem lub tłuszczem. Papier, który został zabrudzony, pęcznieje i traci swoje właściwości, dlatego możliwości jego recyklingu są ograniczone. Tymczasem czyste opakowania mogą zostać przerobione na inne wyroby lub ponownie staną się opakowaniem na jajka.
Co w takim razie robimy z zabrudzonym tekturowym opakowaniem? Wyrzucamy go do pojemnika na odpady zmieszane. Następnie trafi on do instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów lub do spalarni. Przed wrzuceniem kartonu do pojemnika warto zgnieść wytłaczankę, aby zajmowała mniej miejsca.
Gdzie wyrzucać plastikowe i styropianowe wytłaczanki po jajkach?
Plastikowe i styropianowe opakowania po jajkach powinny trafić do żółtego pojemnika, który jest przeznaczony na metale i tworzywa sztuczne. Proces przetwarzania plastiku obejmuje recykling mechaniczny, chemiczny oraz termiczny. W pierwszym przypadku powstaje regranulat, który może zostać wykorzystany do produkcji innych produktów. W wyniku recyklingu chemicznego powstaje ciecz lub gaz, z których również można wyprodukować nowe artykuły. Recykling termiczny jest ostatecznym rozwiązaniem. Stosuje się go w przypadku tworzyw sztucznych, które nie nadają się już do ponownego wykorzystania. Taki plastik jest spalany w specjalnych piecach.
Co zrobić z jajkami i skorupkami?
Problem związany z segregacją może też dotyczyć samych jajek lub ich skorupek. Zawartość jaja, czyli białko i żółtko, a także całe zepsute jajko powinny trafić do odpadów zmieszanych. Niestety wiele osób wyrzuca je do kanalizacji, co jest dużym błędem. Co ze skorupkami? Te resztki powinny z kolei trafić do odpadów BIO (brązowy pojemnik). Dotyczy to zarówno skorupek z surowych, jak i gotowanych jaj. Skorupki są bardzo cennym źródłem wapnia, dlatego wykorzystuje się je do produkcji nawozów dla roślin.