Papier, plastik czy zmieszane? Gdzie wyrzucić karton po mleku?

Prawidłowa segregacja śmieci nie jest taka prosta i nadal często zastanawiamy się, do którego pojemnika wrzucić niektóre odpadki. Jednym z opakowań, które notorycznie sprawia kłopoty, jest karton po mleku. Gdzie powinien trafić?

Publikacja: 16.10.2024 12:34

Gdzie wyrzucić karton po mleku? Wiele osób popełnia błąd

Gdzie wyrzucić karton po mleku? Wiele osób popełnia błąd

Foto: Adobe Stock

Mimo znajomości podstawowych zasad segregacji nie zawsze wiemy, gdzie wyrzucić niektóre odpady. Wiele z nich trafia do niewłaściwego pojemnika. Jednym z opakowań, które mogą budzić wątpliwości, jest karton po mleku.

Zasady segregacji śmieci

Podstawowe zasady segregacji odpadów towarzyszą nam już od lat. Wyrzucanie śmieci do odpowiednich pojemników większości z nas weszło już w nawyk. Kontenery na różne odpady oznaczone są pięcioma różnymi kolorami:

  • niebieski pojemnik - papier
  • żółty pojemnik - tworzywo sztuczne i metale
  • brązowy pojemnik - odpady BIO
  • zielony pojemnik - szkło
  • czarny pojemnik - odpady zmieszane

Taka wiedza nie zawsze daje nam jednak odpowiedź, gdzie wyrzucić poszczególne odpady. Szczególnie gdy mamy do czynienia z nietypowymi opakowaniami po produktach.

Czytaj więcej

Zmiany w segregacji odpadów od 2025 r. Na te nowości powinniśmy się przygotować

Z czego jest wykonany karton po mleku?

Karton po mleku wyrzucamy do śmieci niemal każdego dnia i wiele osób nadal popełnia przy tym błąd. Z ankiety przeprowadzonej przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton wynika, że tylko 58 proc. pytanych wie, gdzie powinno trafić takie opakowanie. Co piąta osoba wyrzuca je do pojemnika na papier, a to niewłaściwy wybór. 

Z czego wynika problem? Myląca może być nazwa. Ponieważ takie opakowanie określamy jako karton, może się wydawać, że powinno trafić do niebieskiego kontenera. Chociaż jest ono wykonane głównie z tektury (w około 75 proc.), należy do opakowań wielomateriałowych. Jego wewnętrzna powłoka zapewniająca szczelność opakowania jest wykonana z polietylenu i aluminium. Cały kartonik łącznie z nakrętką nadaje się do ponownego przetworzenia.

Gdzie wyrzucić karton po mleku?

Czy opakowanie po mleku powinno zatem trafić do odpadów zmieszanych? Też nie. Do czarnego pojemnika wyrzucamy bowiem to, czego nie da się odzyskać w procesie recyklingu. Miejsce pustego kartonu po mleku jest w żółtym pojemniku na tworzywo sztuczne i metale. Przed wyrzuceniem należy go opróżnić i zgnieść, by zajmował mniej miejsca. Do żółtego pojemnika powinny trafić również plastikowe butelki po mleku.

Czytaj więcej

Zwolnienie z opłat za śmieci nie tylko dla emerytów. Kto jeszcze może skorzystać?

Takie same zasady jak w przypadku kartonowych opakowań po mleku i innych produktach mlecznych dotyczą również kartonów po sokach. Są one wykonane z tych samych materiałów. Powinny więc trafić do żółtego pojemnika na tworzywo sztuczne i metale.

Kary za nieprawidłową segregację śmieci

Za nieprawidłową segregację śmieci lub jej brak grożą kary. Gmina może nałożyć karę od dwukrotności do czterokrotności opłaty podstawowej. Mandat w wysokości do 500 zł może również wystawić Straż Miejska. Za wyrzucenie do zwykłego pojemnika odpadów niebezpiecznych lub elektrośmieci można dostać karę grzywny wynoszącą nawet 5000 zł.

Mimo znajomości podstawowych zasad segregacji nie zawsze wiemy, gdzie wyrzucić niektóre odpady. Wiele z nich trafia do niewłaściwego pojemnika. Jednym z opakowań, które mogą budzić wątpliwości, jest karton po mleku.

Zasady segregacji śmieci

Pozostało 93% artykułu
Nieruchomości
Kontrole także na ROD. Surowe kary za nieprzestrzeganie przepisów
Rynek pracy
Coraz więcej pracujących emerytów. Gdzie najczęściej znajdują zatrudnienie?
Biznes
Nowe zasady sprzedaży drewna od 2025 r. Mają zapobiec „szalonemu eksportowi”
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Polskie wyrzutnie Piorun podbijają Europę
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Biznes
Polskie pioruny ruszają na podbój Europy
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje