Wyrok ETPC: obywatel ma prawo do ochrony przed zmianami klimatycznymi

Nowe regulacje z zakresu ESG są źródłem obowiązków, których naruszenie może prowadzić do sporów sądowych. Najnowsze orzecznictwo dotyczące Europejskiej Konwencji Praw Człowieka potwierdza, że obowiązki związane z ochroną klimatu „należy traktować poważnie”.

Fotowoltaika i VAT: Jak uniknąć pułapek

Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE oraz oparte na nim stanowisko fiskusa wskazują, że nawet osoby, które dotychczas nie były podatnikami VAT, powinny przyjrzeć się swoim rozliczeniom dotyczącym energii elektrycznej z paneli.

Czy rada miasta może narzucić mieszkańcom rodzaj pojemnika na odpady?

Rada miasta ma prawo określić w uchwale obowiązek stosowania wyłącznie pojemników do wskazanego rodzaju odpadów – wynika z wyroku WSA w Gdańsku.

Błaszczyk, Zientara: Potrzebna prawdziwa reforma prawa łowieckiego

W kwestii gospodarki łowieckiej państwo oddało za dużo pola myśliwym. Najwyższy czas naprawić ten błąd, przyjmując profesjonalizację, czyli bardziej etyczny, prawnie spójny i efektywny model łowiectwa.

Strefa ciszy na jeziorze – zakaz pływania skuterem

Pływanie skuterami czy głośnymi łodziami motorowodnymi nie jest dopuszczalne na każdym zbiorniku wodnym. Kto może wprowadzić ograniczenia - strefę ciszy na jeziorze - i w jaki sposób? Czy można zaskarżyć ten zakaz?

Ile czasu ma gmina na dostosowanie rozliczeń VAT w zakresie OZE i azbestu?

Dostosowanie przez jednostki samorządu terytorialnego rozliczeń VAT w zakresie OZE i azbestu zależy od okoliczności faktycznych danego projektu. Minister finansów przewidział w interpretacji ogólnej różne podejścia do tego zagadnienia.

Etyka biznesu i ład korporacyjny – nowe standardy zarządzania

Dostosowanie standardów zarządzania „G” do wymogów zrównoważonego rozwoju, może przynieść przedsiębiorcom wymierne korzyści, takie jak korzystanie z zielonego finansowania.

Zasady gospodarki leśnej

Celem gospodarki leśnej jest zachowanie, powiększanie i ochrona terenów leśnych. To z perspektywy tego celu należy interpretować przepisy ustawy o lasach.

Zakazy na terenie parków krajobrazowych

Przepisy ustawy o ochronie przyrody wprowadzają różnorakie nakazy i zakazy dla parku krajobrazowego oraz dla obszaru chronionego krajobrazu.

Nowa ustawa: zakaz trzymania psów na łańcuchach i używania fajerwerków

Przedstawiciele obywatelskiego komitetu inicjatywy ustawodawczej “STOP łańcuchom, pseudochodowlom i bezdomności zwierząt” w środę mają złożyć w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Magazyny energii i ciepła zwiększą efektywność OZE

Zakup i montaż urządzeń pozwalających przechowywać energię elektryczną i cieplną to istota projektów, które mogą zostać dofinansowane w Małopolsce.

Pozwy za szkody klimatyczne? Eksperci studzą emocje po wygranej seniorek

Część ekspertów studzi emocje po wygranej stowarzyszenia seniorek, które pozwały Szwajcarię za niewystarczające działania na rzecz klimatu. Potrzebne są formalne gwarancje, czyli zmiany w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Odpowiedzialność za szkody w środowisku głównie w teorii

Za niepodjęcie działań zapobiegawczych czy naprawczych po wyrządzeniu szkody w środowisku grozi jedynie grzywna, a i ta rzadko jest nakładana. Sytuację mogłoby poprawić oddanie kompetencji w tym zakresie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Konstytucja stoi na straży ochrony środowiska

Władze publiczne mają obowiązek ochrony środowiska i prowadzenia polityki zapewniającej bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom. W pewnych przypadkach ochrona środowiska może uzasadniać ograniczenia praw i wolności konstytucyjnych.

Polacy mogą liczyć na odszkodowania za zanieczyszczenie środowiska

To skutek orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie szwajcarskich seniorek oraz uchwały Sądu Najwyższego dotyczącej jakości powietrza.

Instrukcja obsługi nie zastąpi prawa miejscowego

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach rozstrzygnął kwestię uregulowań dotyczących obowiązków właścicieli nieruchomości wyposażonych w przydomową oczyszczalnię ścieków.

Anna Nowacka-Isaksson: Aktywizm nieposkromiony

Organizacje klimatyczne wykupują akcje i sabotują udzielanie pożyczek spółkom.

Jarosław Gwizdak: Postawić krzyżyk. Na papierze

Wybory to nie tylko święto demokracji, ale też, niestety, przyczyna marnotrawienia ogromnych ilości papieru. Państwo mogłoby to zmienić, ma od czego zacząć.