Precyzując, chodzi o odszkodowania za negatywne skutki poniesione w związku z zanieczyszczonym środowiskiem i kryzysem klimatycznym.
Agnieszka Warso-Buchanan, starsza prawniczka w Fundacji ClientEarth (zajmującej się ochroną środowiska), zwraca uwagę, że obecnie w Polsce prowadzone są sprawy, w których osoby fizyczne pozwały Skarb Państwa, aby doprowadzić do zmiany systemowej w obszarze redukcji emisji gazów cieplarnianych i przyjęcia przez Polskę ambitnej polityki klimatycznej. W przeciwieństwie do tzw. spraw powietrznych, z których kilka zakończyło się sukcesem i zasądzeniem zadośćuczynienia na rzecz osób fizycznych, dotychczasowe tzw. pozwy klimatyczne kończą się wyrokami korzystnymi dla Skarbu Państwa. Niewykluczone jednak, że sprawy te trafią ostatecznie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Czytaj więcej
Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Szwajcaria, nie wdrażając odpowiednich praktyk i regulacji mających przeciwdziałać zmianom klimatu, naruszyła prawa człowieka. Wyrok jest ważny również dla Polski.
Przyczynić się do tego może najnowsze orzecznictwo ETPC, w tym w szczególności kwietniowy wyrok dotyczący Szwajcarii. Trybunał uznał, że państwo to, nie wdrażając odpowiednich praktyk i regulacji mających przeciwdziałać zmianom klimatu, naruszyło Europejską konwencję praw człowieka. Pozywający wskazali, że niewdrażanie krajowej polityki klimatycznej znacząco przyczyniło się do pogorszenia komfortu ich życia, a występujące coraz częściej w Szwajcarii wysokie temperatury są szczególnie dotkliwe dla osób starszych.
– Trybunał w Strasburgu na podstawie art. 8 Europejskiej konwencji praw człowieka stwierdził, że Szwajcaria uchybiła swoim obowiązkom w zakresie podejmowania skutecznych działań na rzecz ograniczania niekorzystnych zmian klimatu, w tym odpowiedniej redukcji gazów cieplarnianych, co narusza prawo jednostek do ochrony przed poważnymi i niekorzystnymi skutkami mającymi wpływ na ich życie, zdrowie, dobre samopoczucie i jakość życia – tłumaczy Agnieszka Warso-Buchanan.