Zmiany w Funduszu Sprawiedliwości. Koniec dotacji bez konkursów

Minister sprawiedliwości podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Dzięki zmianie przepisów nie będzie możliwe podpisanie umowy na realizację zadania, które nie było uwzględnione w żadnym programie ani konkursie.

Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"

Amnesty International Polska oraz sześć innych organizacji zwróciło się do premiera Donalda Tuska o zainicjowanie przez rząd procesu legislacyjnego prowadzącego do nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach.

Związki partnerskie trafią do polskiego prawa. Są wątpliwości ws. "rozwodów"

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek przedstawił ministrze ds. równości Katarzynie Kotuli opinię do projektów ustaw, które wprowadzają do polskiego prawa związki partnerskie.

Krzysztof Koźmiński: Ustawowa regulacja państwowego rejestru psów i kotów, czyli o beznadziejnych misjach

Legislator wykonuje w sumie niewdzięczną pracę. Działając w interesie publicznym, starając się o dobro wspólne, prawa, wolności i interesy jednostkowe, zmuszony jest chodzić na kompromisy, podejmować trudne decyzje, nie mogąc zadowolić wszystkich.

Nowy obowiązek dla myśliwych. Każdy sprawdzi, gdzie będzie polowanie

Ma powstać elektroniczny system, w którym gromadzone będą informacje o polowaniach - zapowiada resort klimatu. Dostęp do niego będzie miał każdy, kto chce w bezpieczny sposób i nie narażając się na odpowiedzialność karną, odwiedzić las.

Na ten projekt zmian w prawie środowisko akademickie czekało bardzo długo

Ministerstwo nauki chce, żeby więcej niż wskaźniki przy ocenie czasopism naukowych mieli do powiedzenia eksperci, a także planuje poszerzenie listy baz tych międzynarodowych.

„500 plus na psa i kota”. O co chodzi w tym świadczeniu, kto je wypłaca, na jakich warunkach?

Hasło „500 plus dla psa i kota” oznacza dofinansowanie do zabiegów sterylizacji, kastracji oraz czipowania zwierząt domowych oferowane przez część samorządów. Wsparcie to jest jednym ze sposób zapobiegania bezdomności zwierząt.

Rzecznik praw dziecka apeluje do ministra finansów. Ta zabawa to hazard

Rzecznik praw dziecka zwróciła się do ministra finansów o pilne podjęcie działań, które mają zablokować możliwość korzystania przez dzieci z serwisów oferujących usługę losowania tzw. skórek za opłatą do popularnych w sieci gier.

Syn Andrzeja Leppera pozwał Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Tomasz Lepper, syn zmarłego lidera Samoobrony Andrzeja Leppera, złożył w warszawskim sądzie pozew o zadośćuczynienie przeciw czterem osobom skazanym w aferze gruntowej. Domaga się w nim zapłaty 5 mln zł - podaje portal Onet.pl.

Razem przeciwko SLAPP. Apel społeczeństwa obywatelskiego

W kwietniu 2024 roku weszła w życie unijna Dyrektywa anty-SLAPPowa, która jest odpowiedzią na zjawisko pozywania dziennikarzy, aktywistów czy naukowców za krytykę osób wpływowych czy nagłaśnianie nadużyć władzy. Kraje członkowskie, w tym Polska, mają obecnie dwa lata na jej implementację do swoich systemów prawnych. Jednak samo wdrożenie dyrektywy do polskiego prawodawstwa nie wystarczy. My, dziennikarze, wydawcy, przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych, grup aktywistycznych, środowiska akademickiego i naukowego podkreślamy, że do efektywnego zajęcia się problemem SLAPPów potrzebna jest gruntowna rewizja polskiego prawa i przyjęcie ambitnych rozwiązań, które wykraczają poza minimalne wytyczne Dyrektywy.

Stanisław Biernat: Porada prawna dla ministra Jacka Siewiery

Strzeżenie bezpieczeństwa państwa i obywateli jest zadaniem obu segmentów władzy wykonawczej.

Tomasz Pietryga: Powrotu do kompromisu aborcyjnego nie będzie

Jesteśmy w zupełnie innej rzeczywistości cywilizacyjnej niż w latach 90. Zaostrzające się starcie kulturowe sprawiło, że o powrocie do kompromisu aborcyjnego można zapomnieć.

Wywieszenie flagi na 11 listopada? To nie jest takie oczywiste

Nie każdy rodzaj flagi powinien być wieszany przez obywatela, także w Święto Niepodległości 11 listopada. Niektóre wzory są prawnie zarezerwowane dla organów, zaś przaśne wariacje na temat barw państwowych to objaw patriotycznej ignorancji.

Sąd jest związany kolejnością żądań frankowicza. Sąd Najwyższy zdecydował

Nie wielkość roszczeń konsumenta w stosunku do banku, ale miejsce w pozwie decyduje o kolejności ich rozpoznawania przez sąd. Tak stanowi uchwała Sądu Najwyższego.

Bez kary za aborcję do 12 tygodnia ciąży? Jest decyzja Sejmu

Sejm będzie nadal pracował nad projektem zakładającym brak kary za przerwanie ciąży do 12 tygodnia jej trwania i dekryminalizację pomocy w samodzielnej aborcji. Posłowie nie zgodzili się na odrzucenie tych przepisów, czego domagała się Konfederacja i PiS.

Nowy nadzór nad AI, ale nadal brakuje całościowego podejścia

Proponowane działania wprowadzają nowatorskie rozwiązania, mające zapewnić kontrolę nad rozwojem i wdrażaniem sztucznej inteligencji. Jednak brakuje w nich konkretnych mechanizmów, które zachęcałyby przedsiębiorców do inwestycji w tę dziedzinę.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego nie tak szybko. Znamy datę

Zasiłek pogrzebowy w wysokości 7 tys. zł będzie obowiązywać najwcześniej od 1 stycznia 2026 r.

Przejazdy kolejowe lekceważone przez kierowców. "Kary nie pomagają"

Zmiany prawa nie są receptą na poprawę bezpieczeństwa przejazdów kolejowych. – Kary, nawet te wysokie, nie pomagają, trzeba edukować – twierdzą eksperci.