Związki partnerskie coraz bliżej

Projekt ustawy o związkach partnerskich został wpisany do wykazu prac Rady Ministrów. Przepisy mają przyznać osobom, które zdecydują się na rejestrowany związek partnerski prawo do informacji o stanie zdrowia, dziedziczenia czy wspólnego rozliczania.

mDowód w telefonie: resort cyfryzacji przypomina o ważnym obowiązku

Osoby, które od lipca 2023 roku, korzystają z elektronicznego dokument tożsamości muszą pamiętać o odnowieniu swojego profilu mObywatel i ważności certyfikatu mDowodu.

Kto ma reprezentować miasto lub powiat w sprawie o alimenty

Trójka sędziów SN skierowała na skład siódemkowy pytania o reprezentację miejskich (powiatowych) ośrodków pomocy społecznej w sprawach o roszczenia alimentacyjne.

Sprawy frankowiczów w sądach – wszystko co musisz wiedzieć

Jaka jest obecnie linia orzecznicza polskich sądów w sprawach frankowiczów, jakie są wady i zalety unieważnienia kredytu frankowego, czy unieważnienie umowy oznacza, że frankowicz nie musi już spłacać kredytu - na te i inne ważne pytania, dotyczące spraw frankowiczów w sądach odpowiada mec. Mariusz Korpalski.

Udrożnienie spraw frankowych udrożniłoby sądy

Nie wiem, czy i kiedy Ministerstwu Sprawiedliwości uda się rozładować zatory w sprawach frankowych, ale przetestowane na nich rozwiązania mogą posłużyć udrożnieniu sądów w ogóle.

Król jest nagi (2)

Wielu rozmówców zwracało uwagę na fakt, iż uzasadnienia w formie formularzowej jest o wiele trudniej zrozumieć nieprofesjonalnym uczestnikom procesu.

W jakiej formie oświadczenie o sporządzeniu projektu technicznego?

Czy istnieje wzór oświadczenia projektanta o sporządzeniu projektu technicznego przy zawiadomieniu o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych?

Wygasłe zastawy rejestrowe do wykreślenia. Będzie ułatwienie dla sądów

Sądy rejestrowe muszą wykreślić kilkaset tysięcy wygasłych zastawów rejestrowych. Dziś to droga przez mękę. Rząd zamierza wreszcie usprawnić ten proces.

Zmiana lasu w użytek rolny to wyjątek

To właściciel lasu musi wykazać spełnienie przesłanek warunkujących jego zmianę w użytek rolny. Organy administracji nie mogą go w tym zastępować.

Włodzimierz Szoszuk, Ewa Nagy: Zbyt trudne odzyskiwanie zagubionych dzieł sztuki

Publiczne muzea niechętnie prowadzą negocjacje ze spadkobiercami lub następcami prawnymi przedwojennych właścicieli dzieł sztuki. Sytuację dodatkowo skomplikowała nowelizacja procedury administracyjnej z 2021 r.

Specjalne rozwiązania dla frankowiczów w sądach. Ministerstwo Sprawiedliwości zdradziło plany

Przygotowana zostanie wzorcowa ugoda frankowa, którą zatwierdzałby sąd. Obciążone sporami frankowymi sądy zostaną wzmocnione, a sprawy te będą rozpatrywane według uproszczonego postępowania. Takie plany ma Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wyrok ETPC: obywatel ma prawo do ochrony przed zmianami klimatycznymi

Nowe regulacje z zakresu ESG są źródłem obowiązków, których naruszenie może prowadzić do sporów sądowych. Najnowsze orzecznictwo dotyczące Europejskiej Konwencji Praw Człowieka potwierdza, że obowiązki związane z ochroną klimatu „należy traktować poważnie”.

Zmiany w procedurze odrolnienia gruntów. Od kiedy?

Przepisy, które weszły w życie we wrześniu ubiegłego roku, uniemożliwiają szybką zmianę przeznaczenia gruntów rolnych klas I-III położonych poza miastem. Szykują się też utrudnienia w odrolnieniu gruntów klas IV-VI.

Teresa Siudem: Milcząca zgoda organu na odrolnienie

Odrolnienie gruntów klas I-III, położonych poza miastem nigdy nie było prostą sprawą. Po wprowadzeniu reformy planistycznej, jeszcze trudniej jest zmienić ich przeznaczenie.

Rozprawy zdalne po nowelizacji. Co się zmieniło

Ustawodawca zdecydował się wprowadzić bezpośrednio w kodeksie postępowania cywilnego możliwość przeprowadzenia rozpraw zdalnych, co jest kolejnym krokiem w kierunku informatyzacji sądów.

Prokuratura zmienia praktyki ws. małżeństw LGBT i dzieci takich par

Prokurator krajowy Dariusz Korneluk uchylił polecenia poprzednich władz prokuratury w sprawie transkrypcji zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samej płci oraz aktów urodzenia dziecka, w których jako rodzice wpisane są osoby tej samej płci.

Zakaz wieszania krzyży w warszawskim magistracie. RPO odpowiedział Kalecie

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek odpowiedział na pismo posła PiS Sebastiana Kalety w sprawie zarządzenia prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego zakazującego krzyży w urzędzie i eksponowania symboli religijnych na biurkach urzędników.

Robert Gwiazdowski: Apteka jednak dla aptekarza, a nie pacjenta. Czyli niech żyje praworządność

W sprawę ustawy znanej jako „Apteka dla aptekarza” włączyła się niezależna i niezawisła Temida. Musiała jednak zsunąć nieco opaskę z jednego przynajmniej oka, żeby wiedzieć, komu wymierza sprawiedliwość, a zamiast miecza chwycić karabin maszynowy o wielkiej sile rażenia i jeszcze większym rozrzucie.