Tomasz Pietryga: Po co nam sędziowie? Sądy i Prokuratura

Tomasz Pietryga: Po co nam sędziowie?

Jeżeli notariusze i urzędnicy tak łatwo mogą zastąpić sędziów przy rozwodach, może też zastąpią ich w innych sprawach, np. karnych czy majątkowych. Będzie szybciej, taniej i bezstresowo.

Sądy i Prokuratura

Zabójcy z polskich dróg

Odwołanie sędziego z delegacji. Czy to takie trudne?

Decyzje ministerstwa, w których zwalniano sędziów z obowiązku świadczenia pracy, były sprzeczne z usp, a także z art. 7 Konstytucji RP ustanawiającym zasadę legalizmu.

Udrożnienie spraw frankowych udrożniłoby sądy

Nie wiem, czy i kiedy Ministerstwu Sprawiedliwości uda się rozładować zatory w sprawach frankowych, ale przetestowane na nich rozwiązania mogą posłużyć udrożnieniu sądów w ogóle.

Król jest nagi (2)

Wielu rozmówców zwracało uwagę na fakt, iż uzasadnienia w formie formularzowej jest o wiele trudniej zrozumieć nieprofesjonalnym uczestnikom procesu.

Publiczne znieważenie znaku lub symbolu państwowego

Wagę dobra chronionego art. 137 kodeksu karnego, w którym ustawodawca uregulował przestępstwo publicznego znieważenia znaku lub symbolu państwowego, obrazuje wypowiedź Trybunału Konstytucyjnego z 6 lipca 2011 r.

Onyszczuk: Praca na najniższym szczeblu nie była dla mnie dyshonorem

W ciągu kilku miesięcy nie zmieni się instytucji formowanej przez osiem lat – mówi Jarosław Onyszczuk, prokurator PR Warszawa-Mokotów.

Czym jest prawo i na czym polega jego stosowanie przed sądami?

Wyroki TSUE nie są prawem europejskim, tylko służą harmonizacji orzecznictwa sądów krajowych z zasadami prawa europejskiego.

Tomasz Pietryga: Sądy muszą być gotowe na inwazję sygnalistów

Nowa ustawa może doprowadzić do wzrostu sporów pracodawców z pracownikami, ale także o ochronę dóbr osobistych, wizerunku firmy itp., które mogą mieć swój finał przed sądami.

Marta Kożuchowska-Warywoda: Z bezprawia nie rodzi się prawo

Przywrócenie praworządności w wymiarze sprawiedliwości jest priorytetem – mówi Marta Kożuchowska-Warywoda, dyr. departamentu kadr w MS.

Parę słów o ułaskawieniu

Ułaskawienie dotyczyć może tylko skazanego, a to przepis wybitnie wyjątkowy i nie jest w tej sytuacji możliwe stosowanie wykładni rozszerzającej.

Jak zachęcić do ugód w sądach

Idei ugodowego zakończenia sporu nie da się zadekretować mocą ustaw. Potrzebna jest zmiana podejścia sądów, ale i zawodowych pełnomocników.

Ustawowy kompromis albo balansowanie między utratą twarzy a utratą szansy

Skład KRS nie może być wyłączną zmianą, jeśli nie określi się zasad kończących spór o prezydenckie nominacje sędziowskie.

Nagrania są dowodem z przyszłością

Życie codzienne, w tym sądowe, potwierdza przydatność nagrań jako dowodów. Należy więc ułatwiać ich stosowanie, a ograniczać je ostrożnie.

Czy wolno dać dziecku klapsa?

Rodzic, który będzie powoływał się na nieświadomość, że fizyczne skarcenie dziecka jest niezgodne z obowiązującym prawem, nie uniknie odpowiedzialności karnej.

Znieważenie Prezydenta RP w ujęciu SN i sądów powszechnych

Przywołane w poprzednim wydaniu stanowisko Trybunału Konstytucyjnego, wyrażone w uzasadnieniu wyroku z 6 lipca 2011 r., P 12/09, głosiło, że publiczne znieważenie Prezydenta RP, godzi w Rzeczpospolitą jako dobro wspólne wszystkich obywateli.

Król jest nagi (1)

O formularzach uzasadnień wyroków w sprawach karnych raz jeszcze.

Biuro sędziego. Czy to tylko marzenie?

Postulowane rozwiązania mogłyby się sprawdzić nie tylko w wydziałach pierwszoinstancyjnych, w których głównie orzeka się jednoosobowo, ale także w wydziałach odwoławczych.

Tomasz Pietryga: Krzyż. Rewolucji nie będzie

Urzędniczy atak na krzyż jest czymś osobliwym, niezrozumiałym i z góry skazanym na porażkę.

Czy sędziowie muszą procesować się o wynagrodzenia

Prezesi sądów dzielnie walczą z roszczeniami swoich sędziów, składają odpowiedzi na pozwy, kwestionują wyliczenia i stosują przeróżne sztuczki procesowe.