Odciski palców obcokrajowców w Krajowym Rejestrze Karnym. UE wymusi zmiany?

Rząd planuje poszerzyć zakres danych i informacji, które będą gromadzone w KRK. Zmiany częściowo wymusiła na nas UE.

Prokuratura nie odpuszcza. Mec. Giertych dalej ma status podejrzanego

W śledztwie dotyczącym spółki Polnord prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie Roman Giertych dalej ma status podejrzanego - informuje portal Onet.pl.

Komisja sejmowa za uchyleniem immunitetu Marcinowi Romanowskiemu

Sejmowa komisja regulaminowa wydała zgodę na uchylenie immunitetu posłowi Marcinowi Romanowskiemu, byłemu wiceministrowi sprawiedliwości. Prokuratura chce mu postawić zarzuty w związku z ustawianiem konkursów na dotacje udzielane z Funduszu Sprawiedliwości.

Karina Knorps-Tuszyńska: Aborcja, rejestr i klauzula sumienia

Nie będzie wykazu szpitali, w których nie unika się aborcji. Potwierdza to Ministerstwo Zdrowia.

Mikołaj Małecki: Są paragrafy na plażowe parawany

Zbyt ekspansywne rezerwowanie miejsc na plaży (tzw. parawaning), z pokrzywdzeniem innych wczasowiczów może być potraktowane jako wykroczenie.

Zabójcy z polskich dróg

W ostatnim czasie często słyszymy o skandalicznych zachowaniach kierowców, na skutek których dochodzi do tragedii na polskich drogach, a to skłania do zadawania pytań, czy sprawcy takich wypadków dopuszczają się przestępstwa wypadku drogowego, czy zabójstwa drogowego.

Michał Zacharski: Finanse cyfrowe – narzędzie przestępców czy oaza wolności?

Walka z praniem brudnych pieniędzy, podobnie jak z każdym innym przestępstwem, nie może odbywać się poprzez nadmierną ingerencję w prawa i wolności obywateli.

Anna Nowacka-Isaksson: Bramkarze aut i strach na drogach

Wysłużone pojazdy nie lądują na złomowiskach, tylko służą kryminalistom.

Król jest nagi (2)

Wielu rozmówców zwracało uwagę na fakt, iż uzasadnienia w formie formularzowej jest o wiele trudniej zrozumieć nieprofesjonalnym uczestnikom procesu.

Publiczne znieważenie znaku lub symbolu państwowego

Wagę dobra chronionego art. 137 kodeksu karnego, w którym ustawodawca uregulował przestępstwo publicznego znieważenia znaku lub symbolu państwowego, obrazuje wypowiedź Trybunału Konstytucyjnego z 6 lipca 2011 r.

Immunitet Michała Wosia. Uchwała Sejmu trafiła do prokuratury

Uchwała o uchyleniu immunitetu Michała Wosia trafiła do prokuratury. Chodzi o zakup systemu Pegasus za środki pochodzące z Funduszu Sprawiedliwości.

Kaczyński ukarany przez sąd. Chodzi o niezłożenie przyrzeczenia na komisji ds. Pegasusa

Komisja ds. Pegasusa skierowała jakiś czas temu wniosek do sądu o ukaranie Jarosława Kaczyńskiego za to, że nie złożył on pełnej przysięgi na początku przesłuchania. Przewodnicząca Magdalena Sroka poinformowała, że sąd pozytywnie rozpatrzył wniosek o karę dla prezesa PiS.

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Resort Bodnara reaguje na list księdza Michała O.

Procedura zatrzymania Michała O. była zgodna z obowiązującymi przepisami - zapewnia w oficjalnym komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości.

Bodnar zdecydował: prokuratura wraca do sprawy śmierci Barbary Blidy

Prokurator generalny Adam Bodnar powołał zespół doradców do zbadania działań podejmowanych przez prokuraturę w związku ze śmiercią Barbary Blidy.

Sejm uchwalił nową definicję zgwałcenia. Seks bez zgody będzie gwałtem

Sejm uchwalił w piątek nowelizację kodeksu karnego zmieniającą definicję zgwałcenia. Zgodnie z nią przestępstwem będzie doprowadzenie do obcowania płciowego bez zgody drugiej osoby.

Pegasus i immunitet Michała Wosia. Jaką decyzję podjął Sejm?

Sejm uchylił immunitet posła Suwerennej Polski Michała Wosia. Wniosek prokuratora krajowego dotyczył zamieszania polityka w zakup systemu Pegasus za pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości.

Ochrona przed przestępstwami z nienawiści w rządowej zamrażarce?

Nowelizacja kodeksu karnego, zaostrzająca kary za przestępstwa motywowane uprzedzeniami ze względu na niepełnosprawność czy orientację seksualną od miesiąca czeka na przyjęcie przez rząd. Sam projekt wzbudza silne emocje.

Sprawa oskórowanej studentki z Krakowa: miał być wyrok, będzie odtajnienie świadków

Kończy się proces odwoławczy w tzw. sprawie Skóry, czyli brutalnego morderstwa sprzed ćwierćwiecza, za które nieprawomocnie skazano Roberta J. Sąd przerwał jednak mowy końcowe i zdecydował się przesłuchać w trybie jawnym świadków incognito.