Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra nauki w sprawie sporządzania wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Resort zapewnia, że zmiany dotyczące czasopism to odpowiedź na postulaty środowiska naukowego, które zwracało uwagę, że dotychczasowa ocena dokonywana na podstawie wskaźników bibliometrycznych – czyli tych wykorzystywanych do analizy publikacji naukowych – jest nieadekwatna. A także na konieczność uwzględnienia przy sporządzaniu wykazu czasopism dodatkowych baz międzynarodowych.
Na projekt rozporządzenia środowisko akademickie czekało bardzo długo
Jak podkreśla dr Katarzyna Świerk, ekspertka Instytutu Rozwoju Szkolnictwa Wyższego, na projekt rozporządzenia środowisko akademickie czekało bardzo długo. I przypomina, że koniec przyszłego roku to również koniec okresu uwzględnianego w ewaluacji jakości działalności naukowej, więc potrzebny jest nowy dokument regulujący te zasady.
– Pozytywnie oceniam projekt, który się pojawiał, bo uważam go za rozsądny mariaż metod parametrycznych i oceny eksperckiej. Zaproponowany w projekcie dwuetapowy system sporządzania wykazu czasopism daje możliwość szerokiego wykorzystywania wskaźników wpływu, na podstawie których dokonuje się oceny – wyjaśnia ekspertka.
Dr Świerk na plus ocenia też rozwiązanie zakładające, że wcześniej wyboru tych wskaźników dokonają przedstawiciele Komisji Ewaluacji Nauki. – Nie będzie już „bezdusznego” stosowania wskaźników, jedynie typowo bibliometrycznego podejścia i wrzucania wszystkiego do jednego worka – uzasadnia.