Nadia Senkowska

Dziennikarz

Absolwentka m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się prawami kobiet i prawem karnym. Przez ponad pięć lat w PAP, gdzie relacjonowała m.in. procesy sądowe w Krakowie.

W SMS-ach pisała, że były partner wykorzystał ich dziecko. Sąd: to zniesławienie

Kobieta pisała w SMS-ach, że ojciec jej córki wykorzystał dziewczynkę. Choć o to przestępstwo mężczyznę oskarżyła też prokuratura, sąd uznał, iż rozpowszechnianie takich informacji to zniesławienie.

Żołnierze pod kontrolą psychologa i na delegacjach z rodziną. Jest projekt

Projekt nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny przewiduje ściślejszą kontrolę psychologiczną nad przyszłymi żołnierzami i ułatwienia w zagranicznych szkoleniach.

PAN stanie się jedną z setek organizacji „na łasce” ministra

Zmiana ustawy spowoduje, że Polska Akademia Nauk nie będzie stanowić eksperckiego zaplecza dla rządu. To szalenie niebezpieczny pomysł upolitycznienia znaczącej instytucji naukowej – mówi wiceprezes PAN prof. Dariusz Jemielniak.

Czy umierający rodzic może wybrać, kto zajmie się jego dzieckiem?

Ciężko chory rodzic nie może samodzielnie zdecydować, kto przejmie opiekę nad jego dzieckiem. Nawet jeśli znajdzie najbardziej odpowiadającą mu rodzinę zastępczą, sąd może mieć inne zdanie.

Czy pracodawca może zapytać o stan zdrowia? Wyjaśniamy

Pracodawcy nie mogą ujawnić lekarzom medycyny pracy, co niepokoi ich u podwładnych, zaś rekrutacja kandydatów z niepełnosprawnościami to dla nich pole minowe.

Na ten projekt zmian w prawie środowisko akademickie czekało bardzo długo

Ministerstwo nauki chce, żeby więcej niż wskaźniki przy ocenie czasopism naukowych mieli do powiedzenia eksperci, a także planuje poszerzenie listy baz tych międzynarodowych.

Będą zmiany w korzystaniu z mObywatela. Ułatwią życie "zwykłym obywatelom"?

Ministerstwo Cyfryzacji chce wprowadzenia przepisów, które mają ułatwić korzystanie z aplikacji mObywatel. Zdaniem eksperta nowe przepisy nie rozwiążą jednak problemu, jaki mamy w Polsce z weryfikowaniem tożsamości cyfrowej.

Sąd: mało zaangażowany rodzic nie zmusi dzieci, by chodziły do publicznej szkoły

Mało zaangażowany rodzic nie może zmusić dzieci, by chodziły do publicznej szkoły, jeśli wcześniej zgodził się na edukację domową, a taka forma nauki pozwala im osiągać dobre wyniki – uznał sąd.

Edyta Demby-Siwek: Preferuję model partnerskiego zarządzania

Bardzo ważne jest, żeby kobiety nie bały się startować w konkursach na kierownicze stanowiska - mówi Edyta Demby-Siwek, która od nowego roku pełnić będzie funkcję wicedyrektora Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO).

"W nauce dochodzi do przełomu, a my musimy być jego częścią"

Niestety mam poczucie, że poziom finansowania nauki w Polsce nigdy nie odzwierciedlał naszych aspiracji czy potrzeb w tym zakresie – uważa dyrektor Narodowego Centrum Nauki prof. Krzysztof Jóźwiak.