Dodatkowy dzień wolny dla dawców krwi? Na te przywileje mogą liczyć już teraz

Osoba oddająca krew otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a wraz z nim listę przywilejów. Do Sejmu wpłynęła petycja, która proponuje jej rozszerzenie. Na co aktualnie mogą liczyć krwiodawcy?

Unijna dyrektywa doprowadzi do wzrostu cen leków? Branża szykuje skargę do TSUE

Producenci leków nie zgadzają się z nadmiernym obciążeniem ich kosztami za usunięcie mikrozanieczyszczeń ze ścieków komunalnych. A skutki w postaci wyższych cen leków odczują pacjenci.

WHO: Ponad 100 tys. osób zmarło na odrę w 2023 roku. Można było tego uniknąć

Jak wskazują najnowsze dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2023 roku na odrę zmarło szacunkowo 107,5 tys. osób. Głównie były to dzieci poniżej 5. roku życia. Liczba zachorowań drastycznie wzrasta.

Trutka na krety i nornice truje ludzi. Minister zawiadomił prokuraturę

Do Prokuratury Krajowej wpłynęło w czwartek zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na sprowadzeniu zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób. Chodzi o sprzedaż wysoce szkodliwego dla ludzi środka na gryzonie. W ostatnich tygodniach stał się on przyczyną śmierci trojga dzieci.

Reforma szpitali. Projekt trafi do ponownych konsultacji

Resort zdrowia zdecydował o skierowaniu przepisów dotyczących zmian w szpitalnictwie ponownie do konsultacji społecznych. Projekt reformy budzi wątpliwości m.in. strony społecznej. Związkowcy obawiają się redukcji etatów na skutek łączenia szpitali.

Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za co pacjent musi sam zapłacić?

Choć pobyt w szpitalu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest darmowy dla osób ubezpieczonych, to jednak nie wszystko okazuje się bezpłatne. Za co pacjent musi zapłacić i czy jest to zgodne z przepisami?

Liczba porodów nie zadecyduje o likwidacji porodówki

Oddziały położnicze, które wykonają mniej niż 400 porodów rocznie nie będą likwidowane z mocy prawa. O losach porodówek zadecydują zespoły wojewódzkie.

Coraz bliżej centralnej e-rejestracji. Ma skrócić kolejki do lekarza

Wkrótce gotowy będzie projekt ustawy, który umożliwi wprowadzenie ogólnokrajowego systemu umawiania wizyt lekarskich.

Marek Balicki: Przymus bezpośredni w oddziałach psychiatrycznych musi zostać ograniczony

Jeśli ktoś nie był poddany przymusowi bezpośredniemu, to trudno mu zrozumieć, jak drastyczne jest to postępowanie – o praktykach oddziałów psychiatrycznych mówi Marek Balicki, były minister zdrowia, członek komisji ekspertów ds. zdrowia przy rzeczniku praw obywatelskich.

Recepta na te leki tylko po wizycie u lekarza. Chodzi m.in. o marihuanę

Środki odurzające lub psychotropowe będą mogły być przepisane jedynie po obligatoryjnym osobistym zbadaniu przez wystawiającego receptę. Nie będzie możliwości wystawienia jej za pośrednictwem teleporady.

Jak obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców wpłynie na sytuację w ochronie zdrowia?

Od przyszłego roku przychód ze sprzedaży środków trwałych nie będzie wchodził do podstawy naliczania składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Na ostatnim posiedzeniu rząd przyjął projekt zmian w przepisach regulujących tę kwestię. Jednocześnie premier Donald Tusk zapowiedział, że za tydzień zostaną one uzupełnione zapisy mające na celu obniżenie wprost składki zdrowotnej. Z drugiej strony, tematem najbliższych posiedzeń rządu ma być sytuacja finansowa w ochronie zdrowia i zmiany w tym systemie.

Świadczenie dla chorych na cukrzycę. Ile wyniesie od 1 listopada?

Osoby chorujące na cukrzycę typu 1 mogą ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny, który w ich przypadku bywa nazywany zasiłkiem dla cukrzyków. Co muszą zrobić? Ile wynosi zasiłek dla cukrzyków i czy jego kwota ulegnie zmianie od 1 listopada?

Nielimitowane świadczenia na razie nie skracają kolejek

Eksperci upierają się, aby znieść limity w leczeniu szpitalnym, bo wyleczony pacjent oznacza oszczędności, a ograniczanie dostępu do leczenia jest niezgodne z konstytucją.

Od nowego roku duże zmiany w medycynie pracy. Będzie więcej badań

Od stycznia 2025 roku medycyna pracy ma zostać rozszerzona między innymi o cytologię, mammografię czy badanie poziomu cholesterolu - donosi radio RMF FM.

Ministerstwo zdecydowało. Koniec z darmowymi badaniami dla osób po 40. roku życia

Tylko do końca tego roku można skorzystać z bezpłatnych badań w ramach programu Profilaktyka 40+ - podało radio RMF FM, powołując się na informacje z Ministerstwa Zdrowia.

Nowy pomysł posłów KO: psycholog dla nastolatka nawet bez zgody rodziców

Pomysł, aby 13-latek mógł uzyskać pomoc psychologa bez zgody opiekunów, to odpowiedź na galopujący kryzys psychiczny wśród młodzieży.

Rekordowa liczba zachorowań na krztusiec. Wzrost rok do roku jest ogromny

W Polsce odnotowano drastyczny wzrost liczby zachorowań na krztusiec - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Tylko w ostatnich dwóch tygodniach października zachorowało 3849 osób.

Były alkotubki, teraz pojawiły się alkolody. Rzecznik praw dziecka apeluje

Rzecznik praw dziecka Monika Horna-Cieślak zwróciła z apelem do producenta o natychmiastowe wycofanie smakowych lodów alkoholowych.