Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych ani razu nie wspomina w swoim tekście o „wieszaniu” flagi – mowa w niej o „podnoszeniu” lub „umieszczaniu”. Według ustawy, polską flagę państwową „zaleca się” podnosić lub umieszczać na budynkach mieszkalnych lub przed nimi przy okazji świąt, rocznic i uroczystości o zasięgu państwowym lub lokalnym. Zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości jest do tego więc doskonałą okazją.
Czytaj więcej
Święto Niepodległości przypadające w najbliższą sobotę 11 listopada to najważniejsza dla Polaków okazja, by odśpiewać narodowy hymn. Warto więc przypomnieć pełny tekst Mazurka Dąbrowskiego oraz wskazówki, jak wykonywać tę pieśń i jak się przy tym zachować.
Flaga na Święto Niepodległości 11 listopada. Obowiązek i zalecenia
Ustawa określa instytucje zobowiązane do podnoszenia polskiej flagi z okazji uroczystości, rocznic i świąt państwowych – są to organy administracji rządowej i inne organy państwowe, państwowe jednostki organizacyjne, a także organy jednostek samorządu terytorialnego i samorządowych jednostek organizacyjnych. Obowiązek ten ma miejsce więc m.in. w dniu 11 listopada czy choćby w Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego (27 grudnia), będący następnym po 11 listopada tego typu świętem. Obowiązek nie dotyczy zaś obywateli – do nich kieruje się jedynie zalecenia, by we wskazane jako obowiązkowe dla instytucji dni także umieszczać flagę na lub przed domami.
Wywieszenie flagi 11 listopada. Flaga biało-czerwona bez orła w Święto Niepodległości
Prawo mówi, że flaga z umieszczonym na niej godłem państwowym przynależy określonym instytucjom, tj. przedstawicielstwom dyplomatycznym i konsularnym, lotniskom, polskim samolotom latającym za granicę oraz kapitanatom portów. Flagę taką jako banderę (z trójkątnym wcięciem) podnoszą także polskie statki morskie. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie wskazanych wyżej przypadków – obywatel nie powinien umieszczać flagi z godłem na lub przed swoim domem.
Obywatele podnosić powinni flagę pozbawioną godła – czystą, biało-czerwoną, prostokątną flagę, której stosunek szerokości do długości wynosi 5:8. Biel i czerwień flagi powinny ściśle odpowiadać określonym prawnie barwom. Flaga powinna być przytwierdzona do masztu (drzewca), który następnie umieszcza się na budynku lub pionowo w ziemi przed budynkiem. Nie wypada więc umieszczać flagi bez drzewca, np. zwisającej z parapetu lub rynny. Drzewiec flagi na budynku umieszczać należy pionowo, poziomo lub pod kątem. Gdy z kolei sama flaga obrócona jest do pionu, kolor biały powinien biec wzdłuż drzewca – jeśli zaś drzewiec znajduje się za flagą, kolor biały patrząc na przód flagi powinien znajdować się po lewej stronie. Sam materiał nie powinien być postrzępiony ani ubrudzony, a flagę świeżo kupioną w sklepie warto uprzednio wyprasować, by pozbyć się zagięć materiału.