Słowa Mazurka Dąbrowskiego, który był najpierw znany jako Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, napisał 226 lat temu Józef Wybicki, polski pisarz, polityk, szambelan Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1780 roku i wolnomularz. Nieznany pozostaje autor melodii opartej na motywach ludowych.
Pieśń powstała w 1797 r., w mieście Reggio na północy Włoch, aby uświetnić uroczystość pożegnania odchodzących z miasta polskich legionistów w lipcu owego roku. Wtedy to miała zostać odśpiewana publicznie po raz pierwszy.
Od 26 lutego 1927 r. Mazurek Dąbrowskiego jest oficjalnym hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej. Wykonuje się go lub odtwarza w czasie obchodów świąt narodowych, uroczystych apeli i zbiórek czy z okazji najróżniejszych rocznic patriotycznych, a także w szkołach przy okazji rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego. Towarzyszy także uroczystej dekoracji złotymi medalami polskich sportowców na międzynarodowych imprezach.
Do hymnu! - jak się zachować podczas wykonywania
Zasady zachowania w czasie wykonywania lub odtwarzania Mazurka Dąbrowskiego precyzuje ustawa z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. I tak:
- podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego obowiązuje zachowanie powagi i spokoju,