"2 maja każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez wywieszenie flagi państwowej w swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania. Do czego serdecznie wszystkich zachęcamy" - czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort przygotował miniprzewodnik na temat zasad prezentowania barw narodowych.
Barwy narodowe w klapie
Publikacja wskazuje m.in. różnice między flagą a barwami narodowymi. Barwy narodowe to określone ustawowo barwy danego państwa. Jest wiele form ich eksponowania. Są noszone na przykład w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu w formie biało-czerwonej kokardy narodowej. Biel umieszczona jest w środku, czyli w sercu kokardy, a czerwień na zewnątrz. Na ubraniu barwy narodowe można nosić także w formie wstążki lub kokardy. Barwy narodowe w formie długiej i szerokiej biało-czerwonej wstęgi, drapowane lub nie, używane są do ozdoby fasad budynków, a także do wystroju wnętrz, w których odbywają się uroczystości państwowe lub patriotyczne. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8.
"Barwy narodowe różnią się od flagi państwowej RP tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być dowolnej długości i szerokości, trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa" - wskazują autorzy miniprzewodnika.
Przypominają, że każdy obywatel ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania. Najczęściej flaga jest eksponowana na drzewcu drewnianym lub metalowym. Szerokość takiej flagi nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości. Najczęściej drzewce są umieszczone w uchwycie pod kątem ok. 45 stopni do ściany budynku. Można również umieścić drzewce poziomo na balkonie lub w oknie.
W czasie świąt narodowych gospodarze domów wywieszają flagi państwowe RP nad wejściem do budynku lub obok wejścia, na wysokości górnej framugi drzwi wejściowych.