Tajemnica przedsiębiorstwa i know-how – jak je chronić? Biznes

Tajemnica przedsiębiorstwa i know-how – jak je chronić?

Skuteczna ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa i know-how, zastosowana obok ochrony własności przemysłowej, pozwala jeszcze lepiej zabezpieczyć inwestycje poczynione przez przedsiębiorcę w jego działalność gospodarczą, w tym nowe technologie.

Biznes

Zmiany w prawie ważne dla sektora produktów bateryjnych

Transakcje M&A – wymogi organów antymonopolowych

W ostatnich latach przepisy antymonopolowe coraz intensywniej wpływają na dynamikę procesów przeprowadzania transakcji M&A. Nowe regulacje mnożą wymogi uzyskania zgód regulacyjnych, a praktyka organów antymonopolowych i orzecznictwo sądów stawiają przedsiębiorcom coraz większe i bardziej złożone wyzwania w nawigowaniu transakcjami z perspektywy antymonopolowej.

Jak prawo karne może pomóc wierzycielowi odzyskać należności?

Obowiązek naprawienia szkody przez dłużnika lub inne środki przewidziane w kodeksie karnym – to alternatywne sposoby na zaspokojenie roszczeń wierzyciela.

Prawnik rozliczy w kosztach dwa samochody

W kancelarii adwokackiej przyda się zarówno duży SUV do dłuższych tras, jak i mniejsze auto do jazdy po mieście.

Teresa Siudem: Prawo karne ratunkiem dla wierzyciela

Zdarza się, postępowanie egzekucyjne jest nieskuteczne, bo np. dłużnik ukrył majątek. Są sposoby, przewidziane w prawie karnym, które mogą zmobilizować go do zwrotu należności.

Czy dyrektor szpitala poniesie odpowiedzialność karną?

Niebezpieczne sytuacje wynikają zarówno z błędów diagnostycznych, jak i organizacyjnych. Czy na podstawie przepisów kodeksu karnego za wszystkie błędy mogą odpowiadać wyłącznie lekarze?

Zatrudnienie u zagranicznego pracodawcy – a co z PIT i PPK

Zagraniczne firmy niejednokrotnie napotykają trudności odnośnie do realizacji wynikających z polskiego prawa obowiązków związanych z zatrudnianiem polskich pracowników do pracy zdalnej.

Julita Karaś-Gasparska: Sygnaliści – nowe obowiązki dla firm

Wreszcie jest. Po kilku latach opóźnienia Sejm uchwalił, a prezydent podpisał zapowiadaną od dawna ustawę o sygnalistach.

Obowiązek naprawienia szkody – zagrożenia dla zarządów spółek

Sąd karny może orzec wobec członka zarządu obowiązek naprawienia, w całości albo w części, szkody wyrządzonej przestępstwem albo zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, stosując przy tym przepisy prawa cywilnego.

Sygnalista zgłosi naruszenia bezpieczeństwa w firmie

Katalog naruszeń, które mogą być przedmiotem zgłoszenia sygnalisty, nie obejmuje łamania prawa pracy, w tym zasad bhp. Takie przypadki mogą być jednak objęte procedurą sygnalizowania naruszeń, którą firmy mają prawo u siebie ustalać.

Prawa pokrewne a prawo autorskie – różnice i konstrukcje

Prawo autorskie chroni nie tylko eksploatację utworów, ale także przedmiotów praw pokrewnych. Wśród nich należy wymienić prawa do: artystycznych wykonań, fonogramów, wideogramów, nadań, wydań krytycznych, wydań naukowych.

Co trzeba wiedzieć o reklamie wyrobów medycznych w mediach społecznościowych

Reklamy publikowane w mediach społecznościowych dostępne są dla otwartego kręgu osób, a nie tylko dla profesjonalistów. Dlatego trzeba pamiętać o ich oznaczeniu poprzez zamieszczenie odpowiednich ostrzeżeń i informacji.

Trybunał Sprawiedliwości UE o należytej staranności podatnika

TSUE podkreśla, że dla podatników ważne jest gromadzenie dokumentacji dotyczącej transakcji i kontrahentów, a także wprowadzanie odpowiednich procedur tak, aby w razie kontroli możliwe było wykazanie działania w dobrej wierze.

Unia próbuje ucywilizować nowe formy pracy

U podstaw nowej dyrektywy stanęły dwa cele: określenie właściwego i przejrzystego statusu zatrudnienia pracowników platform internetowych oraz ustanowienie przepisów dotyczących używania systemów algorytmicznych w miejscu pracy.

Kiedy darowizna może być objęta skargą pauliańską

To, że przed ogłoszeniem upadłości została zawarta umowa darowizny nieruchomości, nie zawsze oznacza, że doszło do pokrzywdzenia wierzycieli w wyniku czynności nieodpłatnej.

Jubileusz dla pracowników w kosztach firmy

Wydatki na imprezę rocznicową dla pracowników zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów. Z innymi gośćmi będzie problem.

Wątpliwa reprezentacja spółki przez pełnomocnika-menedżera

Niedawny wyrok Sądu Najwyższego wskazuje na liberalne podejście orzecznictwa do reprezentacji spółki kapitałowej w umowie z członkiem zarządu. Zastosowanie tej interpretacji w praktyce może się jednak nie obronić, a z pewnością nie można go rozszerzyć na reprezentację spółki w sporze z członkiem zarządu.

Projekt AI. Dlaczego dokumentacja musi być perfekcyjna

Przygotowanie dobrej dokumentacji pod projekt AI zwróci się w szybszym procesie projektowania i wdrażania, skutkuje obniżeniem prawdopodobieństwa materializacji ryzyka oraz może dawać ochronę w przypadku sporu z dostawcą.

Teresa Siudem: Prawo goni za sztuczną inteligencją

Regulacje prawne nie powstają same dla siebie. Powinny odpowiadać na to, co dzieje się w wokół nas. Przyspieszenie w rozwoju nowych technologii (w tym AI) pokazuje, jak daleko prawodawca został w tyle.