Nowe zasady sprzedaży drewna. Lasy Państwowe wprowadzą zmiany od 2025 roku

Lasy Państwowe ogłosiły nowe zasady sprzedaży drewna. Będą obowiązywały w 2025 i 2026 roku. Ich celem jest ograniczenie wywozu nieprzetworzonego drewna poza Polskę i kraje UE. Służyć ma temu wyższy udział kryteriów pozacenowych w ocenie ofert zakupu, premiowanie lokalnych firm, a także wprowadzenie mechanizmów ograniczających opłacalność eksportu drewna nieprzetworzonego.

Publikacja: 14.10.2024 21:11

Lasy Państwowe przyjęły nowe zasady sprzedaży drewna przedsiębiorcom z branży drzewnej

Lasy Państwowe przyjęły nowe zasady sprzedaży drewna przedsiębiorcom z branży drzewnej

Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman

O tym, w jakim kierunku pójdą zmiany w zasadach sprzedaży drewna, Ministerstwo Klimatu i Środowiska informowało kilka tygodni temu. Resort podkreślał, że nowe reguły mają być skonstruowane tak, aby „oferowany produkt drzewny dostosowany był do potrzeb polskich nabywców, a nie tych zagranicznych, na przykład z Chin”. Ministerstwo uzasadniało, że wzrost eksportu nieprzetworzonego drewna poza UE na początku 2024 to efekt kontraktów z 2023 roku.  „Przygotowywane na zlecenie Minister Klimatu i Środowiska przez Lasy Państwowe nowe zasady ograniczą szalony eksport drewna poza obszar Unii Europejskiej” – podkreślano.

Nowe zasady przygotowane według tych wytycznych i konsultowane z branżą znalazły się w Zarządzeniu Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 1 października 2024 roku oraz kilku towarzyszących mu decyzjach określających regulamin sprzedaży. Na jakie reguły muszą się przygotować przedsiębiorcy?

Sprzedaż drewna na Portalu Leśno-Drzewnym 2025-2026. Ogólne zasady

Jedna z najważniejszych różnic w porównaniu do 2024 roku dotyczy zmniejszenia udziału kryterium ceny w systemie sprzedaży prowadzonym przez Lasy Państwowe (LP) za pomocą Portalu Leśno-Drzewnego (PL-D). Jest to rodzaj elektronicznej platformy zakupowej, za pośrednictwem której Lasy Państwowe wystawiają większość drewna wprowadzanego do sprzedaży w danym roku. Zakupów na PL-D mogą dokonywać tylko uprawnione firmy z udokumentowaną historią zakupową. Obowiązująca od przyszłego roku modyfikacja kryteriów oceny ofert zakupowych ma zwiększać szanse na zakup przedsiębiorstw kupujących drewno z myślą o przerobieniu go w Polsce. Im bardziej zaawansowana przeróbka, tym więcej punktów. System ma premiować zakupy realizowane przez lokalne firmy prowadzące działalność blisko miejsca pozyskania drewna.

Czytaj więcej

Łukasz Warzecha: Pani minister, las się pali

Nowe zasady zakupu drewna od 2025 roku. Cena i geografia zakupu

Według reguł obowiązujących w 2024 roku kryterium ceny ma wagę 80 proc. (za cenę można zdobyć 80 proc. punktów). Dwa dodatkowe kryteria (kryteria pozacenowe) to udział przerabianego drewna (10 proc.) oraz głębokość przerobu (10 proc.). W zasadach ustalonych na 2025 i 2026 rok cena ma wagę 75 proc., udział przerabianego drewna – 7,5 proc.; głębokość przerobu – 7,5 proc. (konfekcjonowanie i sortowanie nie są traktowane jako przerób drewna).

Wprowadzono też trzecie kryterium pozacenowe, tzw. geografię zakupu, która ma mieć wagę 10 proc. Kryterium to oznacza, że im bliżej od miejsca zakupu będzie leżał zakład danego przedsiębiorcy, tym wyższa będzie punktacja. Z informacji przekazywanych przez Lasy Państwowe wynika, że oferty złożone na drewno, które nie będzie przetworzone, nie uzyskają punktów z tytułu geografii.

Sprzedaż drewna firmom z branży drzewnej. Warunki korzystania z kryterium pozacenowego

Firmy z branży drzewnej chcące zdobyć punkty w ramach kryteriów pozacenowych będą musiały zobowiązać się do poddania audytowi, w tym dostarczenia dokumentów potwierdzających prawdziwość złożonych oświadczeń (dotyczących na przykład udziału przerabianego drewna). W przypadku odmowy lub podania nieprawdziwych informacji Lasy Państwowe będą mogły złożyć zawiadomienie do właściwych organów o podejrzeniu złożenia nieprawdziwego oświadczenia. W przypadku potwierdzenia takiej sytuacji prawomocnym wyrokiem sądowym, nastąpi zablokowanie możliwości udziału w procedurach zakupu drewna na Portalu Leśno-Drzewnym na okres 730 dni (w 2024 roku długość blokady to 120 dni).

Czytaj więcej

W tych miejscach nie wolno zbierać grzybów. Za złamanie zakazu grożą surowe kary

Jakie jeszcze zmiany w sprzedaży drewna pojawią się od 2025 roku?

Inne zmiany wprowadzone w zasadach sprzedaży drewna przedsiębiorcom z branży drzewnej na lata 2025-2026 to:  

  • likwidacja puli zakupowej drewna na cele energetyczne (jeżeli przedsiębiorca będzie chciał kupić drewno na taki cel, będzie to musiał zrobić z puli dostępnej dla wszystkich kupujących);
  • ograniczenie liczby okresów sprzedaży do dwóch w roku (w 2024 roku – trzy okresy sprzedaży);
  • zwiększenie udziału drewna w sprzedaży ofertowej do 75 proc. (proporcje obowiązujące w 2024 roku to: 70 proc. sprzedaż ofertowa za pośrednictwem PL-D, 30 proc. na aukcjach systemowych; proporcje w 2025 i 2026 roku to 75/25);
  • możliwość składania ofert na 75 proc. historii zakupu (na 75 proc. drewna, które dana firma wcześniej kupowała); w 2024 roku jest to 100 proc.;
  • możliwość wydłużania czasu realizacji umów o dwa miesiące (w 2024 roku – o miesiąc);
  • jawność wyników postępowań z poszanowaniem tajemnicy przedsiębiorców;
  • publikacja planu sprzedaży na 2025 rok przed uruchomieniem procedur.

Cena i podaż drewna w 2025 roku. Stawki dla przedsiębiorców

Podczas prezentacji nowych zasad sprzedaży drewna, którą Lasy Państwowe zorganizowały dla przedstawicieli branży, padały pytania o planowaną wielkość podaży drewna w przyszłym roku. „Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Ekonomicznych (Lasów Państwowych – red.) Marcin Polak poinformował, że oferta surowca na 2025 r. będzie o ok. 2 mln m sześć. niższa niż w 2024 r. Oznacza to spadek podaży drewna o ok. 5 proc. w stosunku do bieżącego roku. Zdaniem Polaka to normalna fluktuacja wielkości pozyskania w Lasach Państwowych” – czytamy w relacji ze spotkania na portalu drewno.pl. Okazuje się, że z dodatkowymi ograniczeniami w podaży drewna należy liczyć się w regionach, przez które przeszła powódź.

Czytaj więcej

Pracujesz w tych zawodach? Mieszkanie możesz mieć za darmo

A jak będą wyglądały ceny? „Planowane ceny wyjściowe drewna na I połowę roku 2025 roku będą obliczone na podstawie cen uzyskanych w trzeciej tercji 2024 roku, powiększone o poziom inflacji” – powiedziała Katarzyna Dzięgielewska, naczelnik Wydziału Marketingu LP.

Nowe zasady sprzedaży drewna z Lasów Państwowych. Co na to branża?

Z relacji ze spotkania LP z branżą drzewną wynika, że firmy co do zasady pozytywnie oceniają kierunek zmian. Pojawiają się jednak obawy, że ich skala jest zbyt mała, by powstrzymała eksport. Wiele zależy też od tego, na ile skutecznie Lasy Państwowe będą w stanie weryfikować prawdziwość oświadczeń dotyczących ilości i głębokości przerobu surowca przez nabywców. Jest też inny problem. „Zdaniem przedsiębiorców plany dotyczące obniżenia podaży i jednoczesnego wzrostu cen surowca w dobie obecnego kryzysu spowoduje jego pogłębienie. Wiele firm będzie zmuszonych zmienić profil działalności lub czeka je upadek” – informuje drewno.pl.

Sprzedaż drewna firmom vs. sprzedaż detaliczna

Jak informują Lasy Państwowe, ok. 88 proc. pozyskiwanego przez nie drewna trafia do przedsiębiorców, pozostałe 12 proc. jest skierowane do odbiorców indywidualnych (detalicznych). Mogą być to zarówno osoby fizyczne, jak i instytucje oraz firmy, których główna działalność nie polega na przeróbce drewna.

Przedsiębiorcy mogą dokonywać zakupów za pośrednictwem Portalu Leśno-Drzewnego (sprzedaż tylko dla firm z historią zakupów) oraz w systemie sprzedaży aukcyjnej (aukcje systemowe i aukcje zwykłe w aplikacji e-drewno; dostęp do niej mają również przedsiębiorcy nie mogący pochwalić się historią zakupów). Dodatkowo dla przedsiębiorców organizowane są też specjalne aukcje, na których sprzedawane są niewielkie ilości tzw. drewna cennego charakteryzującego się szczególnymi walorami.

Sprzedaż dla odbiorców indywidualnych odbywa się na podstawie tzw. cennika sprzedaży detalicznej. Duża część oferowanego tą drogą drewna to drewno opałowe (np. drewno do kominków). Sprzedaż drewna dla nabywców indywidualnych realizowana jest na podstawie cenników detalicznych ustalanych przez regionalne nadleśnictwa. Dlatego w poszczególnych częściach kraju ceny mogą być różne.

O tym, w jakim kierunku pójdą zmiany w zasadach sprzedaży drewna, Ministerstwo Klimatu i Środowiska informowało kilka tygodni temu. Resort podkreślał, że nowe reguły mają być skonstruowane tak, aby „oferowany produkt drzewny dostosowany był do potrzeb polskich nabywców, a nie tych zagranicznych, na przykład z Chin”. Ministerstwo uzasadniało, że wzrost eksportu nieprzetworzonego drewna poza UE na początku 2024 to efekt kontraktów z 2023 roku.  „Przygotowywane na zlecenie Minister Klimatu i Środowiska przez Lasy Państwowe nowe zasady ograniczą szalony eksport drewna poza obszar Unii Europejskiej” – podkreślano.

Pozostało 93% artykułu
Środowisko
W tych miejscach nie wolno zbierać grzybów. Za złamanie zakazu grożą surowe kary
Klimat
Transformacja napędzana biomasą
Biznes
„Dobrze kombinujecie!” Jak Rafał Brzoska ograł Ryanaira i Wizzaira
Biznes
Niemieckie firmy domagają się moratorium dla biurokracji
Materiał Promocyjny
Fotowoltaika naturalnym partnerem auta elektrycznego
Biznes
Najbogatszy kawaler Rosji wyprzedaje ostatnie aktywa
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje