O tym, w jakim kierunku pójdą zmiany w zasadach sprzedaży drewna, Ministerstwo Klimatu i Środowiska informowało kilka tygodni temu. Resort podkreślał, że nowe reguły mają być skonstruowane tak, aby „oferowany produkt drzewny dostosowany był do potrzeb polskich nabywców, a nie tych zagranicznych, na przykład z Chin”. Ministerstwo uzasadniało, że wzrost eksportu nieprzetworzonego drewna poza UE na początku 2024 to efekt kontraktów z 2023 roku. „Przygotowywane na zlecenie Minister Klimatu i Środowiska przez Lasy Państwowe nowe zasady ograniczą szalony eksport drewna poza obszar Unii Europejskiej” – podkreślano.
Nowe zasady przygotowane według tych wytycznych i konsultowane z branżą znalazły się w Zarządzeniu Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 1 października 2024 roku oraz kilku towarzyszących mu decyzjach określających regulamin sprzedaży. Na jakie reguły muszą się przygotować przedsiębiorcy?
Sprzedaż drewna na Portalu Leśno-Drzewnym 2025-2026. Ogólne zasady
Jedna z najważniejszych różnic w porównaniu do 2024 roku dotyczy zmniejszenia udziału kryterium ceny w systemie sprzedaży prowadzonym przez Lasy Państwowe (LP) za pomocą Portalu Leśno-Drzewnego (PL-D). Jest to rodzaj elektronicznej platformy zakupowej, za pośrednictwem której Lasy Państwowe wystawiają większość drewna wprowadzanego do sprzedaży w danym roku. Zakupów na PL-D mogą dokonywać tylko uprawnione firmy z udokumentowaną historią zakupową. Obowiązująca od przyszłego roku modyfikacja kryteriów oceny ofert zakupowych ma zwiększać szanse na zakup przedsiębiorstw kupujących drewno z myślą o przerobieniu go w Polsce. Im bardziej zaawansowana przeróbka, tym więcej punktów. System ma premiować zakupy realizowane przez lokalne firmy prowadzące działalność blisko miejsca pozyskania drewna.
Czytaj więcej
Ekipa z Polski 2050, rządząca w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, prowadzi polskie lasy i branżę drzewną ku przepaści.
Nowe zasady zakupu drewna od 2025 roku. Cena i geografia zakupu
Według reguł obowiązujących w 2024 roku kryterium ceny ma wagę 80 proc. (za cenę można zdobyć 80 proc. punktów). Dwa dodatkowe kryteria (kryteria pozacenowe) to udział przerabianego drewna (10 proc.) oraz głębokość przerobu (10 proc.). W zasadach ustalonych na 2025 i 2026 rok cena ma wagę 75 proc., udział przerabianego drewna – 7,5 proc.; głębokość przerobu – 7,5 proc. (konfekcjonowanie i sortowanie nie są traktowane jako przerób drewna).