Postępowanie dotyczyło zbrodni wojennej, stanowiącej jednocześnie zbrodnię ludobójstwa, która została popełniona w okresie od 16 września 1939 r. do 29 kwietnia 1945 r. w obozie koncentracyjnym w Dachau i jego podobozach. Dlaczego od 16 września 1939 r.? Bo wtedy do tego obozu została skierowana pierwsza grupa 17 Polaków aresztowanych na Śląsku.
Ilu Polaków zostało uwięzionych w KL Dachau?
Jak opisał w postanowieniu końcowym prokurator Mariusz Rębacz, w śledztwie ustalono, że w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau przebywało nie mniej niż 70 511 obywateli polskich. Prokurator oparł się na zestawieniach byłego więźnia Teodora Musioła, który podał, że tyle osób trafiło tam w 201 transportach. Z tego ok. 22 tys. miało pochodzenie żydowskie. Zdaniem Musioła zmarło lub zostało zamordowanych 41 tys. Polaków, w tym 13 tys. pochodzenia żydowskiego.
Czytaj więcej
Do trzech lat więzienia grozi mieszkańcowi Częstochowy, który zaprzeczał zbrodniom popełnionym przez Niemców w obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz na Majdanku.
Kogo Niemcy uwięzili w obozie koncentracyjnym KL Dachau
Postępowania były prowadzone też w sprawie filii i podobozów KL Dachau (178 takich komórek). Na więźniach przeprowadzano m.in. eksperymenty pseudomedyczne. W obozach tych przebywali m.in. przedstawiciele organizacji polonijnych działających na terenie Niemiec, pracownicy naukowi polskich uczelni, Polacy zamieszkujący tereny wcielone do III Rzeszy Niemieckiej, przedstawiciele inteligencji, np. nauczyciele, lekarze, prawnicy, ziemianie, powstańcy śląscy i wielkopolscy, harcerze, powstańcy warszawscy oraz Żydzi przywiezieni z obozu w Auschwitz. W grupie tej znalazły się też dzieci pracowników Banku Polskiego, zatrzymane w Jugosławii, oraz dyplomaci m.in. z placówki w Monachium. Według Musioła w KL Dachau przebywało 1780 polskich duchownych, z których 857 zginęło.
Lista osadzonych i zmarłych w KL Dachau
Śledczy na podstawie listy sporządzonej przez byłego więźnia ks. Edmunda Charta wskazali imiennie 7076 zabitych Polaków. Na podstawie zebranych materiałów opracowano liczącą ponad 30 tys. osób listę polskich więźniów (zostanie ona opublikowana jako załącznik do postanowienia o umorzeniu postępowania, podobnie jak lista tych, którzy zginęli w obozie – w tym przypadku podano dokładne daty śmierci).