Marek Kozubal

Marek Kozubal

Dziennikarz, dział krajowy

Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2003 r. pracuje w dzienniku „Rzeczpospolita”. Wcześniej pracował w „Gazecie Wyborczej”. Publicysta, autor reportaży. Zajmuje się tematyką wojskową, bezpieczeństwem, historią i utraconymi przez Polskę w czasie II wojny światowej dziełami sztuki. Jest współautorem trylogii historyczno-szpiegowskiej „Operacja Rafael”, „Operacja Singe”, „Operacja Retea”, napisanej wspólnie z Marcinem Falińskim, byłym oficerem Agencji Wywiadu. Powieści te osiągnęły status bestsellerów. „Operacja Retea” była nominowana w 2022 r. do nagrody „Złotego pocisku” w kategorii najlepsza powieść kryminalna roku 2021. W marcu 2023 r. otrzymał wyróżnienie za najlepszą publikację o tematyce historycznej w ramach Nagrody im. Janusza Kurtyki organizowanej przez SDP. Nagrodzony został reportaż „Przerwany lot z Sofii” opublikowany w Plusie Minusie.

Ośrodek Karta ciągle jest zagrożony. „Znaleźliśmy się na skraju upadku”

Po ujawnieniu poważnych problemów finansowych Ośrodka Karta, co może skutkować likwidacją tej placówki, udało się zebrać kilkaset tysięcy złotych, ale to i tak za mało, aby mogła ona przetrwać.

Szczątki ludzi znalezione na Westerplatte. Jakie tajemnice jeszcze kryje?

Na terenie półwyspu Westerplatte znalezione zostały szczątki kilku osób. Prokuratura Instytutu Pamięci Narodowej bada, kim byli i dlaczego zginęli.

Marek Kozubal: Dlaczego trzeba bić na alarm

Warszawa sprawdzi system alarmowania m.in. na wypadek uderzenia z powietrza. To próba edukowania społeczeństwa, jak ma się zachować w czasie zagrożenia. Tyle że fundament świadomości powinien być wykuwany w szkołach, a z tym jest różnie.

Czy Niemcy oddadzą traktat pokojowy z Krzyżakami

Polska domaga się od władz niemieckich zwrotu kilkudziesięciu dokumentów zrabowanych w czasie wojny. Wśród nich jest oryginał traktatu pokojowego zawartego w 1422 r. pomiędzy Polską, Litwą i zakonem krzyżackim. Będzie przełom?

Sondaż: Jak rząd poradził sobie z powodzią? Ponad połowa Polaków uważa, że dobrze

Ponad połowa respondentów dobrze ocenia działania rządu w sprawie powodzi, której skutki najbardziej są odczuwalne w południowo-zachodniej Polsce.

Jacek Siewiera, szef BBN: Kolejna odsłona rosyjskiej wojny psychologicznej

– Rosja dąży do rewizji porządku światowego – uważa dr hab. Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Warsaw Security Forum 2024. O bezpieczeństwie z wojną w tle

Dyplomaci, dowódcy, politycy i eksperci będą dyskutowali w Warszawie o bezpieczeństwie, głównie w kontekście zagrożenia ze strony Rosji.

80 lat temu przez Dulag 121 przeszła ludność Warszawy

W Pruszkowie odbędą się uroczystości związane z 80. rocznicą wyjścia ludności cywilnej z Warszawy. Ponad 650 tys. osób przeszło przez stworzony przez Niemców obóz Dulag 121.

Brudne mundury i używana bielizna. Wojsko reaguje na skargi rezerwistów

Żołnierze rezerwy ciągle dostają przestarzałą broń i używane wyposażenie osobiste. Armia przyznaje, że do rezerwistów trafia ekwipunek drugiej kategorii.

Marcin Napiórkowski zastąpi odwołanego dyrektora Muzeum Historii Polski

Minister kultury Hanna Wróblewska odwołała dzisiaj, trzy lata przed końcem kontraktu, dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostrę. Twórca MHP nie zgadza się z decyzją, zapowiada odwołanie się do sądu pracy. „Rzeczpospolita” ustaliła, kto zostanie w czwartek zaprezentowany jako jego zastępca.