Krajowa Grupa Spożywcza wystartowała po agroport w Gdyni. Konkurencja jest silna

Otwarte zostały oferty w przetargu na długoletnią dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni. Znamy firmy, które chcą przejąć terminal. Rywalizują ze sobą spółki: Krajowa Grupa Spożywcza, OT Port Gdynia, Mondry oraz dwa konsorcja, w tym spółki Viterry.

Zboże z Ukrainy nie wjeżdża do Polski, choć UE je wpuszcza. Tracimy pieniądze

W trzy tygodnie po wejściu w życie przedłużenia liberalizacji handlu z Ukrainą wracają unijne cła na jaja i cukier, ale zboże po prostu do Polski nie wjeżdża, choć powinno. Bruksela może walczyć lub wziąć Warszawę na przeczekanie. Czas pokaże, co wybierze.

Polska i reszta krajów Unii Europejskiej kupują szokującą ilość nawozów z Rosji

Zalew tanich rosyjskich nawozów może wypchnąć europejskich producentów z rynku. Zagraża to bezpieczeństwu żywnościowemu Wspólnoty. Polska jest liderem w imporcie rosyjskiego mocznika. Polscy importerzy rosyjskich nawozów i polscy rolnicy, którzy je kupują, wspierają rosyjską wojnę. Czy mają tego świadomość?

Susza, upały i burze zaszkodzą plonom od Morza Czarnego po Midwest

Upały i susza zagrażają tegorocznym żniwom w Europie i w rejonie Morza Czarnego, a dodatkowo gwałtowne opady także plonom w USA

Komisja Europejska wprowadza cła na import owsa z Ukrainy

Komisja Europejska wprowadza ponownie cło na ukraiński owies importowany do krajów UE, w tym Polski. Niedługo wrócą także cła na ukraińskie jaja i cukier - informuje RMF FM. "To efekt zapisów nowej umowy handlowej z Ukrainą, która przewiduje ograniczenia ilościowe w imporcie rolnym" - powiedział rzecznik KE Olof Gill.

Analitycy o eksporcie zboża: „Idziemy na rekord”. Ukraina radzi sobie bez Polski

Polska mogła od początku roku wysłać za granicę nawet 11,8 mln ton zboża. To rekord. Wynik jest o połowę lepszy niż z czasów przed wojną w Ukrainie. Za to już nie jesteśmy potrzebni Ukrainie w eksporcie zboża i pytanie... czy kiedykolwiek byliśmy.

Port w Szczecinie reaguje na publikacje „Rzeczpospolitej” o terminalu zbożowym

To nie wygląda tak czarno ani tak źle – napisał „Rzeczpospolitej” pełnomocnik zarządu Portu Szczecin w reakcji na artykuł o planowanej sprzedaży terminala Andreas.

Jest cło zaporowe na zboże i oleje z Rosji i Białorusi. Poruszenie na Kremlu

Kolejne źródło wojennych dochodów Putina zacznie wysychać od 1 lipca. Bruksela zatwierdziła cła zaporowe na zboża i produkty zbożowe z Rosji i Białorusi. Cło zaczyna się od 95 euro za tonę. Eksporterzy z Rosji i Białorusi stracą też dostęp do unijnych kontyngentów.

Nietypowe żniwa w Bułgarii. Zbierają cud o trzydziestu płatkach

Tradycyjnie od końca maja do połowy czerwca trwają w Bułgarii nietypowe żniwa: zbieranie kwiatów róż, surowca do produkcji olejku, wody różanej, dżemów, herbaty, a nawet okowity.

Polskie ekologiczne uprawy prezentują się słabo

Rolnictwo ekologiczne ma w Polsce marginalny udział – konkludują ekonomiści. 21 tys. ekogospodarstw to jedynie 1,4 proc. wszystkich.

Słaba koniunktura obniża sprzedaż ciągników

Niepewność związana z tym, co wydarzy się wokół polskiego rolnictwa (Zielony Ład i wojna w Ukrainie), powstrzymuje rolników przed odważnymi inwestycjami. Widać to w wynikach sprzedaży maszyn.

Jaka będzie przyszłość rolnictwa?

Polskie rolnictwo nazbierało przez lata wyzwań, z którymi decydenci nie chcą się mierzyć ze względu na ich polityczny ciężar. Wśród nich są decyzja o terminalach zbożowych, zasady współpracy z Ukrainą i strategia przyszłości rolnictwa

Drugie podejście Gdyni do agroportu. Chętna KGS. Mamy też odpowiedź Viterry

Kolejny przetarg na terminal zbożowy w Gdyni ma zostać ogłoszony w maju i rozstrzygnięty do końca roku, dowiedziała się „Rzeczpospolitej”. Redakcja poznała także stanowisko Viterry, członka konsorcjum anulowanego przetargu.

Korupcja zatrzymała polsko-ukraińskie negocjacje rolne. Warszawa czeka

Korupcyjny skandal w resorcie rolnictwa w Kijowie wstrzymał negocjacje krajów dotyczące importu surowców rolnych.

Michał Kołodziejczak: Związek rolniczy Orka istnieje na razie tylko w Sejmie

O co im chodzi, tego raczej nikt do końca nie wie. To działanie jest koordynowane przez Roberta Telusa oraz Piotra Polaka, posłów PiS - mówi "Rzeczpospolitej" Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa.

Tajemnicza głodówka w Sejmie nieistniejącego związku

Protest głodowy formalnie najwyraźniej nieistniejącego związku rolniczego Orka przypomina, jak wiele przypadkowych osób kształtuje polskie rolnictwo.

Dziwny strajk głodowy w Sejmie. Rolniczy związek nie istnieje, ale protestuje

Trwa nietypowy strajk głodowy rolników w Sejmie. Nietypowy, bo związek rolniczy Orka, który okupuje stoliki dziennikarskie, oficjalnie nie istnieje, a wśród jego członków jest m.in. kierowca tira i elektryk - ustaliła „Rz”.

Prestiżowa nagroda w konkursie Unii Europejskiej dla polskiego instytutu

Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk (IRWiR PAN) jest pierwszą polską instytucją naukową, która zwyciężyła w konkursie ogłoszonym przez Dyrekcję Generalną ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej (DG AGRI). Komisja powierzyła IRWiR PAN realizację usług analitycznych i wsparcia procesu zarządzania Wspólną Polityką Rolną.