Niekorzystne warunki klimatyczne praktycznie w wszystkich ważnych regionach winiarskich sprawią, że tegoroczna produkcja wina zmaleje o 18 proc. do 39,3 mln hektolitrów — przewiduje w najnowszej prognozie resort rolnictwa. Jest ona o 11,2 proc. gorsza od średniej 5-letniej wynoszącej 44,2 mln hl.
W poprzedniej ogłoszonej na początku sierpnia, przed rozpoczęciem winobrania zakładano 40-43 mln hl. Opierała się na lepszej ocenie kwiatostanu w winnicach osiągających najpóźniej gotowość, zwłaszcza w regionie Charente — podał pion danych statystycznych resortu, Agreste.
W 2023 r. Francja uzyskała 48 mln hl wina, o 4 proc. więcej niż rok wcześniej, co pozwoliło jej wyprzedzić Włochy i Hiszpanię i zająć pierwsze miejsce na świecie. W tym roku z kolei w wielu winnicach pojawiło się zjawisko la coulure, opadania kwiatów i zawiązek owoców, albo powstawania luźnych gron o nierównej wielkości owocow (millerandage) na skutek niskich temperatur (przymrozki) i dużej wilgotności (deszcze).
W większości winnic pojawiła się plaga mączniaka, najbardziej ucierpiał z tego powodu region Jura (straty wyniosły 71 proc.), dolina Loary straciła 30 proc. produkcji, a Burgudnia-Beaujolais 25 proc. W Szampanii będzie mniej wina o 16 proc., ale i tak będzie to o 8 proc. więcej od średniej z 5 ostatnich lat. W regionie Bordeaux zmalała w tym roku łączną powierzchnia winnic o 8 tys. m2., choroby roślin i burze dały łączne straty w produkcji 10 proc. Tylko na Korsyce poprawiła się sytuacja dzięki opadom w sierpniu, produkcja wina będzie większa o 9 proc. od średniej 5-letniej, mimo że będzie mniejsza o 5 proc. niż w 2023 r.
W ostatnich 3 latach sprzedaż w dużych sklepach wina czerwonego zmalała o 15 proc., białego o 3 proc. a różowego 5 proc. W tym roku po 7 miesiącach popularność czerwonego wina była mniejsza o 8,5 proc., różowego o 6 proc. m tylko białe było tak samo atrakcyjne — przypomniał Jérome Despey, przewodniczący rady ds. wina w państwowej instytucji FranceAgriMer. Niepokoi go zwłaszcza sytuacja winiarzy na południu Francji i w dolinie Rodanu.