Węgry zapowiadają wzmocnienie obrony granicy z Ukrainą. Boją się eskalacji

Ryzyko eskalacji w wojnie Rosji z Ukrainą jest „większe niż kiedykolwiek” - ostrzega minister obrony Węgier Kristóf Szalay-Bobrovniczky.

Publikacja: 21.11.2024 12:09

Zestaw przeciwlotniczy NASAMS

Zestaw przeciwlotniczy NASAMS

Foto: PAP/EPA

arb

Szalay-Bobrovniczky zapowiedział, że Węgry zamierzają umieścić w północno-wschodniej części kraju, w pobliżu granicy Węgier z Ukrainą, dodatkowe systemy obrony przeciwlotniczej.

Minister obrony Węgier: Musimy być przygotowani na wszystkie możliwości

19 listopada prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret zatwierdzający nową doktrynę nuklearną Federacji Rosyjskiej. Rosja obniżyła próg użycia broni nuklearnej do poziomu, przy którym już dziś mogłaby, zgodnie z nią, przeprowadzić atak atomowy zarówno na Ukrainę, jak i na jej zachodnich sojuszników. Zgodnie z nową doktryną nuklearną Rosji uzasadnieniem do użycia broni atomowej może być atak na jej terytorium przeprowadzony przy wsparciu kraju, który posiada broń atomową, a kraj, udzielający takiego wsparcia, staje się współagresorem. Tym samym ataki na cele w głębi Rosji z użyciem amerykańskich pocisków ATACMS – na co USA wyraziły zgodę przed kilkoma dniami – mogłyby skutkować odwetem w postaci rosyjskiego ataku z użyciem broni jądrowej. 

Ukraińcy w tym tygodniu atakowali już cel w Rosji przy użyciu pocisku ATACMS (magazyn broni w obwodzie briańskim), w środę pojawiła się też informacja o ataku na cel w Rosji przy użyciu brytyjskiego pocisku powietrze-ziemia Storm Shadow.

- Nadal ufamy, że pokój zostanie zawarty tak szybko, jak to możliwe, przez dyplomację a nie rozwiązanie militarne – oświadczył Szalay-Bobrovniczky w nagraniu umieszczonym na swoim profilu na Facebooku.

- Jednakże, by być przygotowanym na wszystkie możliwości, poleciłem zakupić systemy kontroli przestrzeni powietrznej i obrony przeciwlotniczej i zbudować w oparciu o nie potencjał (obronny) na północnym-wschodzie (Węgier) - oświadczył węgierski minister po posiedzeniu rady bezpieczeństwa zwołanej przez premiera Viktora Orbána. Posiedzenie było poświęcone rozwojowi sytuacji na Ukrainie.

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1001 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1001 dniu wojny

Foto: PAP

- Groźba eskalacji w wojnie Rosji z Ukrainą jest wyższe niż kiedykolwiek – podkreślił Szalay-Bobrovniczky.

Rosyjskie rakiety i drony naruszały w przeszłości przestrzeń powietrzną sąsiednich państw

Minister nie wskazał, w której dokładnie części północno-wschodnich Węgier znajdą się nowe zestawy obrony przeciwlotniczej. W przeszłości, w czasie zmasowanych ataków powietrznych Rosji na cele w Ukrainie dochodziło do naruszania przestrzeni powietrznej sąsiadujących z Ukrainą państw – Polski, Rumunii i Mołdawii – przez rosyjskie środki napadu powietrznego (pociski manewrujące i drony).

Czytaj więcej

Gen. Maciej Klisz: Jesteśmy na kursie kolizyjnym

Długość lądowej granicy Węgier z Ukrainą wynosi 103 km. Węgry nie udzielają Ukrainie pomocy wojskowej, nie pozwalają też przerzucać przez swoje terytorium sojuszniczego wsparcia militarnego dla walczącego z Rosją państwa. Rząd Orbána krytykuje też unijne sankcje wobec Rosji przekonując, że szkodzą one bardziej gospodarce europejskiej niż rosyjskiej.

Węgierska armia, która przechodzi obecnie modernizację, zakupiła w zeszłym roku francuskie systemy przeciwlotnicze Mistral wraz z czterema innymi państwami UE. W 2020 roku Węgry zawarły umowę na zakup zestawów przeciwlotniczych NASAMS produkowanych przez norweski koncern Kongsberg i amerykańską firmę Raytheon Technologies.

Szalay-Bobrovniczky zapowiedział, że Węgry zamierzają umieścić w północno-wschodniej części kraju, w pobliżu granicy Węgier z Ukrainą, dodatkowe systemy obrony przeciwlotniczej.

Minister obrony Węgier: Musimy być przygotowani na wszystkie możliwości

Pozostało 93% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1004
Konflikty zbrojne
Arsenał nuklearny Putina. Jak groźna jest taktyczna broń atomowa?
Konflikty zbrojne
Szwajcaria wstrzymuje eksport amunicji do Polski. „Jest ryzyko, że trafi na Ukrainę”
Konflikty zbrojne
Chiny pokazały światu duży bezzałogowy okręt wojenny
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Konflikty zbrojne
Były doradca Kremla: Władimir Putin przechodzi od słów do czynów