Gdzie wyrzucić drobne elektrośmieci? Pomyłka może słono kosztować

Właściwa segregacja elektroodpadów wielu osobom spawia kłopot. Stary telefon, ładowarka czy zepsute żelazko często są wyrzucane do zwykłego śmietnika, choć nie powinny. Co zrobić ze zużytym sprzętem elektronicznym i elektrycznym, by nie narazić się na kary?

Publikacja: 18.11.2024 12:07

Gdzie wyrzucić elektrośmieci? Nie wszyscy znają te zasady

Gdzie wyrzucić elektrośmieci? Nie wszyscy znają te zasady

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z przepisami każdy z nas ma obowiązek segregacji śmieci. Za jej brak grożą dodatkowe opłaty lub kary finansowe. Szczególnie kosztowna może być pomyłka w przypadku niewłaściwego postępowania z elektroodpadami.

Zasady segregacji śmieci i kolory pojemników

Od 2017 roku obowiązuje w Polsce Jednolity System Segregacji Odpadów, od tego czasu śmieci komunalne dzielone są na 5 frakcji. W 2019 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która wprowadziła dla wszystkich właścicieli nieruchomości obowiązek zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny. Kontenery oznaczone są pięcioma różnymi kolorami:

  • niebieski pojemnik - papier
  • żółty pojemnik - tworzywo sztuczne i metale
  • brązowy pojemnik - odpady BIO
  • zielony pojemnik - szkło
  • czarny pojemnik - odpady zmieszane

Wyszczególniono także grupy odpadów, które podlegają oddzielnym zasadom. Do odpadów zmieszanych nie należy wrzucać:

  • elektrośmieci
  • odpadów niebezpiecznych: m.in. baterii, akumulatorów, świetlówek
  • odpadów gabarytowych

Polacy mają problem z segregacją elektroodpadów

Z badania przeprowadzonego w 2023 roku przez firmę badawczą Zymetria, na zlecenie organizacji RLG Polska wynika, że ponad połowa respondentów nie wie, że nie wolno wyrzucać elektroodpadów do żadnego z przydomowych pojemników na odpady komunalne. Mimo iż 2/3 społeczeństwa deklaruje, że segreguje elektroodpady, tylko 24 proc. pytanych prawidłowo je rozpoznało. Przykładowo 35 proc. osób nie wiedziało, że pendrive należy do elektroodpadów. Podobny problem sprawiły słuchawki, ładowarki i kable zasilające sprzęt elektroniczny.

Czytaj więcej

Gdzie wyrzucić blister po lekach? Nie wszyscy znają te reguły

Gdzie wyrzucić elektrośmieci?

Co zatem zrobić ze zużytym sprzętem elektronicznym, takim jak stary telefon, powerbank czy zepsute radio, a także sprzętem elektrycznym typu suszarka do włosów, żelazko lub czajnik? To szczególna grupa odpadów, którego niewłaściwa utylizacja może stanowić zagrożenie dla środowiska. Elektrośmieci mogą zawierać niebezpieczne substancje, takie jak rtęć, kadm czy ołów. Drobna elektronika zawiera również cenne surowce i podzespoły, które mogą być ponownie wykorzystane.

Czytaj więcej

Gdzie wyrzucić brudne słoiki? Szkło czy zmieszane? Nie wszyscy znają te zasady

Zasady postępowania z elektrośmieciami określa ustawa z 2015 roku o zużytym sprzęcie elektronicznym. Tego typu odpady powinniśmy oddać do punktów zbiórki elektroodpadów lub Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), znajdujących się na terenie gmin. Niektóre gminy organizują objazdowe zbiórki tego typu odpadów. W wielu miastach dostępne są też specjalne kontenery na małe elektrośmieci.

Specjalne pojemniki na drobne elektroodpady, takie jak baterie czy żarówki można również znaleźć w wielu sklepach. Zgodnie z przepisami kupując nowy sprzęt elektroniczny i elektryczny można oddać zużyte urządzenie tego samego rodzaju w sklepie. Stare telefony często przyjmują również salony sieci komórkowych.

Za wyrzucenie do zwykłego pojemnika odpadów niebezpiecznych lub elektrośmieci można dostać karę grzywny wynoszącą nawet 5000 zł.

Zgodnie z przepisami każdy z nas ma obowiązek segregacji śmieci. Za jej brak grożą dodatkowe opłaty lub kary finansowe. Szczególnie kosztowna może być pomyłka w przypadku niewłaściwego postępowania z elektroodpadami.

Zasady segregacji śmieci i kolory pojemników

Pozostało 92% artykułu
Biznes
Zyski z nielegalnego hazardu w Polsce zasilają francuski budżet? Branża alarmuje
Materiał Promocyjny
Kongres Polska Moc Biznesu 2024: kreowanie przyszłości społeczno-gospodarczej
Biznes
Domy po 1 euro na Sardynii. Wioska celuje w zawiedzionych wynikami wyborów w USA
Biznes
Litwa inwestuje w zbrojeniówkę. Będzie więcej pocisków dla artylerii
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Strategiczne Spotkania w Świecie Biznesu