Od 4 lipca duże zmiany w pracy prokuratorów. Wykażą się w trakcie procesu

Prokuratorzy będą musieli wykazywać się większą aktywnością w postępowaniach przed sądem. Zweryfikują też wydatki na sporządzanie opinii biegłych.

Michał Bieniak: Rozwody. Kapitulacja ministra sprawiedliwości

Ostatnio prawniczy świat zelektryzował pomysł na rozwody u notariusza. Oznacza w praktyce prywatyzację wymiaru sprawiedliwości na kształt dawnych zajazdów.

Joanna Parafianowicz: Od czego lub kogo adwokat jest wolny?

Rola adwokata w procesie nie ogranicza się do przekazywania wniosków klienta.

Jacek Dubois: …I sprawiedliwość dla wszystkich

Zdarza się, że po porannym procesie chcemy obrazić sędziego, w południe mamy poczucie tryumfu prawa, a o czternastej - że sprawy toczą się po prostu zwyczajnie.

Jacek Kurczewski: Praworządność jako zadanie

Praworządność nie jest – wbrew potocznemu dyskursowi prawników i polityków – czymś stałym i zamkniętym. W jej wzmocnieniu mogą pomóc informacje, jak sami Polacy postrzegają spór m.in. o status sędziów i czy im ufają. Oto wyniki.

Dialog z sądami

Potrzebne są nowe rozwiązania systemowe, które powinny być wypracowane w dialogu z sędziami wszystkich szczebli sądów w Polsce oraz zawodowymi pełnomocnikami. To te dwie grupy najlepiej wiedzą, jakie zmiany są oczekiwane.

Odwołanie sędziego z delegacji. Czy to takie trudne?

Decyzje ministerstwa, w których zwalniano sędziów z obowiązku świadczenia pracy, były sprzeczne z usp, a także z art. 7 Konstytucji RP ustanawiającym zasadę legalizmu.

Ostrowski: dla wszystkich prokuratorów prokuratorem krajowym jest Dariusz Barski

Z Dariuszem Kornelukiem nie utrzymuję kontaktu – mówi Michał Ostrowski, zastępca prokuratora generalnego.

Król jest nagi (2)

Wielu rozmówców zwracało uwagę na fakt, iż uzasadnienia w formie formularzowej jest o wiele trudniej zrozumieć nieprofesjonalnym uczestnikom procesu.

Onyszczuk: Praca na najniższym szczeblu nie była dla mnie dyshonorem

W ciągu kilku miesięcy nie zmieni się instytucji formowanej przez osiem lat – mówi Jarosław Onyszczuk, prokurator PR Warszawa-Mokotów.

Andrzej Gomułowicz: Władza gubi kierunek i wartości

Poprawka Senatu do nowelizacji ustawy o KRS sprzeniewierza się konstytucyjnej idei niezależności sądów i niezawisłości sędziów, a dla sędziów, którzy są ostoją demokracji, jest siarczystym policzkiem.

Prokuratorzy chcą pieniędzy na podwyższenie pensji. Jest uchwała

Chodzi o wyrównanie wynagrodzeń nieprawidłowo naliczanych za lata 2021 – 2023. Związkowcy z prokuratury wskazują rządowi jak naprawić sytuację i uniknąć dodatkowych kosztów.

Prawnik wyrzucony z aplikacji. Porównał sędzię do niemieckiego okupanta

Aplikant radcowski, który porównywał sędzię do niemieckiego okupanta i bezdusznego kata został wyrzucony z aplikacji. Sprawę dyscyplinarną rozstrzygnął ostatecznie Sąd Najwyższy.

Będą rozwody przed notariuszami? Szef Krajowej Rady Notarialnej o projekcie resortu

Powierzenie nam niespornych spraw, dotychczas rozpatrywanych przez sądy, byłoby korzystne dla obywateli. Takie tendencje widoczne są wyraźnie w porządkach wielu państw Unii Europejskiej – mówi Aleksander Szymański, prezes Krajowej Rady Notarialnej.

Sześć zarzutów dyscyplinarnych dla zastępcy prokuratora generalnego

Zastępca prokuratora generalnego Michał Ostrowski, będzie miał proces dyscyplinarny - donosi portal oko.press. Zarzuty dotyczą czasu, kiedy wybuchł spór o władzę w Prokuraturze Krajowej.

Gdzie uczą najlepszych prawników w Polsce? Ranking wydziałów prawa 2024

Liderem rankingu uczelni publicznych ponownie został Uniwersytet Jagielloński. Pierwsze miejsce na podium wśród uczelni niepublicznych przypadło w tym roku Uczelni Łazarskiego z Warszawy.

Robert Damski: Czy komuś zależy na skutecznej egzekucji?

Tak rozbudowano ochronę dłużnika, że obecnie komornik często może mu zająć co najwyżej trochę czasu.

Komornicy nie będą już wysyłać tradycyjnych listów. Kto na tym zaoszczędzi i ile?

Od 1 lipca komornicy zamiast tradycyjnych listów będą wysyłać pisma w postaci cyfrowej. A to znacznie obniży koszty korespondencji. W pierwszej kolejności zyskają głównie firmy, zwłaszcza tzw. masowi wierzyciele.