Ewa Szadkowska: Ta okropna radcowska cisza

Dla radców publiczne krytykowanie władz samorządu to wciąż „kalanie gniazda”.

Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Neosędziowski węzeł gordyjski

Celem przywracania praworządności w wymiarze sprawiedliwości nie jest spełnienie oczekiwań środowiska prawniczego, że przeszłość zostanie „rozliczona”, ale stworzenie instytucjonalnych gwarancji obywatelskiego prawa do sądu.

Jacek Dubois: Wstyd mi

Demokracja nie jest wtedy, gdy coś nazywamy demokracją, tylko wtedy, kiedy ona naprawdę funkcjonuje.

Robert Damski: Komorniku, radź sobie sam

Państwo komornikom nie pomaga, za to chętnie komplikuje wiele kwestii.

Wykład nie zawsze na umowę o dzieło? Prokurator z prelekcją na aplikacji radcowskiej

Wiele czynników decyduje o charakterze umowy. Aspekt twórczy wykonywanych czynności o tym nie przesądza.

Maciej Zaborowski: Legal Design

Nasz system sądowy wydaje się zaprojektowany tak, by nikt nie czuł się tu ani mile widziany, ani zadowolony.

„Starzy” referendarze dostaną więcej czasu na awans na sędziego

Od maja 2017 r. referendarze mogli ubiegać się o awans na urząd sędziego, ale tylko przez siedem lat. Ich ustawowy czas minął w czerwcu br. – Będą przywrócone dla nich terminy – mówi Dariusz Mazur, wiceminister sprawiedliwości.

Wybory dziekana ORA Kraków. Grupa adwokatów złożyła wniosek do NRA o interwencję

Grupa ok. 40 adwokatów zwróciła się do Naczelnej Rady Adwokackiej o uchylenie uchwały o wyborze dziekana ORA w Krakowie. Ich zdaniem przy liczeniu głosów i ogłaszaniu wyników doszło do szeregu błędów, które mogą powodować bezprawność tej decyzji.

Spór w rządzie o pieniądze dla prokuratorów. Związkowcy grożą strajkiem

Bez niezależności finansowej nie można mówić o w pełni niezależnej od władzy prokuraturze, a pomysł powiązania płac prokuratorów z wynagrodzeniami urzędników doprowadzi do pauperyzacji zawodu – twierdzą zgodnie prokuratorzy w reakcji na pomysły Ministerstwa Finansów.

Włodzimierz Chróścik: Musimy działać realnie, a nie myśleć życzeniowo

Powołanie komisji kobiet to nie jest rozwiązanie problemu niewystarczającej reprezentacji radczyń w organach. Muszą one być zaangażowane na każdym polu działalności samorządowej – mówi Włodzimierz Chróścik, prezes KRRP wybrany właśnie na kolejną kadencję.

Radcowie wybrali nie tylko prezesa, ale i priorytety na najbliższe cztery lata

Informatyzacja, nowelizacja ustawy o radcach prawnych, rozwój szkoleń i nowoczesnych narzędzi pracy, większy wpływ na legislację, także europejską, oraz wzmocnienie pionu dyscyplinarnego – to najważniejsze cele samorządu radcowskiego w nowej kadencji.

Jak radcowie prawni radzą sobie w sprawach karnych? "Nadal odstają"

Od prawie dekady radcowie prawni mogą występować w sprawach karnych i karno-skarbowych. O to, jak obrońcy w niebieskich żabotach radzą sobie na tym polu zapytaliśmy sędziów, którzy na sali rozpraw, obserwując pełnomocników, mogą to obiektywnie ocenić.

W tych miastach najlepiej kształcą przyszłych radców prawnych

Poznań, Toruń i Olsztyn to miasta, w których najlepiej kształcą radców prawnych. Zdawalność egzaminu radcowskiego jest tam bowiem najwyższa. Sprawdzamy też, gdzie kandydaci zdają testy najgorzej i gdzie konkurencja jest największa.

Włodzimierz Chróścik wybrany prezesem KRRP na kolejną kadencję

Samorząd radców prawnych ma nowego-starego lidera. Prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych na lata 2024-2028 wybrany został Włodzimierz Chróścik.

Bartłomiej Tkacz: Samorząd musi działać dla potrzeb radców

Zmiany ustawowe są konieczne dla stworzenia nowych pól aktywności zawodowej radców – mówi Bartłomiej Tkacz, kandydat na prezesa KRRP.

Walka o władzę w samorządzie radców prawnych wchodzi w decydującą fazę

W piątek XIII Krajowy Zjazd Radców Prawnych wybierze lidera na kolejne lata. W 2020 r. o fotel prezesa walczył tylko Włodzimierz Chróścik. Teraz, ubiegając się o reelekcję, ma czterech rywali. I mierzy się z zarzutami o autorytarny styl zarządzania.

Poglądy kandydatów na prezesa KRRP w kluczowych dla samorządu radców kwestiach

Co kandydaci na prezesa KRRP uważają na temat promocji zawodu, edukacji prawnej, wpływu samorządu na legislację oraz jego odpowiedzi na rozwój sztucznej inteligencji? Przed Krajowym Zjazdem przedstawiamy zestawienie ich odpowiedz w tych kluczowych tematach.

Maciej Bobrowicz: Radcowie powinni iść w stronę rozwiązywania konfliktów bez sądu

Wszyscy muszą reagować na zmiany w otoczeniu, a jeśli potrafią, to powinni je wyprzedzać. Inaczej znikną z rynku. Ta zasada dotyczy wszystkich: i firm i samorządów prawniczych - mówi Maciej Bobrowicz, radca prawny, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych przez trzy kadencje.