Konkurs na aplikację sędziowską i prokuratorską: w II etapie spora konkurencja

437 kandydatów rywalizowało w środę o 220 miejsc na obu aplikacjach w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury: sędziowskiej i prokuratorskiej.

W tych miastach najlepiej kształcą przyszłych radców prawnych

Poznań, Toruń i Olsztyn to miasta, w których najlepiej kształcą radców prawnych. Zdawalność egzaminu radcowskiego jest tam bowiem najwyższa. Sprawdzamy też, gdzie kandydaci zdają testy najgorzej i gdzie konkurencja jest największa.

Nowa stawka opłaty za egzamin adwokacki

Minister Sprawiedliwości opublikował projekt nowelizacji rozporządzenia ws. wysokości opłaty za udział w egzaminie adwokackim. Kandydaci na adwokatów będą mile zaskoczeni.

Są wyniki wrześniowego egzaminu notarialnego

Ministerstwo sprawiedliwości podało wyniki egzaminu notarialnego, który odbył się w dniach 3-5 września br. Są nieco gorsze niż w ubiegłym roku.

Joanna Knapińska: My się nie frustrujemy, robimy swoje

Praca legislatora wiąże się m.in. z pozostawaniem w cieniu decydentów – mówi dr Joanna Knapińska, prezes RCL.

Joanna Parafianowicz: Aplikacja rozczarowuje

Nauka prawniczego zawodu nie spełnia pokładanych w niej nadziei.

Testy wstępne na aplikacje 2024 r. Samorządy gotowe na większą liczbę aplikantów

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało wstępne wyniki egzaminów na aplikacje prawnicze, z których wynika, że aplikantów będzie o kilkuset więcej niż w zeszłym roku. A liczba ta może jeszcze nieznacznie wzrosnąć w wyniku odwołań.

Znamy wyniki egzaminów wstępnych na aplikacje. Zdało prawie 3/4 kandydatów

Wśród zdających na aplikację adwokacką, radcowską i komorniczą wynik pozytywny uzyskało ok. 74 proc. przystępujących. Gorzej poszło chętnym do zawodu notariusza, gdyż zdała niecała połowa z nich. Na terenach ogarniętych powodzią frekwencja nie spadła.

W sobotę egzaminy na aplikacje. Minister Bodnar proponuje zmiany w przepisach

W najbliższą sobotę o godz. 11:00 w całym kraju odbędą się państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze. W związku z powodzią na południu Polski minister sprawiedliwości Adam Bodnar zaproponował zmiany w przepisach.

Powódź 2024. Co z egzaminami na aplikacje prawnicze? Jest komunikat MS

W piątek Ministerstwo Sprawiedliwości odniosło się do zaplanowanych na 28 września egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze w kontekście sytuacji powodziowej w Polsce.

Prezydent wręczy nominacje pozostawionym na lodzie absolwentom KSSiP

17 września odbędzie się uroczyste wręczenie nominacji asesorskich kolejnej grupie tegorocznych absolwentów KSSiP. To ważne, bo od sierpnia pozostają bez pieniędzy, a od września bez ubezpieczenia. Część będzie musiała jednak czekać na trzeci termin.

Absolwenci KSSiP w zawieszeniu, bo pominięto ich przy nominacjach

Część absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury czeka na nominacje asesorskie. Kancelaria Prezydenta tłumaczy, że za zwłokę odpowiada KRS, a rada, że to wina samych zainteresowanych.

We wtorek startuje egzamin notarialny

407 osób, w tym 9 osób niepełnosprawnych, może przystąpić do egzaminu notarialnego, który odbędzie się w dniach 3-5 września w kilku największych polskich miastach.

Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze w 2024 r. MS podało nowe informacje

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, iż do wrześniowych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze zgłosiło się niespełna 5700 kandydatów. Podobnie, jak przed rokiem, największym zainteresowaniem cieszy się aplikacja radcowska.

Ruszył nabór na aplikację, która da bardzo przyszłościowy zawód

Do 13 września można wnioskować o wpis na aplikację rzecznikowską, która przygotowuje do zawodu rzecznika patentowego. To jedyny taki nabór w roku.

Asesura nie dla obcokrajowców? RPO Marcin Wiącek z wnioskiem do Adama Bodnara

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wystąpił do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Chodzi o zakaz obejmowania stanowisk asesorów i sędziów przez osoby, posiadające obce obywatelstwo. To skutek prośby, którą do RPO skierowała aplikantka Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP).

KRS wzywa dyrektora KSSiP do dymisji. Pisze o dyskryminacji sędziów

Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa wezwało Piotra Girdwoynia do złożenia natychmiastowej rezygnacji z funkcji dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Zmiany w KSSiP. Neosędziowie nie będą szkolić przyszłych sędziów i prokuratorów

Sędziowie, którzy zostali awansowani na wniosek neoKRS, a także popierali listy kandydatów do neoKRS, nie będą prowadzić zajęć z aplikantami Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury - zdecydował dyrektor KSSiP prof. Piotr Girdwoyń.