Informacja w tej sprawie została w piątek opublikowana na stronie KSSiP.
Dyrektor szkoły dla przyszłych sędziów i prokuratorów odwołuje się w niej do zarządzenia Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Nr 375/2019 z dnia 31 lipca 2019 r. (funkcję Dyrektora KSSiP pełniła wówczas obecna I prezes SN Małgorzata Manowska) w sprawie powoływania wykładowców oraz organizacji zajęć szkoleniowych i sprawdzianów w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. W dokumencie sprecyzowano, że do prowadzenia zajęć szkoleniowych powołuje się osoby, które dają gwarancję wysokiego poziomu merytorycznego zajęć.
„Wyrażamy głębokie przekonanie, iż kadra wykładowczyń i wykładowców Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury winna składać się z osób mających nie tylko najwyższe kwalifikacje zawodowe i dydaktyczne, ale również takich, których status zawodowy a także postawa etyczna i moralna nie mogą zostać w żaden sposób podważone czy zakwestionowane. Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury ma być miejscem, w którym aplikantki i aplikanci oprócz zdobywania wiedzy merytorycznej — uczą się etyki zawodowej oraz poszanowania praworządności, a ponadto kształtują swoją profesjonalną postawę" - napisał prof. Girdwoyń.
Przypomina również, że nabycie statusu wykładowczyni lub wykładowcy KSSiP nie jest zarazem równoznaczne z obowiązkiem prowadzenia przez taką osobę zajęć - władze KSSiP mogą wybierać prowadzących z listy wykładowców, która — według stanu na początek lipca 2024 — liczy ponad 1200 nazwisk.
Czytaj więcej
Nawet intelektualiści i prawnicy czasami mają bardzo duże problemy ze zrozumieniem tego, co sąd tak naprawdę do nich mówi - podkreśla w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prof. Piotr Girdwoyń, nowy dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.