- Rzecznik patentowy to zdecydowanie zawód przyszłości, który już dziś jest blisko połączony z innowacjami. Takie zagadnienia jak znaki towarowe, patenty i wzory przemysłowe są podstawą bezpieczeństwa biznesowego każdej organizacji, która troszczy się o swoją przewagę konkurencyjną – mówi prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych Dorota Rzążewska. - Osoba wykonująca ten zawód jest nie tylko profesjonalnym pełnomocnikiem w sprawach własności intelektualnej, ale i świetnym doradcą biznesowym – dodaje.
Rzecznicy patentowi to także dobrze opłacani specjaliści. Jak podaje serwis Wynagrodzenia.pl, większość osób wykonujących ten zawód może liczyć na zarobki między 10 000 a 16 000 złotych brutto.
Dla kogo zawód rzecznika patentowego?
Aplikacja rzecznikowska to szansa na kontynuowanie nauki i rozwój zawodowy. Skorzystać z niej powinny przede wszystkim osoby, które:
- ukończyły studia magisterskie o profilu prawniczym, technicznym lub ekonomicznym, ale lista ta nie jest zamknięta, w zawodzie sprawdzą się też absolwenci kierunków humanistycznych,
- interesują się własnością intelektualną, czyli ochroną dóbr niematerialnych,