Sąd: sprzedała chorego psa chow-chow, więc musi obniżyć cenę i zapłacić za leczenie

Sąd uznał, że właścicielka hodowli psów rasowych musi opuścić cenę szczeniaka, który w momencie sprzedaży miał wadę genetyczną. Ma też zapłacić za jego leczenie. Nie może zasłaniać się argumentem, że hodowla to jedynie jej hobby.

Syndyk upadłego konsumenta ma prawo zaskarżyć interpretację. Ważne orzeczenie

Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej wszelkie postępowania sądowe i administracyjne dotyczące masy upadłości mogą być wszczęte i dalej prowadzone jedynie przez syndyka lub przeciwko niemu. To on ma prawo wystąpić o interpretację i ją zaskarżyć.

Sama polisa nie zawsze gwarantuje wypłatę w razie pożaru. Ważne orzeczenie

Nieprzestrzeganie działań prewencyjnych może skutkować utratą odszkodowania niezależnie od zawinienia. Nie musi to być rażące zaniedbanie.

Założenie firmy „na kogoś innego” nie zawsze oznacza firmanctwo

Korzystanie z pomocy innych osób przy prowadzeniu działalności gospodarczej nie jest nadzwyczajną okolicznością i nie może być poczytane jako wyzbycie się samodzielności i odpowiedzialności za czynności podejmowane przy prowadzeniu firmy, czyli firmanctwo.

Firma nie mogła wybrać czy opodatkować CIT wsparcie otrzymane w pandemii

Dofinansowanie z tarcz pomocowych w pandemii na ochronę miejsc pracy co do zasady było przychodem w CIT. I nie ma znaczenia, że podatnik z własnej woli nie zaliczył takiego wydatku do kosztu podatkowego.

Sędzia Zaradkiewicz wyłącza ze sprawy sędziego z Komisji Kodyfikacyjnej

Sędzia wytypowany przez KRS ukształtowaną przed 2018 r. nie może rozstrzygać o niezależności sędziego SN zgłoszonego przez KRS po 2017 r., czyli sędziego z nowego nadania.

Zakaz amortyzacji nie dotyczy mieszkań kupionych na firmowe biuro

Zakaz odpisów amortyzacyjnych nie ma zastosowania, gdy nabyte przed 1 stycznia 2022 r. mieszkanie służy prowadzonej działalności jako siedziba spółki i pełni jedynie funkcje biurowe.

Kolejne pytanie frankowe w SN. Trzech sędziów to za mało?

Czy umowa kredytu jest umową wzajemną i czy można zgłaszać potrącenie na wypadek wygrania drugiej strony? To kolejne kwestie do rozstrzygnięcia.

Manowska przegrała w sądzie. Prezes SN nie dostanie prawie 400 tys. zł

Pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska nie dostanie od państwa blisko 400 tys. zł dodatkowego wynagrodzenia za kierowanie KSSiP. Warszawski sąd okręgowy właśnie oddalił jej pozew w tej sprawie.

Diety bez składek tylko przy podróży służbowej

Specyfika przebywania na terytorium Niemiec przez ubezpieczoną (długie, regularne pobyty) wykluczają możliwość uznania, że były to podróże służbowe. Wywołuje to kontrowersje odnośnie do wypłacanych diet z tytułu podróży służbowych i ich oceny w aspekcie wliczania do wynagrodzenia za pracę lub wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia oraz ich zaliczania do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Nie ma podstaw, aby uznać, że składnik wynagrodzenia zleceniobiorcy nazwany dietą, w sytuacji, gdy zleceniobiorca nie wykonywał podróży służbowych, w sposób oczywisty był wyłączony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Nieuzasadniona zwłoka w poinformowaniu o L-4 uzasadni dyscyplinarkę

Pracownik powinien z własnej inicjatywy w sposób wiarygodny i bez nieuzasadnionej zwłoki powiadomić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie trwania swej nieobecności w pracy, a niewywiązanie się z tego obowiązku wskutek winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa pracownika stanowi ciężkie naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego. W świetle ustaleń faktycznych sprawy, nie doszło do sytuacji, w której powód nie zwlekał z usprawiedliwieniem swojej nieobecności. Wręcz przeciwnie, mimo upływu dwóch dni, skarżący nie skontaktował się z pracodawcą, nie podał przyczyny nieobecności i nie usprawiedliwił absencji. Próby nawiązania z powodem kontaktu okazały się bezskuteczne.

Odrzucenie wypowiedzenia zmieniającego nie pozbawia odprawy

Jeśli odmowa pracownika zgody na nowe warunki zatrudnienia wynika z bardzo niekorzystnej propozycji, jej przyczyna leży wyłącznie po stronie pracodawcy. Pracownik ma więc prawo do odprawy.

Spółka europejska bez udziału pracowników

Wstąpienie spółki europejskiej w prawo jedynego udziałowca innej spółki nie wymaga partycypacji przedstawicieli pracowników.

Czy uniewinniony nauczyciel dostanie dodatki do pensji?

SN wyjaśni, czy nauczycielowi, w przypadku uniewinnienia w postępowaniu dyscyplinarnym, wypłaca się dodatki, do których nabył prawo jeszcze przed okresem zawieszenia.

Nie ma roszczeń frankowych na skróty. Sąd Najwyższy wydał ważną uchwałę

Każde z roszczeń frankowych, w szczególności ewentualne, powinno być rozpatrzone w dwóch instancjach - orzekł Sąd Najwyższy.

NSA: czy pośrednictwo w PPK korzysta ze zwolnienia z VAT?

Usługi pośrednictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych, m.in. doprowadzenie do zawarcia pierwszej umowy z zakładem pracy, mogą korzystać ze zwolnienia z VAT.

Ważny wyrok dla frankowiczów. Sąd Najwyższy upraszcza korzystanie z potrąceń

Dla skuteczności podniesienia zarzutu potrącenia i odbioru oświadczenia w tej sprawie wystarczające jest pełnomocnictwo.

Zażyła tabletkę poronną, policja przyjechała z nią na SOR. Ruszył proces Joanny z Krakowa

Pani Joanna, która rok temu trafiła na SOR po zażyciu tabletki poronnej, domaga się 100 tys. zł zadośćuczynienia za przeprowadzoną w szpitalu interwencję policji. Proces w sprawie, która zbulwersowała opinię publiczną ruszył we wtorek przed Sądem Okręgowym w Krakowie.